Neprehliadnite aktuálne články

Právna poradňa

Účelom právnej poradne nie je poskytovanie právnych služieb v zmysle zákona o advokácii, ale iba poskytnutie informácií k problematike obsiahnutej v konkrétnych otázkach. Obsah poskytnutých informácií je pritom plne závislý od obsahu položených otázok.

Tu môžete popísať Váš právny problém a advokát, právnik Vám v čo najkratšom čase odpovie prípadne poradí ako právny problém riešiť. Polia označené “ * “ sú povinné.

 

 

Advokátska kancelária Cimmermann, sídlo firmy:
Piaristická 1, 949 01 Nitra,
JUDr. Michal Cimmermann
tel.č. +421 905 945 291

Váš email *(povinné)

Odkaz - tu popíšte Váš právny problém

Súhlasím s podmienkami stránky zlatemoravce.info

Použitím tohto formulára súhlasíte s ukladaním a spracovaním vašich údajov prostredníctvom tejto webovej stránky, ako aj zo zverejnením položenej otázky.

Môžu odobrať a zadržať vodičský preukaz aj na slovensku

Dobrý deň. Chcem sa spýtať či mi môžu odobrať a zadržať vodičský preukaz aj na slovensku,keď priestupok sa stav v štáte nemecko a na základe priestupku som dostal zákaz viesť motorovè vozidlá akèho koľvek druhu.Či to platì len v nemecku ?  

Dobrý deň,

Ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor.  V zahraničí vám nemôžu zrušiť oprávnenie na vedenie motorových vozidiel. Napriek tomu môže polícia iného štátu o vašom priestupku informovať slovenské úrady. Zrušiť oprávnenie Vám ale napriek tomu môže iba orgán, ktorý vám preukaz vydal. Pri zahraničných cestách vám teda prostredníctvom zahraničnej polície možno udeliť iba zákaz riadenia alebo ustanoviť odobratie VP. Tento zákaz ale bude platiť len v danej krajine.

Advokátska kancelária Cimmermann

Poziadala som Centrum pravnej pomoci o pravnu pomoc

Otázka:

Poziadala som Centrum pravnej pomoci o pravnu pomoc. Mam 20 rokov zrusene BSM, rozsudok som im poslala. Nezijem s manzelom v spolocnej domacnosti uz 15 rokov, ale nie som rozvedena. CPP spolocne posudzuje moju hmotnu nudzu s nim, ziada od mna vypisy jeho bank. uctov a dan.priznanie jeho firmy. Hoci som im pisomne (aj cestym vyhlasenim) oznamila, ze takymi informaciami ja nedisponujem, oni tvrdia ze zakon im kaze posudzovat ma spolocne s nim a ich vraj nezaujima, ako ja zijem.
Odvolanie tu neexistuje, uz ma 2 x vyzvali na doplnenie ziadosti o udaje, ktore opisujem, ale ziskat ich nedokazem. Podla nich vraj zrusenie BSM nie je dovod, aby mna oni nemohli posudzovat spolocne s nim. Na koho sa mam obratit? Na ministra…? a vraj  „centrum pravnej pomoci“ a pravnu pomoc voci nim musim hladat mimo nich… Dakujem Vam.

Odpoveď

Vážená pani, Mária

ďakujeme Vám za položenú otázku na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor.  V prípade ak nesúhlasíte s postupom centra, môžete sa podľa čl. 5 ods. 5 Štatútu obrátiť na odvolací orgán centra, ktorým je riaditeľ. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Dcera 18 ročna, študentka sa uchadzala o brigádu cez portal Profesia.sk

Otázka:

Dobry den, dcera 18 ročna, študentka sa uchadzala o brigádu cez portal Profesia.sk. išlo o ponuku práce administratívnej podpory-praca z domu Digitalcar,sro.nasledne bola kontaktovana cez gmail. administrativnou pracovničkoou kde ju žiadali že na vykon tejto brigady bude musieť zaslať novy vyplneni dotazník, prefoteny obciansky preukaz, kartičku poistenca, a splnomocnenie.cellu mailoovu komunikaiu ma dcera k dispozicii. Po mesiaci jej prišiel list doporučene išlo o OSVEDCENIE na firmu BeMore sro, poslal nam to okresny urad Bratislava, ale nikde nefigurvao meno dcery, v mailoch ju uisťovali že to bolo poslane omylom a že prídu dalšie dva papiere. aj prišli a boli na dalšie dve firmy. všetko to dcera poslala podla pokynov na Beauty Desing sro. ako žiadali, že ony všetko vybavia a upokojovali ju že nech nema žiadne obavy.
6.12.2019 jej prišiel nahodne list z REGISTRA OBCHODNYCH SPOLOCNOSTI SR, chceli ju len zapísasť za registračny poplatok 88 eur do nejakej databazy, je to na baze dobrovolnoosti. Lenže ten list prišiel na meno BeMore Kristína Meliskova. Hodila som to do googla a na FinState som zistila že dcere založili sro BeMore ktora bola 30.11.2019 zapisana v ORSR.Z VKLADOM 5000EUR a je jediným konatelom.Je predpokladd že tam bude pachana tresna činnosť ak aj už neprebehla kedže sročka už funguje tyžden, hned v ten den 6.12 2019 ako sme to zistili tak sme podali tresne oznamenie a mam čakať. ale ja mam obavu čo tam už mohlo prebehnuť za ten tyžden, ake ma povinnosti voči statu, kde všade sa mame obratit aby sme zabranlii dalšiemu trestnemu cinu.Mala by i zmeniť obč, preukaz???? je riziko že založia dalšie dve sro? ked jej prišli ešte dve osvedčenia na ine firmy z okresneho uradu.viem že musíme sa braniť ale neviem ako. prosím ozvyte sa.prosím. Mam strach ved oni z nej bieleho kona.

 

Odpoveď:

Vážená pani, Anna

ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor. V takomto prípade Vám odporúčam postupovať nasledovne podľa Trestného zákona ako aj podľa Občianskeho zákona.

V prípade, že ste už podali trestné oznámenie pre trestné činy neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 Trestného zákona a poškodzovania cudzích práv podľa § 375 Trestného zákona, môžete odvolať splnomocnenie podľa           § 33 b ods. 1, písm. b) a následne ho zaslať na Obchodný register vedený na Okresnom súde Bratislava I., ako aj na Okresný úrad v Bratislave, konkrétne na odbor živnostenského podnikania.

Pokiaľ nedisponujete informáciami o splnomocniteľovi, t.j. o tom,  kto podal návrh na zápis s.r.o. do príslušného obchodného registra a kto bol ohlasovateľom živností, bude potrebné, aby Vaša dcéra osobne nahliadla do príslušných spisov, ktoré sa nachádzajú Obchodnom registri vedenom na Okresnom súde Bratislava I. a Okresnom úrade v Bratislave.

Odvolanie splnomocnenia bude mať za následok skutočnosť, že uvedená osoba už nebude oprávnená konať v jej mene, ako ani v mene s.r.o.. Rovnako Vám odporúčame informovať Okresný úrad v Bratislave, odbor živnostenského podnikania a príslušný obchodný register o podaní trestného oznámenia ako aj o okolnostiach s ním súvisiacich.

Čo sa týka samotného výmazu obchodnej spoločnosti z príslušného obchodného registra, vidíme dve možnosti. Prvou možnosťou je čakanie na výsledok trestného konania, avšak táto možnosť je podľa nášho názoru veľmi zdĺhavá. Druhou možnosťou je podanie návrhu na výmaz spoločnosti z obchodného registra, na ktorý je oprávnená Vaša dcéra ako jediná konateľka uvedenej spoločnosti.

Avšak v tomto prípade Vás upozorňujeme, že Váš právny problém bude potrebné ďalej osobne konzultovať s advokátom, nakoľko sa jedná o komplikovaný prípad.

Advokátska kancelária Cimmermann

Traja sme spáchali trestný čin krádeže

Otázka

Dobrý deň,chcem sa spýtať,traja sme spáchali trestný čin krádeže,súd rozhodol že všetci traja sme povinní zaplatiť podniku vzniknutú škodu,podnik to dal na exekúciu a jeden z nás to vôbec neplatí,keď som sa pýtal zamestnanca ex.uradu ten povedal že exekútor to môže vymáhať iba od jedného z nás,tomu veľmi nechápem lebo rozhodnutie súdu bolo že všetci traja to máme platiť,ako ja mám postupovať aby to ten tretí začal splácať? Ďakujem.

Odpoveď:

Vážený pán, Peter

ďakujeme Vám za položenú otázku na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor. 

Ak  rozhodnutím súdu  ustanovené  alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.  Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. V tomto prípade odporúčam dohodnúť sa a vyriešiť situáciu mimosúdne. Ak však nebudú ochotný uhradiť túto náhradu, potom bude nútený obrátiť sa na príslušný súd.

Advokátska kancelária Cimmermann

Správca bytového domu odčerpáva peniaze

Správca bytového domu odčerpáva peniaze z účtu vlastníkov bytového domu na základe neprijateľných zmlúv uzatvorených s tretími osobami vo vlastnom mene na neurčito. Zmluvy a odčerpávanie odmieta ukončiť, zakomponoval ich aj do zmluvy o výkone správy.  

 

Vážená pani,

ďakujeme Vám za položenú otázku na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor. 
Správcom môže byť právnická alebo fyzická osoba- podnikateľ, ktorá má v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu.
Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv musí  viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom.
Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je príslušný disponovať finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov. Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.

V súvislosti s bytovým domom sa uzatvárajú zmluvy s poskytovateľmi služieb pod ktorými si môžeme predstaviť zmluvy s podnikateľmi, ktorí majú zabezpečovať najrozličnejšie služby pre správcu a vlastníkov, akými sú napríklad upratovanie objektov, bežná údržba objektu, servis strojových zariadení (výťahov), prenájom reklamných plôch, prenájom spoločných priestorov alebo prenájom miesta na streche pre mobilných operátorov  a podobne.
V týchto prípadoch rozhoduje najvyšší rozhodovací orgán na schôdzi alebo zhromaždení vlastníkov. Pokiaľ boli zmluvy o údržbe uzatvorené bez schválenia, sú neplatné, a teda máte nárok na vydanie neoprávneného majetkového prospechu.  Rovnako Vás chceme upozorniť na to, že na zmluvách absentuje podpis osoby poverenej vlastníkmi v dome.

Taktiež dodávame, že majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu a správca tento majetok nesmie použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou vášho domu.
 
Tak vyplýva z § 8 ods. 3  zákona č. 182/1993 Z. z. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov ani vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb. Podľa Vami uvádzaných informácií však správca Vášho domu použil Vaše finančné prostriedky – teda peniaze z účtu Vášho domu –  na účel, ktorý súvisel so správou vášho domu, ale nebol schválený schôdzou alebo zhromaždením vlastníkov.
 
Tu sa možno vyjadriť, že daný postup je v rozpore so zákonom a možno sa domáhať nápravy. Z hľadiska trestného práva podľa nášho názoru ide o dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku  podľa § 237 Trestného zákona. Predmetná vec by však bola už v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní, na ktorých zisťovacej činnosti by spočívalo, či sa trestnosť činu preukáže alebo nie.
 
Ďalšou možnosťou je súdna cesta, teda podanie žaloby napr. z dôvodu bezdôvodného obohatenia, príp. o náhradu škody, ktorá by vám činnosťou správcu vznikla. Žaloba bude tzv. hromadná, t.j. že ju podáte všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov a v žalobe uvedené skutočnosti však musíte preukázať. Za tým účelom máte právo nahliadať do účtovných a iných dokladov súvisiacich so správou vášho domu a požadovať vyhotovenie odpisov a kópií.
 
