Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / Recenzia a krst knihy Zlatno v náručí hôr

Recenzia a krst knihy Zlatno v náručí hôr

Tak ako strom bez hlbokých koreňov ľahko víchor vyvráti, tak je to i s človekom. Človek pevne zakorenený v pôde svojho rodiska a bydliska, svojho kraja a krajiny je silnejší, odolnejší a sebavedomejší. Aj preto sa ľudia zaujímajú o svoje korene, o miesta kde žili ich predkovia, ale aj o historické udalosti, osobnosti i pamätihodnosti svojho rodiska a životného priestoru. Preto sa monografie o obciach stávajú ich prestížnou záležitosťou a neodmysliteľnou súčasťou ich reprezentačnej výbavy.

Za tým účelom vznikla i kniha „Zlatno v náručí hôr“, ktorú po niekoľkoročnej príprave a štúdiu materiálov napísal pedagóg, novinár, publicista, spisovateľ, dlhoročný redaktor a šéfredaktor Slovenského rozhlasu Emil Benčík, rodák zo Zlatna. Je to publikácia o prírode, histórii a živote tejto obce od najstarších čias po súčasnosť.

Zlatno, malá dedinka s 225 obyvateľmi v okrese Zlaté Moravce leží na južnej strane Tribečských hôr v kotline obkolesenej zo všetkých strán horami pod Javorovým vrchom a Čiernym hradom, z ktorého stojí už iba jeden múr. Ďalej schodná cesta už nevedie, iba lesné cesty a chodníky. Nezainteresovanému človeku by sa mohlo zdať, že čo zaujímavé , okrem krásnych okolitých hôr, môže byť zaujímavé v takejto zastrčenej dedine. No, po prečítaní tejto knihy sa každému otvoria oči a bude prekvapený bohatou a pohnutou históriou tejto obce. Prvá písomná zmenka o obci sa nachádza v Zoborskej listine z roku 1156 kde sa Zlatno uvádza pod menom Zalatinc. Kedysi sa tu v potokoch Stránka a Zorkovský potok ryžovalo zlato. Po ňom zdedila obec svoje zlaté meno. Gróf Mikuláš Forgáč, majiteľ hradu Gýmeš, dostal v roku 1516 kráľovské povolenie na ryžovanie zlata v obci Zalatna (Zlatno). V devätnástom  storočí v rokoch 1820 – 1825 v lokalite Rozkoš v zlatnianskom chotári dal gróf Jozef Jesenský vysadiť 20 tisíc ovocných stromov. Bol to najväčší ovocný sad v Rakúsko – Uhorsku i strednej Európe. Ovocie sa vyvážalo do okolitých krajín. Za druhej svetovej vojny, po potlačení SNP sa v zime 1944 – 45 uchýlilo do Zlatna asi tisíc partizánov z Nitrianskej partizánskej brigády. Zlatno sa stalo akousi partizánskou republikou v Tribečských horách. Pred Vianocami večer 22. decembra 1944 zasiahnuté nemeckou paľbou tu havarovali dve sovietske lietadlá, ktoré sa zrútili 2 km južne od obce na Dvanástej table. Zahynulo v nich 11 sovietskych letcov. Je tam pomník. Následkom núdzovo zhodených bômb, ktoré spadli na obec zahynulo tiež 11 občanov Zlatna. Týmto vojnovým udalostiam venuje autor patričnú pozornosť. Zo Zlatna pochádzajú i dvaja známi vedci, univerzitní profesori geograf Michal Lukniš a hydrogeograf Michal Zaťko. To sú iba niektoré vybraté zaujímavosti z knihy. Autor knihy sa však neobmedzuje iba na historické deje a udalosti obce, ale približuje aj históriu nitrianskeho a požitavského regiónu, ktorého je Zlatno súčasťou.

Zlato sa v Zlatne už dávno neryžuje, ale jeho zlatým pokladom je krásne horské prostredie, čistý vzduch, blahodarný pokoj a možnosti nenáročnej horskej turistiky.

Publikácia má 230 strán s albumom farebných fotografií. Vytlačil ju ForPress Nitrianske tlačiarne s. r. o. na kvalitnom kriedovom papieri. O vydanie tejto hodnotnej knihy sa zaslúžil súčasný starosta obce Róbert Šlehobr, ktorý s pomocou sponzorov zabezpečil aj slávnostný krst knihy 21. decembra 2014. Popri príhovoroch a krste knihy chlebom a soľou v jednotlivých vstupoch účinkovala Dychová hudba z Machuliniec a na vlastnoručne vyrobenej fujare zo zlatnianskeho dreva zahral a zaspieval Vincent Mozdík rodák zo Zlatna.

Vďaka patrí predovšetkým autorovi knihy Emilovi Benčíkovi a všetkým, ktorí sa akokoľvek zaslúžili o vydanie tejto vzácnej publikácie.

Vincent Mozdík

www.zlatemoravce.info

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

Zoznam kandidátov na poslancov do VÚC 2017

  Zoznam kandidátov na post poslanca VUC  obvod Zlaté Moravce Titul Meno Priezvisko    Politická …

Pridaj komentár