Aktuality

R1 konečne otvorená

V dnešný deň sa do historického kalendára zapíše mesto Zlaté Moravce v súvislosti s dokončením obrovského investičného projektu „PRIBINA“ – novej vybudovanej modernej komunikácie, časti Nitra – Tekovské Nemce.
Úsek meria celkovo 51,5 km a dnes sa otvorila jeho prvá časť – 46 km.
Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili ministri a poslanci Národnej rady SR, veľvyslanec Francúzkej republiky na Slovensku, zástupcovia a predstavitelia samospráv Nitrianskeho kraja, riaditelia a zástupcovia firiem, ktorí sa na investičnej akcii spolupodieľali.
Generálny riaditeľ a člen predstavenstva česko – slovenskej firmy Eurovia (zhotoviteľ stavby) Marián Borovka informoval o zaujímavých číslach, ktoré sú okrem iného aj výsledkom, neustále od započatia výstavby cesty R1, spochybňovaného plánovaného času.
Za týchto rekordných 26 mesiacov sa premiestnilo 4,5 milióna m³ zemných prác, preložilo sa 275 inžinierskych sietí, mosty spotrebovali 300 000 m³ betónu, vysadilo sa 275 000 nových kríkov a stromov, pracovalo tu zhruba 3 000 ľudí a 850 strojov a zariadení.
Po celý čas padali z úst všetkých predstaviteľov zainteresovaných strán slová vďaky tým, ktorí sa o tento veľkolepý projekt zaslúžili.
Pozitívna je do veľkej miery skutočnosť v súvislosti so spomínanou „cestou smrti (úsek Nitra – Zlaté Moravce)“, ktorá sa otvorením novej cesty značne o dopravu odľahčí a tým bude z dopravných nehôd už len ubúdať.
Aj táto príležitosť prispela znovu k zblíženiu dvoch národností (Čechov a Slovákov), a nemalou mierou tak obohatila historické dedičtvo, ktoré sa zapíše do česko -slovenských dejín ako spoločné dielo dvoch bratských národov.
Do veľkej miery sa týmto projektom prispelo nielen k sociálnemu a ekonomickému rozvoju tohto regiónu, ale ako sa vyjadril 1. podpredseda vlády a minister dopravy pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ, aj k hlbšiemu zmyslu, pretože toto dielo spája ľudí.
Občanov mesta Zlaté Moravce určite poteší informácia, že ak sa rozhodnú dopraviť do Nitry po novej ceste R1, ušetria takmer polovicu z pôvodného času

-lr-

[nggallery id=170] [hr]
Buďte prvý, kto zahlasuje

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button