Zároveň pokiaľ správca svoje povinnosti neplní, máte právo vypovedať zmluvu. Podľa § 8a ods. 6 zákona, vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. V zmysle § 11a a 14 zákona, ak hlasovanie schôdze vlastníkov nezvolá správca do 15 dní od doručenia žiadosti, právo zvolať schôdzu ma štvrtina vlastníkov bytov. Na vypovedanie zmluvy o správe je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.

Po vypovedaní zmluvy môžete buď zmeniť správcu za iného alebo zriadiť spoločenstvo vlastníkov. Rovnako Vám odporúčame podrobne preštudovať zmluvu o výkone správy, nakoľko môže obsahovať ustanovenia, ktoré sa týkajú riešenia sporov alebo sankcie.

Záverom si Vás dovoľujeme informovať, že ďalšie posúdenie Vášho problému nespadá do bezplatného právneho poradenstva, nakoľko nejde o poskytnutie informácií k problematike obsiahnutej v konkrétnych otázkach.

V tomto prípade bude potrebné preštudovať  všetky listinné podklady, zmluvy, preto už ide o poskytnutie jednoduchej právnej služby.  V prípade poskytnutia jednoduchej právnej služby počas pracovných dní od 8.00 hod. do 15.00 hod. Vám bude advokát účtovať 20,- Eur za každú začatú polhodinu. V prípade poskytnutia jednoduchej právnej služby mimo pracovných dní alebo počas pracovných dní po 15.00 hod. Vám bude advokát účtovať 40,- Eur za každú začatú polhodinu.

Pod jednoduchou právnou pomocou treba rozumieť poskytnutie právneho poradenstva zodpovedaním otázok klienta v sídle Advokátskej kancelárie CIMMERMANN, s.r.o. alebo na inom dohodnutom mieste, telefonicky, emailom, príp. prostredníctvom komunikačného programu SKYPE.

Advokátska kancelária Cimmermann

Potrebujem sa poradiť ohľadom BSM

Potrebujem sa poradiť ohľadom BSM. Vo februári 2012 som pomocou úveru pre mladých kúpil byt. V tom čase som bol slobodný aj keď po nastahovaní do bytu som tu žil v tom čase z partnerkov, ktorá bola staršia a nebola ešte vysporiadaná z predchádzajúceho vzťahu. V decembri 2012 sme sa zobrali na úrade. Na úvere, ako aj na LV som bol vedení len ja. V roku 2016 som refinancoval úver pre mladých novým úverom. Tým, že som už bol ženatý, tak bola dopísaná na úvere ako spoludĺžnička, na LV som len ja napísaný od doby, kedy som kupoval byt pomocou úveru pre mladých. Tento druhý úver, na ktorom je napísaná len ako spoludĺžnička sa úver navýšil o 8000 eur a pôvodný vyplatil s tým, že sa peniaze použijú na obnovu bytového jadra. . Medzitým sa ona vysporiadala z prvým mužom v sume 10 000 eur. Z týchto peňazí sa použilo skoro 8000 eur na kúpu auta ktoré bolo napísané na mňa. Trištvrte roka predtým, ako nadobudol právoplatnosť rozvod som pod stálim nátlakom prepísal na ňu toto auto. Kúpili sme záhradku v sume 2400 eur, o ktorú sa v súčastnosti starám len ja. Taktiež sa kúpila záhradná chatka v sume 2500 eur. Počas spoločného manželstva sme obaja dostali peniaze darom, ktorý nie je nikde zapísaný, či z jednej, alebo druhej strany. Moja bývalá manželka chce odo mňa 10 000 eur. Pritom od doby, čo sme boli ako manželia, tak bola len na materskej. Nakoľko máme 2 deti tak až po právoplatné rozhodnutie o rozvode a aj po ňom je na materskej. Počas posledného trištvrte roka, po prepísaní auta sa odsťahovala koncom mesiaca február 2018 k novej známosti aj z našimi deťmi. Moja otázka znie, či je opodstatnená takáto suma keď počas celého manželstva bola na materskej. Pracoval a živil som rodinu len ja, a až v roku 2016 bola dopísaná na úver z dôvodu toho, že som bol ženatý.Na LV dopísaná nie je. Aká suma je opodstatnená. Mám ja dať aj auto do BSM nakoľko bolo kúpené počas manželstva a bolo písané na mňa. Toto auto používa v súčasnosti ona. Ďakujem za odpoveď.

 

Dobrý deň,

ďakujeme Vám za položenú otázku,  na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor. Vyrovnanie BSM nie je komplikované vyriešiť po právnej stránke, ale vo Vašom prípade môžeme odpovedať iba všeobecne, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď by bolo potrebné vidieť presný súpis majetku (aktíva a pasíva).

Pri vyporiadaní BSM sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

Ďalej sa prihliadne aj na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia sa berie zreteľ tiež na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. K otázke bytu uvádzame, že určite nepatrí do BSM, ale úver, ktorí ste zobrali s exmanželkou zaraďujeme do BSM.

Do BSM určite nemožno zarátať 10000,- EUR, ktorý Vaša bývalá manželka nadobudla z vysporiadania BSM ako aj dary a prípadné dedičstvo. Otázka BSM bola riešená judikatúrou, kde  Najvyšší súd Slovenskej republiky stanovil, že takto získaný majetok (z pôvodného BSM) nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva súčasných manželov (nového BSM). Je to logické aj z toho pohľadu, že ona tento majetok vlastnila ešte pred sobášom, len mal podobu BSM.

Zároveň dodávame, že do BSM patrí aj mzda toho, ktorého manžela, takže aj peniaze z Vašej výplaty sú spoločné i auto, ktoré bolo nadobudnuté počas Vášho manželstva.

Ak Vaša bývalá manželka nebude ochotná uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM, vec budete musieť riešiť cestou súdu. 

Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom vyporiadania celého BSM.

Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

Podľa lekárskej správy som nespôsobilá na doterajšíu prácu

Dobrý večer,prosím vás o radu.Podla lekárskej správy som nespôsobila na doterajšíu prácu.Chcela by som požiadat zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou zo zdravotných dôvodov &60 ZP. Mám nárok na odstupné? Ak zamestnávatel nebude súhlasiť,tak môj pracovný pomer naďalej trvá? Potom mi nič iné nezostane len požiadať o preradenie na inú prácu. Musím prijať preradenie aj keby mi tá práca zdravotne vyhovovala?Aký je ďalší postup alebo aké mám možnosti aby som dostala odstupné? Za skorú odpoveď vopred ďakujem Petra .

Dobrý deň, ďakujeme veľmi pekne za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor. Nárok na odstupné by Vám vznikol, ak by ste pracovný pomer ukončili dohodou, a to z dôvodu že ste ako zamestnanec stratili vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

 

Choroba z povolania predstavuje jav, s ktorým sa môže stretnúť každá fyzická osoba v súvislosti s plnením svojich pracovných úloh. Ako vyplýva z jej samotného označenia a ako je všeobecne známe ide o chorobu, ktorá má pôvod práve v plnení pracovných úloh fyzickou osobou alebo s plnením pracovných úloh súvisí.

Na pracovnoprávne účely sa v zmysle ustanovenia § 195 ods. 4 veta druhá zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) sa za choroby z povolania považujú: „choroby uvedené v právnych predpisoch o sociálnom zabezpečení (zoznam chorôb z povolania), ak vznikli za podmienok v nich uvedených“.

V prípade preukázania choroby z povolania zamestnávateľ je povinný zamestnanca, ktorému je priznaná choroba z povolania alebo ohrozenie touto chorobou preradiť na inú prácu.

Ak zamestnávateľ pre zamestnanca inú vhodnú prácu nemá, môže dať zamestnancovi v zmysle § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce výpoveď z pracovného pomeru „ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.“ Z rovnakých dôvodov sa zamestnávateľ so zamestnancom môžu dohodnúť na skončení pracovného pomeru.

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodu, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku (ustanovenie § 76 ods. 3 Zákonníka práce).

 

Advokátska kancelária Cimmermann

Snažím sa od dotyčného vymôcť peniaze 40 000 eur

Dobry den, snazim sa od dotycneho vymoct peniaze 40 000 eur,pritom mam zobrate uvery,ktore neplatim, nemam z coho.Uz som ho vyzvala aj doporucenymi listami,podala trestne oznamenie.Zasielala som mu aj smsky,na ktore nereaguje.Dna 4 11.2019 ma dotycny spolu s manzelkou napadli pred ich domom,takze dalsie trestne oznamenie som podala.Hrozi mi exekucia,uz teraz nemam z coho zit.Prosila by som Vas preto o radu,ako co najkratsom case by som mohla mat peniaze u seba.Nemam na sudne poplatky i na pravnika.Mam zobratu aj hypoteku na rod.dom,no nechcela by som prist o strechu nad hlavou.Uz som si dost vytrpela za zivot,ked som musela prespavat na cintorine,preto prodim Vas o radu. Dakujem Mária.  

Dobrý deň,

Veľmi pekne ďakujem za položenú otázku. V prvom rade je potrebné vyzvať dlžníka, aby dobrovoľne pôžičku vrátil. Výzvu môžete zaslať osobne alebo prostredníctvom advokáta. V tomto prípade môže mať výzva väčšiu váhu, nakoľko dlžník si je vedomý, že vec už rieši advokát.  

Pokiaľ bude výzva neúspešná, je tu ďalšia možnosť, a to obrátiť sa na súd. Súdne vymáhanie pohľadávok začína prípravou návrhu na vydanie platobného rozkazu a jeho podaním na príslušný súd odporcu.

Zároveň je tu aj ďalšia možnosť, a to podať návrh na vydanie platobného rozkazu (v upomínacom konaní na Okresný súd Banská Bystrica), avšak tu upozorňujem, že súd vydá platobný rozkaz len v prípade ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov.

V prípade, že predložíte spolu so žalobou platobný rozkaz na špeciálnom formulári, ktorý možno nájsť na webových stránkach ministerstva spravodlivosti a zároveň uhradí súdny poplatok, mal by byť platobný rozkaz vydaný do 10 pracovných dní.

Platobným rozkazom súd dlžníkovi uloží, aby do 15 dní od jeho doručenia uplatnenú pohľadávku zaplatil a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor.

Odporca sa môže po doručení platobného rozkazu brániť odporom. V prípade ak proti platobnému rozkazu nebol do 15 dní od doručenia podaný odpor s odôvodnením, platobný rozkaz má účinky právoplatného rozsudku. To znamená, že právoplatný rozkazu je exekučným titulom a môže dôjsť k vymáhaniu vašej pohľadávky v exekučnom konaní.

Ak však odporca podá včas odpor s odôvodnením vo veci samej, zrušuje sa tým platobný rozkaz v plnom rozsahu a súd nariadi pojednávanie.

Súd môže na návrh priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Ak nerozhodne súd inak, vzťahuje sa oslobodenie na celé konanie a má i spätnú účinnosť; poplatky zaplatené pred rozhodnutím o oslobodení sa však nevracajú.

 

Viac informácii k odpusteniu súdneho poplatku nájdete na web stránke: https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_oslobodenie-od-sudnych-poplatk

Advokátska kancelária Cimmermann

Sused postavil garáž bez vytýčenia a môjho suhlasu.

Sused postavil garáž bez vytýčenia a môjho suhlasu.
Tesne na hranici môjho pozemku, možno aj zahranicou. Môžem ho žiadať o náhradu škody?

