Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / PÁRAČKY V MÚZEU – I I I. ROČNÍK
www.zlatemoravce.info

PÁRAČKY V MÚZEU – I I I. ROČNÍK

 

V piatok 24. novembra 2017 o 15.00 hod. premenia priestory Mestského múzea v Zlatých Moravciach členky Speváckeho súboru Zlatomoravčianka na tradičnú dedinskú izbu, v ktorej ukážu páranie (driapanie) peria. 

Pamätáte si na perinu u starých rodičov, či prarodičov, ktorá bola veľmi ťažká a keď ste si pod ňu ľahli, nevedeli ste sa pohnúť? Takáto perina z poctivo nadriapaného peria je dnes už pomaly raritou, pretože ju nahrádzajú prikrívky z umelých vlákien. Nájdu sa však oblasti, v ktorých ju ľudia stále používajú. Nadriapať do nej perie nebolo ľahké, ale na druhej strane bola táto činnosť spoločenskou udalosťou, ktorá sa v minulosti uskutočňovala v zimnom období po ukončení poľných prác. Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pred krstinami. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci. Pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím, pálenkou a inými dobrotami. 

V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea oživia členky Speváckeho súboru Zlatomoravčianka 24. novembra 2017 o 15.00 hod. tradíciu driapania peria. Páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti. 

www.zlatemoravce.info

čítajte tiež...

100 ROKOV VČELÁRSTVA NA ZLATOMORAVECKU

Medomet, úle, plásty, včelárske náradie a nástroje, odborná literatúra a časopisy, kronika, medaily ainé trojrozmerné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.