Aktualityi-POST

Kačica mandarínska na Zlatňanke

obed
poradna

www.zlatemoravce.info

Hostiansky potok, v rušnej časti mesta Zlatých Moraviec nazývaný Zlatňanka, sa vyznačuje príjemným životným prostredím, kde sa možno stretnúť s rôznymi druhmi živočíchov. V zimnom období sa na jej vodnom toku zdržuje množstvo kačíc divých, ktoré pri nedostatku potravy vyhľadávajú blízkosť človeka. Na Zlatňanke možno v súčasnosti pozorovať nezvyčajný jav. V kŕdli kačíc divých možno pozorovať prítomnosť kačice mandarínskej, ktorej domovom je Východná Ázia, kde patrí k ohrozeným druhom živočíchov.

Aix galericulata patrí k najkrajšie sfarbeným kačiciam na svete. Do Európy sa tento druh kačíc dostal v 18. storočí. Najpočetnejšie populácie kačice mandarínskej sa v súčasnosti nachádzajú vo Veľkej Británii. Na Slovensku ich nájdeme v zoologických záhradách, ale tieto nádherné vodné vtáky patria aj k obľúbeným chovným druhom v zajatí. Kačica oproti káčerovi je nenápadne sfarbená do hneda, má biele brucho a okolo očí biely pásik. Kačice mandarínske rady posedávajú na konároch stromov a vyčnievajúcich skalách nad hladinou vody. Hniezdia v bútľavých stromoch a vedia výborne lietať. Zimné obdobie ľahko prežívajú a na jar sa z 9 -15 vajec liahnu mláďatá, ktoré sú po 40 dňoch schopné lietať.

Zaujímavosťou tohto druhú kačíc je, že sú jediným druhom, ktoré sa nemôžu krížiť s inými druhmi kačíc. Preto od kačice mandarínskej nemožno očakávať, že v jarných mesiacoch vyvedie na vodnú hladinu Zlatňanky nové potomstvo.

Anton Kaiser

[nggallery id=332]

 [hr]

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button