Ďakujem 

Mino

Dobrý deň, 
ďakujem pekne za otázku, ku ktorej si týmto dovoľujem uviesť môj právny názor na Váš problém :  

Podľa ust. § 123 a nasl. Občianskeho zákonníka („OZ“) „vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním, pričom všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.

Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv, preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, atď.“ 

Z ust. Obč. zákonníka vyplýva, že sused ako vlastník stavby nesmie svojou stavbou ohroziť Vašu stavbu a pozemok, inak v súlade s ust. Obč. zákonníka zodpovedá za vzniknutú škodu. U uvedeného vypláva, že ak sa chcete domáhať škody za postavenú garáž, budete musieť preukázať aká škoda Vám skutočne vznikla.

Ak sa váš predpoklad potvrdí a garáž je postavená aj na vašom pozemku – cudzom pozemku, išlo by o neoprávnenú stavbu. V takom prípade ust. Obč. zákonníka ponúkajú niekoľko možnosti:

a) ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil .

b) pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

c) súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

Z  hore uvedeného vyplýva, že máte možnosť obrátiť sa na súd a žiadať stavbu odstrániť na jeho náklady. Ešte predtým Vám odporúčam, aby ste si preverili záber garáže v m2 na vašom pozemku.

Ak sa chcete vyhnúť súdnemu sporu, odporúčam Vám preveriť záber susedovej garáže v m2 na vašom pozemku a následne zaslať susedovi nájom za zabratú časť, najlepšie podľa znaleckého posudku. Zároveň ho písomne upovedomte o svojom zámere podať žalobu, s tým, že v prípade Vášho úspechu budete od neho okrem odstránenia stavby na jeho náklady alebo zriadenia vecného bremena žiadať aj náhradu trov súdneho konania.

Advokátska kancelária Cimmermann

Ako postupovať v prípade že som niekomu požičala nemalé peniaze a dotyčný min.prestal splácať

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako postupovať v prípade že som niekomu požičala nemalé peniaze a dotyčný min.prestal splácať a ešte sa aj stratil z povrchu zeme. Nedvíha telefón. Na správy neodpisuje. Ešte do min. tyzdna bolo všetko ok a zrazu nie je. Mám dlžnú zmluvu ale nie notársky overenú

Ďakujem za odpoveď Peter  

Dobrý večer, 

V prvom rade je veľmi dôležité mať doklad preukazujúci to, že ste  požičali peniaze dlžníkovi. Najčastejšie to býva zmluva o pôžičke alebo o uznaní dlhu. Ak ich nemáte, ako dôkaz môže slúžiť doklad z banky o prevode alebo o vklade peňazí na účet dlžníka. Ak nedisponujete ani takýmito dokladmi, potom potrebujete svedka, ktorý potvrdí dlh.Nemusí to byť priamy svedok poskytnutia peňazí, svedok by mal minimálne potvrdiť, že počul dlžníka sľubovať, že dlh uhradí, v akej výške a lehote.

Ak sa chcete vyhnúť súdu, môžete najprv vášmu dlžníkovi odoslať výzvu na vrátenie finančných prostriedkov. Ak nebude úspešná, môžete sa obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu (na vymáhanie bol zriadený súd v Banskej Bystrici). S vymáhaním dlžnej sumy sa môžete obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám návrh spíše a bude požadovať, aby súd zaviazal dlžníka na náhradu trov právneho zastupovania. Súd Vám tieto trovy prizná a takto sa vymôže celá suma, pričom náhradu trov zastupovania bude musieť zaplatiť dlžník. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Ja a môj otec sme darovali svoje podiely z domu mojej sestre a jej manželovi pred  rokmi

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na zastupovanie v súdnom spore a najskôr na Váš názor na možnosť úspechu. Ja a môj otec sme darovali svoje podiely z domu mojej sestre a jej manželovi pred  rokmi. Moj otec má v dome doživotné právo. Manžel môjho sestry sa začal bez uvedenia akúhokoľvek dôvodu správať nepriateľsky ku mne a otcovi. Nadáva nám, ohovára, nadávky sú toho nahrubšieho zrna. Sestra robí to isté. Otec je chorý je chorý a toto iba zhoršuje jeho zdravotný stav. Nevieme kam sa obrátiť a ako situáciu riešiť. Chcela by som vedieť akú šancu máme na úspech v súdnom spore o vrátenie daru, Aké dôkazy a v akej forme súd uzná?(SMS s nadávkymi, svedectvo mojho 17 ročného syna , moje, môjho otca) Obávame sa, že v prípade prehry súdneho sporu  by bol súdny spor veľmi nákladný, čo by bolo pre nás neúnosné. Vopred veľmi pekne dakujem za radu a Váš čas. 

Petra 

Dobrý deň, 

Občiansky zákonník ustanovuje v §630 jedinú zákonnú podmienku pre vznik nároku darcu domáhať sa vrátenia daru od obdarovaného a to správanie obdarovaného voči darcovi alebo členom jeho rodiny, ktorým hrubo porušuje dobré mravy

Hrubé porušenie dobrých mravov nie je každé správanie, ktoré je neetické, resp. ktoré nezodpovedá spoločensky uznávaným pravidlám slušného správania. Hrubým porušením dobrých mravov sa rozumie ich porušenie značnej intenzity alebo sústavné porušovanie. Ide napríklad o prípady fyzického napádania darcu obdarovaným, hrubých urážok na cti darcu, neposkytnutia potrebnej pomoci, opakované vyháňanie darcu z domu, ktorý bol darovaný, sústavné odmietanie poskytovania výživy, na ktorú je darca voči obdarovanému odkázaný.

Za hrubé porušenie dobrých mravov nemožno považovať napr. prípad ak obdarovaný opomenul životné jubileum darcu, predaj darovanej veci cudzej osobe. Darca nemá nárok na vrátenie daru od obdarovaného ani vtedy, ak sa členovia rodiny obdarovaného správajú k darcovi tak, že tým hrubo porušujú dobré mravy, pretože obdarovaný nemôže zodpovedať za správanie iných osôb voči darcovi

Právo domáhať sa vrátenia daru sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej lehote, ktorá začína plynúť v deň kedy sa mohlo toto právo po prvý raz uplatniť. Nie je teda nevyhnutné aby stav porušovania dobrých mravov pretrvával v čase kedy sa darca bude domáhať vrátenia daru. 

Aby sme sa vedeli vyjadriť k vášmu úspechu pripadne neúspechu potrebovali by sme oveľa viac informácií pretože každý prípad sa vždy posudzuje individuálne, pričom súd skúma napr. aj či nevhodné správanie obdarovaného nevyprovokoval darca svojím správaním atď.

Advokátska kancelária Cimmermann

Priateľ nastúpil do väzby na 18 mesiacov

Dobrý deň prosím vás môžete mi prosím poradiť priateľ nastúpil do väzby na 18 mesiacov nakoľko máme chorú cerku z rastepom chrbtice a čakáme druhé dieťa môžem požiadať o jeho prepustenie alebo on sám to musí urobiť alebo načo mám právo teraz ďakujem

odpoveď

Dobrý deň, váš priateľ pravdepodobne nastúpil do výkonu trestu odňatia slobody. Aby sa mohlo uvažovať o jeho skrátený bude potrebné uplatniť inštitút podmienečného prepustenia. To je však možné až po výkone určitej časti trestu. Z vašej otázky nevyplýva o aký trest ide preto nie je možné aby sme sa kvalifikovane vyjadrili k jej dĺžke.

S pozdravom

Advokátska kancelária Cimmermann

Podpisy na zmluve nie sú overené.

Dobrý deň pán Cimmermann,

Našla som si na internete Vaše právne odporúčanie ohľadne podávania trestných oznámení.

Ak by som Vás ešte mohla poprosiť o radu oprávnenosti podania trestného oznámenia v tejto veci:

Môj syn ešte v januári 2017 predal osobný automobil. O predaji spísal kúpnu zmluvu, avšak keďže bola sobota podpisy na zmluve nie sú overené.

Dohodol sa s kupujúcim, že si auto môže zobrať ak mu do týždňa  kupujúci pošle doklady od auta spolu so splnomocnením na odhlásenie auta na DI Nitra. Kupujúci bol zo Žiliny. Doklady od auta nám späť poslal, ale splnomocnenie na odhlásenie auta nám do dnešného dňa neposlal. Syn mu neustále telefonoval, stále sa na niečo vyhováral, dokonca mu telefonovali i policajti na PZ Nitra, ktorým tiež prisľúbil, že splnomocnenie pošle. Posledné obdobia  už ani nezdvíha telefon. Prišla nám už aj pokuta za STK a stále musíme uhrádzať zákonnú poistku. Myslíme si, že auto rozobral na súčiastky nakoľko nemá technický preukaz, čiže chodiť na ňom nemôže.  V 8/2017 sme danú skutočnosť nahlásili na PZ vo Vrábľoch, kde nám povedali, že sa to bude riešiť ako priestupok, avšak bezvýsledne. Minulý mesiac sme kupujúcemu napísali poslednú výzvu na uskutočnenie odhlásenia, alebo vrátenie auta, že mu vrátime kúpnu cenu. Termín sme mu dali do 31.3.2018. Vôbec sa neozval, auto nevrátil. Preto by sme chceli vedieť či sa môžeme obrátiť na Políciu a podať trestné oznámenie, nakoľko si nesplnil povinnosť, ktorá je uvedená v KZ, že si auto prihlási do 10 dní od prevzatia, a auto používa neoprávnene, nie je vlastníkom.

My sme poškodení pretože musíme uhrádzať PZP a taktiež by sme mali uhradiť pokutu za STK a EK (túto nám OU Nitra odložil na základe odvolania).

Za Vašu radu Vám ďakujem

Dobrý deň,

kupujúci si síce nesplnil povinnosť vyplývajúcu z Kúpnej zmluvy, avšak nakoľko vo Vašom prípade konanie kupujúceho nenapĺňa zákonné znaky žiadneho trestného činu podľa Trestného zákona, podanie trestného oznámenia Vám neodporúčam. V prípade hlbšej analýzy Vášho prípadu ma kontaktujte.

S pozdravom

Advokátska kancelária Cimmermann

Môže exekutor zobrať peniaze z bez.uctu?

Dobrý deň chcem sa spýtať že či môže exekutor zobrať peniaze z bez.uctu s tým že mi nedosiel žiadny list ani spis a ani súd nebol keď neviem o čo sa jedná len mi zoberie 103 eur ďakujem

Dobrý deň,

exekúciu je možné začať vykonávať podľa § 61 nasl. zákona č. 233/1995 Zb.z. (Exekučný poriadok) len na základe Upovedomenia o začatí exekúcie, ktoré sa doručuje oprávnenému a povinnému. Povinnému sa doručuje do vlastných rúk. V prípade hlbšej analýzy Vášho prípadu nás kontaktujte.

Ďakujem

Advokátska kancelária Cimmermann

Prichytili ma pri drobnej kradezi

Dobry den. Chcel by som sa spytat na taky problem
Prichytily ma pri drobnej kradezi. Nasledne bola privolana hliadka PZ a bola mi ulozena blokova pokuta za priestupok 20e.
 O styri mesiace ma prichytily zas. Bol som na vysluchu a je namna trestne stihanie za precin kradeze.
Chcem sa opytat. Mam sa obavat ze pojdem do väzby.
M strach. PODOTYKAM NIKDY SOM NEBOL TRESTANY A VEDIEM NORMALNY SLUSNY ZIVOT.
DAKUJEM ZA ODPOVED.

