Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / FAŠIANGOVÁ VESELICA
ilustračné foto

FAŠIANGOVÁ VESELICA

 

Prežite s nami nezabudnuteľné fašiangové popoludnie v stredu 7.2.2018 o 15.00 hod. v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov akončiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom. Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb. Konali sa fašiangové obchôdzky s rôznymi typmi masiek sprevádzané fašiangovými tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti ale i konkrétni ľudia Na fašiangy sa konzumovali veľmi sýte jedlá – napr. klobásy, slanina a nadmerne sa požíval alkohol. Funkciu obradového pečiva mali šišky, či pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú. Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe zachovávajú na väčšine územia Slovenska.

Tak ako minulý rok, i tento rok si 7.2.2018 o 15.00 hod. pripomenieme tradície a zvyky fašiangového obdobia v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. O fašiangovú zábavu sa postará spievaním fašiangových ľudových piesní Občianske združenie Babička zo Zlatých Moraviec. Spevácky súbor Kolovrátok z Prílep predvedie ukážku symbolického pochovania basy. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla.

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

 

Sleduj náš oficiálny INFO youtube channel ↓↓↓

Neprehliadnite

Tekvičková párty v ZŠ Robotnícka

Tekvica v dobrej nálade, vyvaľuje svoje telo v záhrade. Zvedavé pohľady priláka, keď zmení sa na strašiaka. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.