AktualityPodujatia

Každý darca je hrdina

Vďaka dobrovoľným darcom krvi sa môže zachrániť o ďalších 52 životov viac.

Mesto Zlaté Moravce zastúpené Ing. Petrom Lednárom, CSc., Národná transfúzna služba Nitra a Miestna organizácia Slovenského Červeného kríža zorganizovali 20. júna 2014 v Obradnej sále Mestského strediska kultúry a športu Primátorskú kvapku krvi.

Najvzácnejšiu tekutinu prišlo darovať 62 ľudí a vykonalo sa 52 odberov.

Všetkým zúčastneným darcom, ktorí sa o svoju vzácnu tekutinu prišli podeliť počas Primátorskej kvapky krvi, ďakujeme. Výnimočné poďakovanie patrí Zubrom, zlatomoraveckým motorkárom, ktorí sa hromadne rozhodli pre ďalší, im charakteristický, dobrý skutok. Možno práve nám, alebo našim blízkym, títo ľudia zachránia život. Nikdy nevieme kedy a či tento vzácny dar nebudeme potrebovať práve my.

Stále sa zvyšujúci počet dobrovoľných darcov bez nároku na príspevok, je predovšetkým výsledkom už 151 ročnej existencie organizácie Slovenského Červeného kríža a Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky. Vďaka ich aktivitám, spolupráce a precíznej osvety problémov v zdravotnej sfére, sa podarilo zachrániť nespočetné množstvo ľudských životov.

K odberu krvi nie je potrebné byť nalačno

Národná transfúzna služba upozorňuje, že odbery krvi sa v Nitre vykonávajú počas celého dňa a sú pred nimi dovolené a odporúčané nielen ľahké raňajky, ale i obed. Je potrebné dodržiavať pitný režim a dokonca je lepšie, ak darca nepríde k odberu hladný, smädný a tým oslabený.

Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med …

Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 – 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi. (zdroj: web NTS SR)

 

Ľubomíra Rosinská


 

Buďte prvý, kto zahlasuje

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button