Dobrý deň,

nakoľko ste boli v posledných predchádzajúcich 12 mesiacoch za obdobný čin už postihnutý (za drobnú krádež Vám bola uložená pokuta za priestupok), v tomto prípade ide už o trestný čin krádeže podľa § 212 ods. 2 pís. f) Trestného zákona, kde hrozí odňatie slobody až na dva roky. V prípade hlbšej analýzy Vášho prípadu nás kontaktujte.

Ďakujem

Advokátska kancelária Cimmermann

Sexuálne obťažovanie na pracovisku

Dobrý večer,

pán Cimmermann čítala som Váš príspevok týkajúci sa sexuálneho obťažovania na pracovisku. Momentálne mám podobný problém preto by som Vás poprosila o radu prípadne by sme sa následne mohli dohodnúť na zastupovaní. Pracujem vo veľkej zahraničnej spoločnosti v Bratislave viac ako rok.  Po nástupe do zamestnania som bola milo prekvapená z kolektívu mladých ľudí. Po niekoľkých teambuildingoch a neformálnych stretnutiach po práci s kolegami začali problémy. Môj nadriadený sa ku mne začal chovať až priveľmi „priateľsky“. Pravidelne sa stáva, že sa ma chytá okolo bokov ale aj na iných miestach…  Pár mesiacov som to trpela, lebo som si stále nebola istá, či to predsa len nie je náhoda. Napokon som sa porozprávala s kamarátkou a tá mi povedala, že už predtým mali iné zamestnankyne podobné problémy a radšej dali výpoveď. Viete mi poradiť čo mám robiť?

 

Dobrý deň,

vzhľadom k tomu, že Váš problém priamo súvisí s pracovno-právnym vzťahom, bude sa i posudzovať podľa antidiskriminačného zákona a Zákonníka práce. Správanie, o ktorom píšete sa javí ako jedna z foriem diskriminácie, konkrétne sexuálne obťažovanie.

V prvom rade máte možnosť podať sťažnosť priamo Vášmu zamestnávateľovi, teda nie priamemu nadriadenému, ale subjektu, ktorý Vás zamestnáva. Ak nemáte odvahu, na rozdiel od niektorého z Vašich kolegov, ktorý bol svedkom obťažovania, môže sťažnosť podať on, prípadne tak môžete urobiť anonymne.

Ak dochádza k porušeniu antidiskriminačného zákona i Zákonníka práce. Váš zamestnávateľ je povinný na sťažnosť bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, teda upustiť od nezákonného konania, prípadne odstrániť jeho následky. V prípade ak sa obávate podania sťažnosti, alebo sa neuspokojíte s jej vybavením, môžete podať žalobu na súd, v ktorej sa budete tiež domáhať upustenia od protiprávneho konania, nápravy, prípadne primeraného zadosťučinenia, alebo aj  náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.

V konaní pred súdom sa môžete nechať zastupovať aj Slovenským národným strediskom pre ľudské práva. Ak ste presvedčená, že sexuálne obťažovanie zasiahlo do Vašej ľudskej dôstojnosti, súkromia alebo občianskej cti, môžete podať žalobu na ochranu osobnosti. Z jej titulu sa domáhať upustenia od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, odstránenia následkov a primeraného zadosťučinenia, v prípade značne zníženej dôstojnosti, či vážnosti v spoločnosti, aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.

Advokátska kancelária Cimmermann

Nájomca mi dal výpoveď nájomnej zmluvy s výpovednou lehotou kratšou ako 3 mesiace

Dobrý deň,

Nájomca mi dal výpoveď nájomnej zmluvy s výpovednou lehotou kratšou ako 3 mesiace  s tým, že mi zaplatí plnú dlžnú sumu. Platnosť nájmu s výpovednou lehotou bola do 31.7.2016. Nájomca mi vôbec neuhrádzal nájom už od januára (pri prevode nájmu nastali technické problémy s bankou a zmrazili mu účet na cca 3 mesiace). Moja otázka znie môžem ho teraz ja vypratať z bytu, keď už nemá nájomný vzťah alebo na to potrebujem rozhodnutie súdu? Zároveň som mal v zmluve uvedené že nájomník ak sa nevysťahuje zaplatí dvojnásobok nájmu za každý načatý mesiac a ako môžem vymáhať od neho dlžnú sumu? Ešte by som sa chcel spýtať, ktoré podmienky nájmu platia? Tie, ktoré mám napísané v zmluve alebo v občianskom zákonníku?

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň, uvedený problém je potrebné riešiť dohodou, ak k dohode nedôjde, môžete sa obrátiť na príslušný súd s návrhom na vypratanie nehnuteľnosti. Až na základe právoplatného rozhodnutia súdu je možné z nehnuteľnosti vypratať. V prípade vymáhania dlžného nájomného, pokiaľ nájomca neplní dobrovoľne, je nutné ho písomne vyzvať (predžalobná výzba), a v prípade ak ani na základe tejto výzvy nebude plniť, je potrebné sa obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Zmluvný vzťah sa riadi predovšetkým ustanoveniami nájomnej zmluvy, ktoré sa si dohodli, a v prípade, ak nájomná zmluva určité skutočnosti nerieši, je možné použiť Občiansky zákonník.

Advokátska kancelária Cimmermann

Súdny exekútor môže podať exekučnému súdu podnet na zastavenie exekúcie

Dobrý deň, návrh na súd na zastavenie exekúcie môže podať iba exekútor, ktorý vedie exekúciu voči povinnému, alebo je to možné aj na návrh samotného povinného, ktorý je fyzická osoba, nezamestnaný a nemajetný? Ďakujem Vám za odpoveď!

Súdny exekútor môže podať exekučnému súdu podnet na zastavenie exekúcie v nadväznosti na zistenú nemajetnosť povinného, v zmysle ustanovenia § 57 ods. 1 písm. h) Exekučného poriadku. V danom prípade, však musí byť zo spisového materiálu jednoznačne preukázané, že povinný je nemajetný , pričom exekučný súd v zásade dotazuje oprávneného , či so zastavením exekúcie z uvedeného dôvodu súhlasí. Povinný totiž môže v budúcnosti nadobudnúť majetok, či už dedením, reštitúciou alebo inou formou, zároveň sa povinný môže v budúcnosti zamestnať alebo získať nárok na iný príjem, ktorý podlieha exekúcii. V zmysle rozhodnutia I. UA 164/04, všeobecné súdy sú povinné dbať na to, aby zabezpečili taký prístup k súdnej ochrane v exekučnom konaní, ktorí nie je diskriminačný. Na uvedené rozhodnutie nadväzuje Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. č. M Cdo 55/01, ktoré konštatuje, že exekučné konanie je ovládané dispozičnou zásadou, ktorá sa prejavuje aj v spôsobe jej skončenia. Povinný, ktorý je fyzickou osobou môže podať návrh na zastavenie exekúcie, pričom o návrhu rozhoduje exekučný súd. Súd o návrhu povinného na zastavenie exekúcie rozhodne uznesením. Podanie návrhu na zastavenie exekúcie povinným nemá odkladný účinok. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Som 1/4vlastnickou rodinneho domu,brat ma vyplati z rodinneho domu.

Anna 

Dobry den,prosila by som o radu.Som 1/4vlastnickou rodinneho domu,brat ma vyplati z rodinneho domu.Moze mi brat zrusit trvaly pobyt,ja by som sa mala stahovat v lete 2018 nakolko som poziadala o byt.Momentalne nemam kde ist byvat,preto Vas prosim o radu ako mam postupovat.Dakujem.

Odpoveď

Dobrý večer,

Zákon o hlásení pobytu občanov ustanovuje, že ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší okrem iného aj na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo. Návrh na zrušenie však nemožno podať voči:

·  vlastníkovi,

·  spoluvlastníkovi,

·  manželovi alebo

·  nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.

V prípade ak Vás brat vyplatí a nebudete ďalej vlastníkom môže zrušiť Váš trvalý pobyt na návrh na zrušenie. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Dokedy som povinný platiť výživné?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať pán Cimmermann, že dokedy som povinný platiť výživné? Ďakujem pekne za odpoveď Peter

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa rozhodnete prestať platiť výživné, nemôžete to urobiť len tak samovoľne, ak bola Vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu. Musíte podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dieťa bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Treba si však naozaj zvážiť či sú splnené podmienky k zániku vyživovacej povinnosti.

Advokátska kancelária Cimmermann

Pracovala som ako kaderníčka v salóne.

Dobrý deň,

Pracovala som ako kaderníčka v salóne. Nastúpila som tam 3.6.2015 a ukončila som dohodu 19.10.2015. S majiteľkou som uzavrela dohodu o brigáde. Podľa dohody som mala mat 3,28€ na hodinu čo vyplýva podľa odpracovaných hodín, že moja mzda za daný čas mala byť 358€. Mzda mi vyplatená nebola, tak som sa požiadala  políciu a inšpektorát práce o pomoc. Inšpektorát práce nás informoval, že veci konajú. Ďalšiu odpoveď som nedostala. Na polícii som podala trestné oznámenie ale nič z toho.

 

Dobrý deň,

Vo prípade ak ste už podali trestné oznámenie ako aj podnet na Inšpektorát práce odporúčam Vám ďalej platobný rozkaz, ktorý predstavuje alternatívnu formu rozhodnutia v občianskoprávnych veciach. Pred podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu na súd ale najprv zašlite zamestnávateľovi list v ktorom ho vyzvite na zaplatenie dlžnej sumy v lehote, ktorú mu v liste určite. Ak nereaguje zašlite mu doporučene predžalobnú výzvu s upozornením na následky nevyplatenia mzdy.

Ak zamestnávateľ ani naďalej nekoná, treba podať návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý podáte na príslušnom súde. Vydaný platobný rozkaz sa stáva exekučným titulom. Znamená to, že ak toto skrátené rozhodnutie zo súdu už máte a napriek tomu ho váš zamestnávateľ nerešpektuje, môžete sa obrátiť na ktoréhokoľvek exekútora. Ten má potom viacero zákonných možností, ako dlžnú sumu od neplatiaceho zamestnávateľa vymôcť.

Podmienkou vydania platobného rozkazu je zaplateniesúdneho poplatku. Platí sa 6 percent z hodnoty sporu, minimálne však 16,50 eura a maximálne 16 596,50 eura, nie však z hodnoty príslušenstva. Ak vám napríklad zamestnávateľ na mzde dlhuje 1 000 eur a ďalších 500 eur na úrokoch, súdny poplatok vo výške 6 percent sa platí len z 1 000 eur.

Pri zlej finančnej situácii prichádza do úvahy aj možnosť oslobodenia od súdneho poplatku. Podmienkou je, že navrhovateľ o to súd požiada a tiež, že to odôvodňujú jeho osobné a majetkové pomery, nejde o svojvoľné uplatňovanie či bránenie práva a nepôjde o bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Súd vás v takom prípade môže oslobodiť od platenia súdneho poplatku úplne alebo čiastočne.

Advokátska kancelária Cimmermann

O stavebných prácach rozhoduje obecné zastupiteľstvo od 0 €

Dobrý deň

Je schválené vzn obce v ktorom je že o stavebných prácach rozhoduje obecné zastupiteľstvo od 0 € čo bolo schválené z dôvodu aby starosta nemohol zadávať zákazky kamarátom.
Teraz podpísal dodatok z zmluve v sume niečo viac ako 21 000 € za práce naviac. Ako máme postupovať ? 

