Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / KEĎ RUKA HLINU POHLADÍ

KEĎ RUKA HLINU POHLADÍ

Prežite neopakovateľné chvíle v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, 12.4.2018 (štvrtok) o 10.00 hod. na tvorivej dielni Keď ruka hlinu pohladí, na ktorej si môžete vyskúšať vyrobiť hlinenú nádobu na hrnčiarskom kruhu pod vedením Jána Fialu, ktorý učil hrnčiarsku výrobu aj princeznú Annu z rozprávky Kráľ Drozdia brada. 

Hrnčiarstvo má na Slovensku niekoľko storočnú tradíciu. V minulosti bolo bežným zamestnaním. Hrnčiari vyrábali potreby každodenného života, ako bol úžitkový riad, ale i ozdobné a náboženské predmety, či stavebný materiál. Príležitostne sa venovali aj výrobe keramických hračiek pre deti. Hrnčiarska výroba nie je jednoduchá. Vyžaduje si okrem zručnosti a citu rúk aj správnu konzistenciu hliny. V minulosti to znamenalo najskôr ju nakopať, nechať 2 roky vyzrieť, následne nastrúhať, vyčistiť od korienkov a kamienkov, pomlieť a nakoniec dôkladne uskladniť, aby nevyschla.

Tento zdĺhavý a fyzicky náročný proces prípravy hliny robieval v minulosti aj Ján Fiala z Brehov, no dnes ju vďaka priemyselnej výrobe kupuje už vypracovanú. Tradičnej výrobe nádob na hrnčiarskom kruhu sa venuje vyše štyridsať rokov a svoje poznatky odovzdáva mladej generácii na rôznych tvorivých dielňach. Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, 12.4.2018 o 10.00 hod., na tvorivej dielni Keď ruka hlinu pohladí ponúka jedinečnú možnosť sledovať, ako sa hlina poddáva rukám hrnčiara a mení svoj tvar až z nej vznikne jednoduchý, no dokonalý predmet a zároveň vyskúšať si vyrobiť nádobu podľa vlastnej predstavy. Do tajov tohto fascinujúceho remesla a samotnej výroby záujemcov zasvätí Ján Fiala z Brehov, ktorý učil hrnčiarsku výrobu princeznú Annu z rozprávky Kráľ Drozdia brada a podieľal sa na viacerých filmových projektoch. 

 

Neprehliadnite

Slávnostný rozprávkový zápis do 1. ročníka v ZŠ Pribinova 1

Základná škola, Pribinova 1, Zlaté Moravce oznamuje rodičom budúcich prváčikov nasledovné informácie +10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.