Aktuality

Občianska informačná komisia na MO34

trojkoncert
poradna

Mochovce, 20. 9. 2012 – Na pravidelnom stretnutí s manažmentom Atómových elektrární Mochovce sa zišlo 13 členov Občianskej informačnej komisie Mochovce – zástupcov verejnosti nominovaných združeniami miest a obcí, ako aj akademických inštitúcií v regióne elektrárne. Prezreli si aj stavbu 3. a 4. Bloku elektrárne.

Občianska informačná komisia (OIK) Mochovce je nezávislým informačným kanálom na prenos informácií medzi AE Mochovce a obyvateľstvom, ktoré žije v jej okolí. Po vzore niektorých krajín EÚ, kde podobné komisie boli zriadené na báze dobrovoľnosti alebo zákonom, bola OIK Mochovce zriadená 1. januára 2005 s cieľom viesť otvorený dialóg s verejnosťou o mierovom využívaní jadrovej energetiky, a s ohľadom na právo občanov byť pravdivo a okamžite informovaní o všetkých aspektoch prevádzky AE, bezpečnosti a vplyvu elektrárne na životné prostredie prostredníctvom delegovaných zástupcov občanov, ako aj kvôli skvalitneniu informovania verejnosti.

OIK sa pravidelne stretáva zo zástupcami jadrových zariadení, aby získala kvalifikované informácie o výstavbe prevádzke, bezpečnosti a vplyve týchto zariadení na životné prostredie, ako aj na zamestnanosť i celkovú ekonomiku regiónu. Po diskusiách o týchto aspektoch mali členovia OIK dnes možnosť prezrieť si aj priestory stavby MO34 a presvedčiť sa o rozostavanosti nových blokov.

Videli sme pracovný ruch v jadrovej i nejadrovej časti tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Zaujímali nás aj na vylepšenia, ktoré boli navrhnuté v projekte MO34 a ktoré sa aj na iných elektrárňach realizujú alebo budú realizovať ako výsledok stres testov, napr. seizmické zodolnenie budov, núdzové napájanie hlavných komponentov. Nepochybujem, že nové bloky budú spĺňať najprísnejšie medzinárodné kritériá na bezpečnosť“, povedal predseda OIK Mochovce Miroslav Považan.

Ďalšie informácie o Záujmovom regionálnom združení miest a obcí Mochovce a Občianskej informačnej komisii Mochovce nájdete na:

http://www.zdruzeniemochovce.sk

http://www.seas.sk/sk/elektrarne/typy-elektrarni/atomove/ae-mochovce/obcianska-informacna-komisia

[hr]

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button