Dobrý deň,

dovoľujem si Vám odoslať odpoveď na vašu otázku. Fyzické aj právnické osoby sa môžu obracať na prokurátora s podnetom (písomne alebo ústne), ktorý smeruje k tomu, aby prokurátor vykonal opatrenia v rozsahu svojej pôsobnosti. Prokurátor je povinný vybaviť podnet do dvoch mesiacov od jeho podania. V odôvodnených prípadoch rozhodne o predĺžení tejto lehoty bezprostredne nadriadený prokurátor. Prokurátor je povinný upovedomiť podávateľa podnetu o spôsobe vybavenia podnetu.

Podávateľ podnetu môže žiadať o preskúmanie zákonnosti vybavenia svojho podnetu opakovaným podnetom, ktorý vybaví nadriadený prokurátor. Ďalší opakovaný podnet v tej istej veci vybaví nadriadený prokurátor len vtedy, ak obsahuje nové skutočnosti. Ďalším opakovaným podnetom sa rozumie v poradí tretí a ďalší podnet, v ktorom podávateľ podnetu prejavuje nespokojnosť s vybavením svojich predchádzajúcich podnetov v tej istej veci.

Pri vybavovaní podnetu je prokurátor povinný prešetriť všetky okolnosti rozhodné na posúdenie, či došlo k porušeniu zákona alebo iného všeobecne záväzného právneho predpisu, či sú splnené podmienky na podanie návrhu na začatie konania pred súdom alebo na podanie opravného prostriedku, či môže vstúpiť do už začatého konania pred súdom alebo vykonať iné opatrenia, na ktorých vykonanie je podľa zákona oprávnený.

Prokurátor posudzuje podnet podľa obsahu, pričom prihliada na všetky skutočnosti, ktoré počas prešetrovania vyšli najavo. Ak prokurátor zistí, že podnet je dôvodný, vykoná opatrenia na odstránenie porušenia zákona a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov. Prokurátor, ktorý podnet posudzuje, nie je však návrhom viazaný a z toho dôvodu je na posúdení prokurátora, či vykoná opatrenie.

Podľa § 28 zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre prokurátor je oprávnený podať orgánu verejnej správy upozornenie na účel odstránenia porušovania zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov, ku ktorému došlo v postupe orgánu verejnej správy pri vydávaní opatrenia alebo rozhodnutia alebo jeho nečinnosťou.

Advokátska kancelária Cimmermann

Momentálne sa chcem vrátiť späť do zamestnania, po materskej dovolenke.

Dobrý deň, som slobodná matka, momentálne sa chcem vrátiť späť do zamestnania, po materskej dovolenke, zamestnávateľ , mi neumožňuje prispôsobiť pracovnú dobu, nakoľko som slobodná matka a ani moju pôvodnú pracovnú pozíciu, s odôvodnením, že je už obsadená, pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú.

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

V prípade ak sa chcete vrátiť do pôvodného zamestnania z materskej alebo z rodičovskej dovolenky, ste v zmysle ust. § 166 ods. 3  povinná písomne oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň skončenia alebo prerušenia rodičovskej dovolenky. Ak sa chcete vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je vás povinný zaradiť na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ vás musí zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. 

Ak sa staráte o dieťa mladšie ako 15 rokov a požiadate o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.  

Advokátska kancelária Cimmermann

Môj problém sa týka vrátenia peňazí.

Dobrý deň,

po prečítaní si Vášho článku na Vašom blogu si Vás dovolím poprosiť o radu. Môj problém sa týka vrátenia peňazí. 
Robila som menšiu prístavbu, samozrejme pomocou živnostníkov. Dostali peniaze ako zálohu na materiál a prácu o čom mám aj podpísané doklady o príjme. S jednym z nich mám uzavretú Zmluvu o dielo. Všetky peniaze však nepoužili, dokonca obaja zle previedli prácu, no a teraz ich neviem dostať späť. Ignorujú moje sms výzvy.
Prosím Vás, mám nejakú možnosť dostať svoje peniaze späť alebo to nemá význam ďalej riešiť? Môžem podať na nich trestné oznámenie? Môže to byť klasifikované ako Obohatenie sa, prípadne ako? Nie sú to veľké sumy, ide mi o to aby takýto ľudia neboli vo výhode aby vrátili to čo im nepatrí.
Ďakujem za pochopenie a radu.
S pozdravom
Martina
 
Vážená pani
 Z toho čo píšete skôr vyplýva, že Vašu vec je potrebné riešiť v civilnom konaní a nie v trestnom. Pokiaľ máte všetky doklady o odovzdaní finančných prostriedkov je možné podať na súd žalobu. Akú konkrétnu žalobu je možné podať by sme Vám vedeli povedať až po naštudovaní zmluvy o dielo a všetkých Vaších materiálov k predmetnému problému.  

Advokátska kancelária Cimmermann

Nárok na odstupné ak som pre firmu XY pracoval 8 rokov

Chcel by som sa informovať či mám nárok na odstupné ak som pre firmu XY pracoval 8 rokov a firma sa bude rušiť pričom majiteľ firmy mi ponúkol prácu pre neho v jeho ďalšej firme AB.
Je to tak, že mi musí dať najprv výpoveď vo firme XY pričom mám nárok na odstupné a až potom môžem podpísať zmluvu s novou firmou?
Vopred ďakujem za odpoveď.
S pozdravom.
 

Dobrý deň,

Zamestnanec, ktorého pracovný pomer sa končí z dôvodu zrušenia zamestnávateľa alebo jeho časti dohodou alebo výpoveďou danou zamestnávateľom, má nárok na zákonné odstupné. Minimálna zákonná výška závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru zamestnanca a môže byť: (i) v prípade výpovede do výšky 4-násobku  priemerného mesačného zárobku zamestnanca (pričom nárok na odstupné vzniká iba ak pracovný pomer trval najmenej 2 roky) a (ii) v prípade dohody o skončení pracovného pomeru do výšky 5-násobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi aj vyššie odstupné nad rámec sumy požadovanej zákonom, a to či už na základe jednostranného prejavu vôle zamestnávateľa (napr. vo výpovedi), na základe dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom (v dohode o skončení pracovného pomeru), alebo na základe interných predpisov zamestnávateľa či kolektívnej zmluvy a pod.

Advokátska kancelária Cimmermann

Pred uzavretim manželstva sme s manželkou kupili ornú pôdu

Dobry den, pred uzavretim manželstva sme s manželkou kupili ornú pôdu s tým že na katastri je ona jedinou vlastníčkou, kedže v tom čase podľa iného právnika bola orná pôda nedeliteľná a toto bola jediná možnosť. Teraz po uzavretí manželstva by sme to chceli dať právne na poriadok aby sme na katastri figurovali obaja ako spoluvlastnici. Viete mi poradiť či to máme riešiť darovacou zmluvou alebo nejako inak. Dakujem.
 
Dobrý deň,

Previesť polovicu ornej pôdy, aby ste zabezpečili, že sa stanete podielovými spoluvlastníkmi (1/2 a 1/2) je možné na základe darovacej zmluvy. Darovacou zmluvou vám daruje vaša manželka zo svojho výlučného vlastníctva polovicu ornej pôdy. Takto sa stanete každý vlastníkom po jednej polovici. Inú alternatívu neodporúčam. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Deti boli choré, nechodili do školy

máme ospravedlnenky od lekárov,ale predsa nás vinia z porušeni mravnej výchovy.zistili sme,že síce máme ospravedlnenky ale lekári v karte nemajú zaznačené nič.pritom nenapadli pravosť ospravedlneniek

kto je zodpovední zato,že síce sú ospravedlnenky ale nie sú zapísané/kryté/nálezmi v zdrav dokumentácii lekára?ešte raz podotýkam pravosť ospravedlneniek nie je napadnutá/vyvrátená/lekármi.

Kto je zodpovedný za zdrav.dokumentáciu? predsa nie rodič!!

ako sa môžem brániť obvineniu?

Dobrý deň,

  • 18 ods. 1

Poskytovateľ je povinný údaje zo zdravotnej dokumentácie spracúvať, poskytovať a sprístupňovať v súlade s týmto zákonom a osobitným predpisom.

Zdravotnú dokumentáciu vo všeobecnosti vedie (získava, zhromažďuje a zaznamenáva údaje) ako celok všeobecný lekár. Iný ošetrujúci zdravotnícky pracovník vedie zdravotnú dokumentáciu v rozsahu ním poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Zdravotná dokumentácia sa vedie v písomnej forme alebo v elektronickej forme s elektronickým podpisom. Zápis do zdravotnej dokumentácie musí byť pravdivý a čitateľný. U uvedeného vyplýva, že za vedenie personálne zodpovedá lekár. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Problem sa dopracovat k svojím peniazom

Zdravím mam problem sa dopracovat k svojím peniazom keďže zamestnávateľ sa vypol nema záujem o ziadnu komunikáciu ako mam prosim vas dalej postupovať ??

 

Dobrý deň,

V prípade ak vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu na ktorú máte nárok podľa pracovnej zmluvy máte tri možnosti.

1) trestné oznámenie § 214 Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,

b) z osobitného motívu, alebo

c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

2) Ďalej sa môžete obrátiť na Inšpektorát práce, ktorý prešetruje podnety a sťažnosti v oblasti inšpekcie práce týkajúce sa nevyplatených mzdových nárokov vykonaním inšpekcie práce u zamestnávateľa.

Sťažnosťou sa môže zamestnanec domáhať ochrany svojich práv a poukázať na porušenie právnych predpisov, ktoré boli porušené. Sťažnosť možno podať písomne, ústne do záznamu, telefaxom alebo elektronickou poštou. Sťažnosť musí obsahovať meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu sťažovateľa. Zo sťažnosti musí byť zrejmé, proti komu smeruje, na aké nedostatky poukazuje, čoho sa sťažovateľ domáha a musí byť sťažovateľom podpísaná. Z uvedeného vyplýva, že v sťažnosti je potrebné popísať všetky okolnosti a prípadne uviesť alebo priložiť podklady, ktoré preukazujú tvrdenia sťažovateľa.

3) Zároveň môžete podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu alebo žalobu.

Advokátska kancelária Cimmermann

Odpredal som inému členovi spoločenstva časť svojho podielu v spoločnej nehnuteľnosti

Ako  člen spoločenstva som odpredal inému členovi spoločenstva v novembri  v  roku  2016 časť svojho podielu v spoločnej nehnuteľnosti.   Odbor katastra rozhodol  o povolení  vkladu 19.12.2016. V júli 2017 urbárske a pasienkové spoločenstvo na základe uznesenia  valného zhromaždenia začalo vyplácať podiely  na zisku za hospodársky rok 2016 vo výške 85 Eur za 1 ha.  Spoločenstvo pri určení celkovej výšky sumy  vychádzalo z veľkosti podielu každého  podielnika  podľa stavu zapísaného na príslušných listoch vlastníctva k 31.12.2016. Keďže k tomuto dátumu bol už vlastníkom spomínaného  podielu  kupujúci, podiel na zisku za túto plochu bol vyplatený  jemu.  Následne som kontaktoval kupujúceho s požiadavkou o vyplatenie týchto finančných prostriedkov v alikvotnej čiastke t.j. za obdobie 353 dní roka 2016, keďže hospodársky výsledok bol dosiahnutý hlavne  v čase, kedy  som bol   vlastníkom predmetného podielu. Nazdávam sa, že z jeho strany ide o bezdôvodné obohatenie.
Kupujúci to odmietol s tým, že takúto povinnosť nemá, keďže to nebolo predmetom úpravy v kúpnej zmluve, resp. že s prechodom vlastníctva na neho prešli aj všetky práva a povinnosti bez ohľadu na to, v ktorom období roka 2016 sa to udialo.
Ďakujem za odpoveď

 

Dobrý deň, 

na kvalifikovanú odpoveď bude potrebné preštudovať zmluvu na základe ktorej došlo k samotnému prevodu vášho podielu v spoločnej nehnuteľnosti.  Je možné, že zmluva obsahuje aj ustanovenie, kde je výslovne uvedená formulácia o prechode práv a povinnosti. V prípade ak by zmluva neobsahovala takúto formulku máte nárok na finančné prostriedky z minulých období. Odporúčam Vám aby ste zmluvu preštudovali alebo ju poskytli advokátovi na posúdenie. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Pri oprave domu sme dali firme zalohu vo vyske 10 000 eur

Dobry den, poprosim Vas o Vas nazor. Pri oprave domu sme dali firme zalohu vo vyske 10000 eur na nakup materialu.2 tyzdne nam dotycny sluboval ze material bude,je objednanyt,je kupeny atd. Po odoslaní výpovede zmluvy sa nam telefonicky ozval konatel,nie jeho manzelka s ktorou sme zmluvu uzatvorili s tá,,ze nam peniaze vrati. Ked sme mu navrhli splatkovy kalendar pri osobnom stretnuti,odmietol peniaze vratit. Moja otazka znie,co by bolo spravnejsie urobit zaloba na sude a platobny prikaz,alebo hned trestne oznamenie? Dakujem s pozdravom

 

Dobrý deň, 

 vo vašom prípade Vám odporúčame odoslať  predžalobnú výzvu na zaplatenie 5100 €. Následne ak nebude spol. reagovať, podáte návrh na vydanie platobného rozkazu. K trestnému oznámeniu uvádzame, že ho môžete podať kedykoľvek t.j. aj v rovnakom čase ako návrh na vydanie platobného rozkazu.

Advokátska kancelária Cimmermann

Výpoveď nájomnej zmluvy s výpovednou lehotou kratšou ako 3 mesiace

Dobrý deň,

 Nájomca mi dal výpoveď nájomnej zmluvy s výpovednou lehotou kratšou ako 3 mesiace  s tým, že mi zaplatí plnú dlžnú sumu. Platnosť nájmu s výpovednou lehotou bola do 31.7.2016. Nájomca mi vôbec neuhrádzal nájom už od januára (pri prevode nájmu nastali technické problémy s bankou a zmrazili mu účet na cca 3 mesiace). Moja otázka znie môžem ho teraz ja vypratať z bytu, keď už nemá nájomný vzťah alebo na to potrebujem rozhodnutie súdu? Zároveň som mal v zmluve uvedené že nájomník ak sa nevysťahuje zaplatí dvojnásobok nájmu za každý načatý mesiac a ako môžem vymáhať od neho dlžnú sumu? Ešte by som sa chcel spýtať, ktoré podmienky nájmu platia? Tie, ktoré mám napísané v zmluve alebo v občianskom zákonníku?

 Ďakujem za Vašu odpoveď

 Dobrý deň, uvedený problém je potrebné riešiť dohodou, ak k dohode nedôjde, môžete sa obrátiť na príslušný súd s návrhom na vypratanie nehnuteľnosti. Až na základe právoplatného rozhodnutia súdu je možné z nehnuteľnosti vypratať. V prípade vymáhania dlžného nájomného, pokiaľ nájomca neplní dobrovoľne, je nutné ho písomne vyzvať (predžalobná výzba), a v prípade ak ani na základe tejto výzvy nebude plniť, je potrebné sa obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Zmluvný vzťah sa riadi predovšetkým ustanoveniami nájomnej zmluvy, ktoré sa si dohodli, a v prípade, ak nájomná zmluva určité skutočnosti nerieši, je možné použiť Občiansky zákonník.

Advokátska kancelária Cimmermann

Majetkové vyrovnanie po rozvode

Dobry den, pan Cimmermann, chcela by som vas poziadat o radu ohladom majetkoveho vyrovnania po rozvode. Uz som v dochodku, s manzelom sme sa rozviedli pred 2.5 rokom a doteraz sme sa majetkovo nevyrovnali a zijeme v spolocnej domacnosti. Chcem sa zo spolocneho bytu odstahovat. Moj manzel nie je ochotny sa majetkovo vysporiadat a peniaze na vyplatenie ma zo spolocneho majetku podla jeho slov nema. Mame jednu jednu dceru, ktora chodi na vysoku skolu. Co sa da spravit v suvislosti s majetkovym vyrovnanim, tak by som sa dostala k mojmu podielu zo spolocneho majetku?

Dakujem vam za radu.
S pozdravom….
Prajem príjemný dobrý deň,

následne, čo Váš rozsudok o rozvode manželstva nadobudol právoplatnosť, mohlo dôjsť k vysporiadaniu majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) tromi spôsobmi: dohodou , súdnou cestou alebo uplynutím trojročnej lehoty. Ja osobne ako právnik dávam prednosť dohode.

Vysporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdnou cestou musí predchádzať pokus o mimosúdne vyriešenie veci. Pred tým, ako podáte návrh na súd pošlite manželovi výzvu na mimosúdne vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva.

V tejto výzve uveďte, akým spôsobom si predstavujete, aby ste sa vyporiadali. Pokiaľ manžel nebude s Vaším návrhom súhlasiť, máte právo obrátiť sa na súd.

V konaní o vyporiadanie bezpodieĺového spoluvlastníctva manželov súd nemôže rozhodnúť, že sa nehnuteľnosť predá a výťažok rozdelí medzi účastníkov konania. Súd rozhodne, že nehnuteľnosť patrí jednému alebo druhému manželovi, podľa toho, ktorý prejaví o ňu záujem a zaviazať ho na vyplatenie druhého manžela polovicou trhovej hodnoty nehnuteľnosti. V rámci konania o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa môžu vyporiadať aj iné nároky vzniknuté počas manželstva. Tieto nároky môžu znížiť alebo zvýšiť sumu, ktorá bude vyplatená druhým manželom.

Advokátska kancelária Cimmermann

Môžem zrušiť darovaciu zmluvu?

Peter. 

Dobrý deň, potreboval by som radu. Daroval som dom ale obdarovaná osoba sa ku mne správa hrozne. Môžem zrušiť darovaciu zmluvu?  

Dobrý deň.

Ako v každom záväzkovom vzťahu, rozhodujúce je znenie zmluvy. V danom prípade darovacej zmluvy. Zrušiť darovaciu zmluvu je možné. Máte rôzne možnosti zrušenia darovacej zmluvy. Pokiaľ  to je v zmluve dohodnuté, môžete od zmluvy odstúpiť. Ďalšou možnosťou je písomná dohoda o zrušení záväzku. 

Ďalšou možnosťou je požiadať o vrátenie daru z dôvodu, že sa vaša dcéra správa k Vám alebo k členom vašej rodiny v hrubom rozpore s dobrými mravmi, ale to zrejme nie je Váš prípad.

Podľa Občianskeho Zákonníka:

§ 48

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 572 ods. 3
(3) Dohoda o zrušení záväzku sa musí uzavrieť písomne, ak sa zrušuje záväzok dojednaný písomne.

§ 628
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.

§ 629
Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Advokátska kancelária Cimmermann

Môžem zdediť dlhy po mojom manželovi

Dobrý deň, chcela by som sa informovať či môžem zdediť dlhy po mojom manželovi. 
 
Základnou zásadou uplatňovanou v rámci dedičského konania je zásada „nikto nemôže zdediť viac dlhov ako majetku“, teda „nikomu nemôže byť dedičstvo na ťarchu“. Čo to znamená? Každý dedič dedí dlhy len do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva, neexistuje právna povinnosť dedičov uhradiť dlhy po poručiteľovi zo svojho majetku.

Advokátska kancelária Cimmermann

Môžem stiahnuť trestné oznámenie na môjho manžela?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať či môžem stiahnuť trestné oznámenie na môjho manžela?

Trestný poriadok nepozná pojem stiahnutie (späťvzatie) trestného oznámenia, nakoľko keď Vy už raz trestné oznámenie podáte, polícia je povinná prešetriť ho, či naozaj došlo k spáchaniu trestného činu a náležite ho prešetriť.

Zároveň by som Vás chcel upozorniť aby ste neurobili späťvzatie tak, že ste si niečo vymysleli, nakoľko by išlo o krivé obvinenie to znamená, že by Vám, hrozilo trestné stíhanie pre trestný čin krivého obvinenia .

Advokátska kancelária Cimmermann

Je nejaka premlcacia doba pri koncesionarskych poplatkoch?

Dobry den pan Cimmermann. Pred casom som sa vas pytala na koncesionarske poplatky. Mam este jeden dotaz. Je nejaka premlcacia doba pri koncesionarskych poplatkoch? A som dlhodobo v davke v hmotnej nudzi, no uznali mi ju (a tym padom aj znizenu ciastku poplatkov) len od maja 2017. Mam narok na uplatnenie ulavy aj v predchadzajucich mesiacoch? Dakujem vam velmi pekne.

Dobrý deň,
 
premlčacia doba sú 3 roky od nezaplatenia koncesionárskeho poplatku. V prípade ak by Vám akákoľvek upomienka prišla po uplynutí 3 rokov je irelevantná. 

Advokátska kancelária Cimmermann

Prepis darovacou zmluvou dom

Dobrý deň.

Chcem sa opytat, ci mozem prepisat darovacou zmluvou dom,ked nam exekuciu. Dakujem za odpoved.

Odpoveď:

Dobrý večer, v prípade ak je nehnuteľnosť zaťažená exekúciu, prevod na základe darovacej zmluvy neodporúčam, keďže by sa jednalo o odporovateľný právny úkon (uzavretie darovacej zmluvy) podľa ust. § 42a zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.

V takomto prípade by mohol veriteľ podať na súd žalobu o odporovanie právnemu úkonu (darovacej zmluve). Ak by súd rozhodol, že právny úkon (darovacia zmluva) je voči nemu (veriteľovi) neúčinná, potom by exekútor mohol siahnuť na uvedený podiel. Odporovať právnemu úkonu je možné 3 roky spätne. Podľa § 42a Občianskeho zákonníka Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné

Zároveň by som Vás chcel upozorniť môže dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu poškodovania veriteľa podľa ust. § 239 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov: „(1) Kto, čo aj len čiastočne, zmarí uspokojenie svojho veriteľa tým, že a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení alebo inak odstráni čo aj len časť svojho majetku b) zaťaží vec, ktorá je predmetom záväzku, alebo ju prenajme c) predstiera alebo uzná neexistujúce právo alebo záväzok, alebo postúpi svoju pohľadávku, alebo prevezme dlh iného, i keď na to nebol povinný ani oprávnený, alebo d) predstiera zmenšenie svojho majetku alebo jeho zánik, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto, čo aj len čiastočne, zmarí uspokojenie veriteľa inej osoby tým, že a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení, daruje alebo inak odstráni čo i len časť majetku dlžníka, alebo b) na majetok dlžníka uplatní neexistujúce právo alebo pohľadávku.(3) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo b) z osobitného motívu.(4) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu.(5) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu b) a spôsobí ním inému úpadok, alebo c) závažnejším spôsobom konania.“

Advokátska kancelária Cimmermann

Musím platiť koncesionárske poplatky?

Dobry den.
Chcela by som sa spytat, prisla mi vyzva na platenie koncesionarskych poplatkov. Doteraz som ich neplatila, nakolko nevlastnim televizor, prislo mi to fer neplatit. Obstala by som s tym, ze nevlastnim tv a koncesionarske poplatky by som aj nadalej neplatila? Dakujem vam velmi pekne.

Odpoveď:

Žiaľ, musím vás sklamať. Platiť koncesionárske poplatky musia všetci, ktorí odoberajú elektrickú energiu. Platiť však stačí iba raz. Aj v prípade, že máte byt, chatu a zdedili ste dom po starých rodičoch.

Advokátska kancelária Cimmermann

Nárok na vysporiadanie majetko pravneho vysporiadania

Dobry den Chcela by som sa spytat ci mam narok po piatich rokoch  rozvodu s byvalim exmanzelom  narok na vysporiadanie majetko pravneho vysporiadania.Ak ano tak my prosim vas poradte ako mam podat ziadost a c k tomu potrebujem.Kedze byvam v Poprade tak by som sa musela osobne doatavit do Zlatych Moraviec.Lebo trvaly pobyt mam vedeny stale kde som bola vydata. Dakujem.

Odpoveď:

zasielam Vám odpoveď na Vašu otázku

V zmysle §148 Občianskeho zákonníka zanikne tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zánikom manželstva. Zánikom manželstva treba rozumieť deň, kedy nadobudol rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť. Tento deň je vyznačený na doložke právoplatnosti, ktorá má spravidla formu pečiatky na rozsudku o rozvode manželstva. V prípade, že takúto doložku nemáte na rozsudku vyznačenú bude potrebné aby ste v informačnej kancelárii súdu, ktorý rozviedol Vaše manželstvo požiadali o jej vyznačenie.

V zmysle §149 ods. 3 Občianskeho zákonníka je možné realizovať vyporiadanie tzv. bezpodielového spoluvlastníctva manželov na základe dohody bývalých manželov alebo, ak k dohode nedôjde súdnou cestou, t.j. podaním návrhu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov na súde, ktorý rozhodoval o rozvode Vášho manželstva.

V zmysle §149 ods. 4 Občianskeho zákonníka: „Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné“.

Z citovaného zákonného ustanovenia je tak zrejmé, že vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov je možné realizovať v lehote troch rokov od zániku manželstva na základe dohody alebo podaním návrhu na súd. V opačnom prípade bude platiť tzv. zákonná domnienka vyporiadania uvedená v citovanom zákonnom ustanovení.

 

Advokátska kancelária Cimmermann

Pracujem mimo sk a mam exekuciu...

Dobry den,  mala by som zaujem ohladom exekúcie nakolko som samozivitelka pracujem mimo sk a mam exekuciu,no exekutor sa somnou odmieta dohodnut na akýchkolvek splátkach a tie co mi on ponuka nie som schopna splacat z môjho zarobku..viete mi v tomto poradit?
dakujem

Odpoveď:

Dobrý deň,

nakoľko z vašej otázky nevieme posúdiť či je výška splátok exekútora oprávnená, tak sa v našej odpovedi zameriame na postup, ktorý by ste mali zvoliť. Odporúčame Vám kontaktovať exekútora osobne a  nájsť objektívne riešenie. Ak Vaša snaha bude aj naďalej neúspešná a ak sa domnievate, že exekútor nepostupoval podľa zákona, tzn. suma stanovená exekútorom je nereálna, exekútor nereaguje na vašu komunikáciu odporúčame, máte právo sa obrátiť na Slovenskú komoru exekútorov so sťažnosťou na činnosť exekútora. Sťažnosť nemôže byť podaná anonymne, pretože sa ňou komora nebude zaoberať. Komora je povinná vybaviť sťažnosť do 2 mesiacoch od jej doručenia. Táto lehota však môže byť predĺžená, ak nie je možné zabezpečiť všetky podklady pre rozhodnutie. Ak nebola vaša sťažnosť vybavená riadne a včas, máte právo požiadať Ministerstvo spravodlivosti o prešetrenie jej vybavenia.

Ak ste v práve, je len na vašom zvážení aký prostriedok obrany proti exekúcii zvolíte. V každom prípade však odporúčame snažiť sa dohodnúť s exekútorom a nestrániť sa komunikácie s ním.

Advokátska kancelária Cimmermann

Môžem požiadať o preradenie na inú pozíciu? ...

Dobrý deň,

mam zdravotné problémy s chrbtom a nemôžem už robiť na mojej pracovnej pozícii môžem požiadať o preradenie na inú pozíciu?

S pozdravom Martin

Odpoveď:

Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu na jeho pracovnej pozícii zo zdravotných dôvodov, nemusí hneď končiť pracovný pomer, ale môže požiadať o zaradenie na inú prácu.V zmysle ustanovenia § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu:

a)  ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo

b) ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Zákon výslovne požaduje, aby zdravotný stav zamestnanca bol zdokladovaný posudkom, preto nestačí, ak zamestnanec prinesie lekárske odporúčanie, nález alebo potvrdenie, musí sa jednať o lekársky posudok, z ktorého bude vyplývať, že zamestnanec dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu alebo že zamestnanec nesmie doterajšiu prácu vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou. Lekársky posudok vydáva zdravotnícke zariadenie, všeobecný lekár alebo špecializovaný lekár.

V prípade, ak záverom lekárskeho posudku bude, že zamestnanec nesmie doterajšiu prácu vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, tento posudok vydávajú len určité zdravotnícke pracoviská  na osobitnom, na to určenom tlačive. Takýmito špecializovanými zdravotníckymi zaradeniami sú : Ambulancia klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie, Oddelenie klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie alebo Klinika pracovného lekárstva a klinickej toxikológie v Bratislave, Martine alebo Košiciach.

Ak zamestnanec získal lekársky posudok, musí zamestnávateľovi tento posudok predložiť a požiadať o preradenie na inú prácu.

Ak zamestnávateľ nemá možnosť preradiť zamestnanca na inú práci,  môže dať zamestnancovi výpoveď  z výpovedného dôvodu podľa ustanovenia §  63 ods. 1 písm. c) , t.j.  ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, iba vtedy, ak zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce a zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu. V tomto prípade upozorňujeme, že vhodnosť práce sa posudzuje podľa kvalifikačných predpokladov, predchádzajúcej praxe aj zdravotných predpokladov na výkon práce.

Ak je zamestnancovi daná výpoveď z dôvodu, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba.

Ak sa zamestnanec so zamestnávateľ dohodne na skončení pracovného pomeru z dôvodu, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu,  zamestnancovi  vzniká nárok na odstupné  najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba.

Výpovedná doba je dva mesiace, ak pracovný pomer trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov alebo tri mesiace, ak pracovný pomer trval najmenej päť rokov. Ak pracovný pomer trval menej ako jeden rok, je výpovedná doba jeden mesiac.

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ustanovenia o výške odstupného platia iba do konca tohto kalendárneho roka, od 1.1. 2013 sa mení výška odstupného a opäť sa zavádza aj súbeh výpovednej doby a odstupného.

Ak zamestnávateľ po predložení lekárskeho posudku zamestnanca nepreradí na inú prácu ani mu nedá výpoveď, zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnanec urobiť písomne, musí v ňom uviesť dôvod a doručiť ho zamestnávateľovi. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Dôvody, pre ktoré môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer sú taxatívne vymedzené v ustanovení § 69 Zákonníka práce, a to ak:  

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.  Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Okamžité skončenie pracovného pomeru musí  byť písomné, zamestnanec  v ňom  musí skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musí ho doručiť, inak je neplatné.

Advokátska kancelária Cimmermann

Plánujem osloviť pár investorov kôli projektu...

Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť. Plánujem osloviť pár investorov kôli projektu no skôr ako im prezradím celú ideu projektu, návrh, miesto realizácie atď. by som chcel mať istotu že keď im to všetko poviem tak mi neukradnú napád resp. ma nevynechajú z projektu. Dá sa to ošetriť neakou zmluvov alebo sa treba len spoliehať na „čestné slovo“ ?

Vopred ďakujem za odpoveď.

S pozdravom,
Peter

Odpoveď:

Dobrý deň,

v takomto prípade by sme vám odporúčali uzavrieť dohodu o mlčanlivosti. Zároveň vás musíme upozorniť, že ani táto zmluva stopercentne nezabezpečí, že investor nevyzradí informácie tretím osobám alebo ich nepoužije vo svoj vlastný prospech. Základom takejto zmluvy je preto presne definovať predmet mlčanlivosti, určiť sankcie za porušenie zmluvy a zároveň aj vymedziť okruh osôb, ktoré budú povinnosťou viazane.

Advokátska kancelária Cimmermann

Mzda mi vyplatená nebola...

Pracovala som ako kaderníčka v salóne. Nastúpila som tam 3.6.2015 a ukončila som dohodu 19.10.2015. S majiteľkou som uzavrela dohodu o brigáde. Podľa dohody som mala mat 3,28€ na hodinu čo vyplýva podľa odpracovaných hodín, že moja mzda za daný čas mala byť 358 €. Mzda mi vyplatená nebola, tak som sa požiadala  políciu a inšpektorát práce o pomoc. Inšpektorát práce nás informoval, že veci konajú. Ďalšiu odpoveď som nedostala. Na polícii som podala trestné oznámenie ale nič z toho.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Vo prípade ak ste už podali trestné oznámenie ako aj podnet na Inšpektorát práce odporúčam Vám ďalej platobný rozkaz, ktorý predstavuje alternatívnu formu rozhodnutia v občianskoprávnych veciach. Pred podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu na súd ale najprv zašlite zamestnávateľovi list v ktorom ho vyzvite na zaplatenie dlžnej sumy v lehote, ktorú mu v liste určite. Ak nereaguje zašlite mu doporučene predžalobnú výzvu s upozornením na následky nevyplatenia mzdy.

Ak zamestnávateľ ani naďalej nekoná, treba podať návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý podáte na príslušnom súde. Vydaný platobný rozkaz sa stáva exekučným titulom. Znamená to, že ak toto skrátené rozhodnutie zo súdu už máte a napriek tomu ho váš zamestnávateľ nerešpektuje, môžete sa obrátiť na ktoréhokoľvek exekútora. Ten má potom viacero zákonných možností, ako dlžnú sumu od neplatiaceho zamestnávateľa vymôcť.

Podmienkou vydania platobného rozkazu je zaplatenie súdneho poplatku. Platí sa 6 percent z hodnoty sporu, minimálne však 16,50 eura a maximálne 16 596,50 eura, nie však z hodnoty príslušenstva. Ak vám napríklad zamestnávateľ na mzde dlhuje 1 000 eur a ďalších 500 eur na úrokoch, súdny poplatok vo výške 6 percent sa platí len z 1 000 eur.

Pri zlej finančnej situácii prichádza do úvahy aj možnosť oslobodenia od súdneho poplatku. Podmienkou je, že navrhovateľ o to súd požiada a tiež, že to odôvodňujú jeho osobné a majetkové pomery, nejde o svojvoľné uplatňovanie či bránenie práva a nepôjde o bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Súd vás v takom prípade môže oslobodiť od platenia súdneho poplatku úplne alebo čiastočne.

Advokátska kancelária Cimmermann

Chcel by som kúpiť ornú pôdu, ale zákon ma obmedzuje...

Dobrý deň

Chcel by som kúpiť ornú pôdu, ale zákon ma obmedzuje že musím podnikať v poľnohospodárskej výrobe najmenej 3 roky. Viem že to je kvôli tomu že sa pozemky potom predávajú zahraničným podnikom. To nemám ale v úmysle. A zaujíma ma ako by sa dal obísť? Napríklad keby som dal že ho chcem následne predať domácim poľnohospodárom?

Odpoveď:

Dobrý deň,

Na pozemok v extraviláne obce väčší ako 2-tisíc štvorcových metrov platia obmedzenia, ktoré sa však nevzťahujú na osoby podľa §§ 116 – 117, spoluvlastníkov poľnohospodárskeho pozemku, osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza

V prípade ak sa pozemok neprevádza na niektorú z týchto osôb, predávajúci musí zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na internetovej stránke Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a rovnako aj na stránke a úradnej tabuli obci v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza.

Advokátska kancelária Cimmermann

Som rozvedená a z manželstva máme 3 deti.

Som rozvedená. Z manželstva máme 3 deti. Chalani su o otca, dcéra je u mňa. Počas manželstva sme kúpili  pozemok, postavili rodinny dom. Dohodli sme sa, že ex mi vyplati sumu. Teraz už mi nechce dat nič. Chce aby som prepisala dom na deti a on vraj tiez. Lenze on tam ostane byvat, cim bude mat istu strechu nad hlavou a ja s dcerou čo? Ako mam postupovat? Dakujem

Odpoveď:

Dobrý deň,

Podľa §148 Občianskeho zákonníka: „Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov“.

Podľa §149 ods. 3 Občianskeho zákonníka: „Ak sa vysporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd“.

Každé bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká zo zákona zánikom manželstva, t.j. dňom právoplatnosti rozsudku súdu o rozvode manželstva. Vysporiadať je možné len zaniknuté bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

V tejto súvislosti vás chceme upozorniť, že otázka vysporiadania tohto majetku nie je predmetom konania o rozvod manželstva.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je možné vysporiadať nasledovnými spôsobmi:

– dohodou o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov,

– rozhodnutím súdu na návrh niektorého z manželov.

Ďalej vás chceme upozorňiť, že ak sa do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov neuskutoční jeho vysporiadaniu dohodou, alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebude na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vysporiadané rozhodnutím súdu, platí, ak ide o hnuteľné veci, že ste sa ako manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z vás veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.

O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach bude platiť platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté bude  platiť primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Pokiaľ sa s ex – manželom viete dohodnúť na tom, akým spôsobom si rozdelíte spoločný majetok, bude stačiť ak uzavriete dohodu o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.  Tento spôsob je lacnejší ako súdna cesta.

V prípade, že mimosúdne dohoda s vaším manželom nie je možná, môžete sa obrátiť na súd. Súd vysporiada bezpodielové spoluvlastníctvo len na základe zásad uvedených §150Občianskeho zákonníka

Čo sa týka vašej dcéry, ak vám bola zverená súdom, tak nie je možné aby vám ju manžel odňal len na základe jeho rozmaru pretože o odňatí môže rozhodnúť len súd.

Advokátska kancelária Cimmermann

Prosím o radu.

Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc. Zomrela mi mama. Mám ešte dvoch súrodencov a náš štvrtý brat zomrel pred troma rokmi. Má prebehnúť dedičské konanie a začal sa do toho angažovať syn nášho mŕtveho brata. Moja otázka teda znie, či má syn mŕtveho brata nárok na dedičstvo po našej mame.

Odpoveď:

Dobrý deň. V prípade smrti poručiteľky, ktorá nezanechala platný závet, nastupuje dedenie podľa zákona, a po podľa tzv. dedičských skupín. V zmysle aktuálnej právnej úpravy dedia po poručiteľke v prvej skupine poručiteľkine deti a manžel. Ak nededí niektoré z detí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že syn vášho mŕtveho brata by mal patriť medzi oprávnených dedičov, teda by mal mať rovnaké opráva a povinnosti ako ktorýkoľvek z ostatných

Advokátska kancelária Cimmermann

Kúpil som minulý mesiac motocykel

Kúpil som minulý mesiac motocykel. Po skúšobnej jazde sa zdalo, že je z motorickej stránky v dobrom stave a predávajúci ma ubezpečil, že žiadne poruchy nemá. Uviedol, že jediná porucha v motore bola s 2. prevodovým stupňom s tým, že je to opravené a plne funkčné. Po kúpe motocykla bolo prvé 2 týždne všetko v poriadku. Potom začal mať motocykel problémy so štartovaním a začal vynechávať 2. rýchlostný stupeň. V servise som bol informovaný, že minimálna cena opravy je 350 eur. Predávajúceho som ešte nekontaktoval, ale chcel by som odstúpiť od zmluvy. Mám najprv dať motocykel do servisu, aby posúdili škody, alebo sa mám rovno obrátiť na predávajúceho?

Odpoveď:

Vo Vašom prípade ste uzavreli kúpnu zmluvu, ktorej predmetom bola vec (motocykel). Na základe tejto zmluvy (hoc aj uzavretej ústne), odovzdaním motocykla prešlo vlastnícke právo k nemu na Vás.
Podľa § 499 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej ako „OZ“) Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady. Tiež podľa § 501 OZ sa možno dohodnúť, že sa vec prenecháva ako stojí a leží. Vtedy scudziteľ (predávajúci) za vady veci nezodpovedá, ibaže vec nemá vlastnosť, o ktorej scudziteľ vyhlásil, že ju má, alebo ktorú si nadobúdateľ výslovne vymienil.

Zistenie vady
Avšak len čo nadobúdateľ zistí vadu prevzatej veci, tak je povinný vec uschovať po primeranú dobu, ktorú určí scudziteľ na preskúmanie vady. Ak nemožno vadu odstrániť a ak nemožno pre ňu vec užívať dohodnutým spôsobom alebo riadne, je nadobúdateľ oprávnený domáhať sa zrušenia zmluvy. Inak sa môže nadobúdateľ domáhať buď primeranej zľavy z ceny, výmeny, alebo opravy alebo doplnenia toho, čo chýba.
Vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia plnenia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci alebo ak scudziteľ nepreukáže opak. V takom prípade má oprávnený má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práva zo zodpovednosti za vady. Toto právo treba uplatniť u povinného najneskôr do jedného mesiaca po uplynutí doby, v ktorej treba vytknúť vady; inak právo zanikne.

Nárok na zľavu a odstúpenie
Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Avšak, ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci neupozornil kupujúceho (§ 597 OZ, ods. 1), má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy (§ 597 ods. 2), ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá  žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci. Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.
Pokiaľ teda ide o vadu, o ktorej neexistencii ste boli predávajúcim výslovne ubezpečený, napriek tomu, že vada v tom čase existovala, je dôvod predpokladať existenciu vášho nároku zo zodpovednosti za vady. V zmysle § 597 ods. 2 OZ vám zároveň vzniká právo od zmluvy odstúpiť.
Vo vašom prípade je ale potrebné zvážiť, či viete preukázať existenciu zmluvného dojednania, ako uvádzate a či viete preukázať existenciu vady, ako uvádzate. Dôkazom môže byť aj vyjadrenie a záznam servisu, ktorý motorku obhliadol. Až potom je vhodné nárok uplatňovať u predávajúceho. Netreba ale zabudnúť, že je potrebné konať bez zbytočného odkladu.

Advokátska kancelária Cimmermann

S manželom nežijeme spolu, ale máme spoločný úver v PSS

Dobrý deň. Prosím vás o radu. S manželom nežijeme spolu, ale máme spoločný úver v PSS. Manžel narobil dlhy a exekútor siaha na peniaze v PSS, ktoré tam už vyše dva roky splácam iba ja. Ako sa proti tomu môžem brániť? Mám vôbec nejakú šancu? Ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

podľa Exekučného poriadku, ak sú exekúciou postihnuté veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, účastníkom konania, ak ide o tieto veci, je aj manžel povinného, ak do začatia exekučného konania nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím. Skutočnosť, že s manželom nežijete spolu nemá vplyv na existenciu a trvanie vášho bezpodielového spoluvlastníctva, do ktorého patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Rovnako do BSM patria príjmy zo zárobkovej činnosti, ktoré sú tak spoločné, a tiež výdavky, ktoré uhrádzate, uhrádzate zo spoločného. Ak úver platíte sama na spoločnu vec, uplatní sa pri prípadnom vyporiadaní spoluvlastníctva § 150 OZ, v zmysle ktorého je každý z manželov oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

Advokátska kancelária Cimmermann

istá osoba, ma neustále ohovára a šíri o mne rôzne reči 

Dobrý večer,
istá osoba, ma neustále ohovára a šíri o mne rôzne reči a posmešky, ktoré nie sú pravdivé. Rozmýšľam som nad podaním návrhu na súd. Je to dobré riešenie?

Odpoveď:

Dobrý večer,
podľa § 11 Občianskeho zákonníka má fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Podľa § 13 Občianskeho zákonníka má fyzická osoba právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

Podľa názoru Okresného súdu Bratislava V v podobnej veci, je zákonná ochrana daná, len ak vytýkané prejavy sú neoprávneným zásahom do práva na ochranu osobnosti, sú zásadne nepravdivé, alebo pravdu skresľujúce a ak takýto zásah je objektívne spôsobilý narušiť alebo ohroziť práva chránené ustanovením § 11 OZ.

Ak sa výroky danej osoby nezakladajú na pravde a poškodzujú Vaše dobré meno, česť, dôstojnosť či Vás inak spoločensky poškodzujú, máte právo domáhať sa ochrany na súde. Môžete podať na súd žalobu na ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy, teda žalobu, v ktorej budete požadovať, aby dotyčný upustil od svojho konania, prípadne môžete žiadať primerané zadosťučinenie. Je potrebné preukázať, že práve daná osoba zasiahla do Vašich práv a že tento zásah Vám spôsobil ujmu, za ktorú požadujete primerané zadosťučinenie. Vaše tvrdenia je potrebné doložiť dôkazmi. Pokiaľ bol zásah takej intenzity, že Vám spôsobil vážnu ujmu v spoločnosti a nepostačovala by satisfakcia vo forme napr. ospravedlnenia, máte možnosť žiadať aj primerané zadosťučinenie v peniazoch.

Advokátska kancelária Cimmermann

Plánujem odcestovať natrvalo do zahraničia

Zdravím. Plánujem odcestovať natrvalo do zahraničia. Chcem sa spýtať ako je to s trvalým pobytom. Musím si ho zrušiť? Ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,
tak ako píšete vo Vašej otázke. Pokiaľ natrvalo opúšťate Slovenskú republiku v zmysle § 6 ods. 1 zákona o hlásení pobytu občanov ste povinný odhlásiť sa z trvalého pobytu. Uvádzam aj presné znenie predmetného ustanovenia zákona:

„Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.“

Okrem toho Vám vzniká aj povinnosť podľa § 11 ods.1 písm. h) zákona o občianskych preukazoch, podľa ktorého:

„Občan alebo jeho opatrovník je povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz okresnému riaditeľstvu alebo zastupiteľskému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.“

Advokátska kancelária Cimmermann

Žiadateľ o radu prostredníctvom internetovej stránky zlatemoravce.info vyplnením formulára potvrdzuje, že súhlasí v zmysle ustanovení § 7 odst. 1 zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, aby prevádzkovateľ internetovej stránky http://www.zlatemoravce.info/ pre účely poradenstva spracoval a uschovával jeho osobné údaje. Prevádzkovateľ internetovej stránky sa zaväzuje, že poskytnuté údaje budú použité len za účelom poradenstva. Spracovávané údaje nebudú zverejnené, sprístupnené, ani poskytnuté tretej osobe. Prevádzkovateľ si vyhradzujeme právo ustúpiť od záruky bezpečnosti v prípade napadnutia serveru neznámym páchateľom. Iba v takom prípade neplatia vyššie uvedené pravidlá manipulácie s osobnými údajmi a ich ochrany.

0905 945 291

Bannerová reklama