Domov / Aktuality /  TRADIČNÉ VIANOCE 
www.zlatemoravce.info

 TRADIČNÉ VIANOCE 

Zaspomínajte si s nami na štedrovečerné stolovanie v minulosti, ktoré bolo spojené s množstvom magických úkonov a potešte sa s tradičným vianočným stromčekom prostredníctvom výstavy Tradičné Vianoce, ktorá bude slávnostne otvorená 5.12.2017 (utorok) o 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. 

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Občianskym združením Babička zo Zlatých Moraviec pripravilo výstavu Tradičné Vianoce s ukážkou štedrovečerného stolovania v minulosti a tradičného vianočného stromčeka. Stôl prestretý podľa najnovších trendov s rôznymi typmi a druhmi vianočných doplnkov v aktuálnych farbách sezóny, ktoré ponúkajú obchodné reťazce je súčasťou väčšiny domácností. Naši predkovia toľko možností síce nemali, ale príprava na vianočné sviatky bola predovšetkým spojená s magickými úkonmi. V minulosti bol stôl umiestnený v rohu miestnosti a prestretý obrusom, plachtou, z ktorej sa vysievalo obilie.

Poukladali sa naň všetky plodiny, ktoré sa dopestovali počas roka a jedlá z nich pripravené. Slama, ktorá bola najstarším symbolom Vianoc sa spočiatku rozprestrela po celej izbe, no neskôr sa dávala už len pod stôl. Súdržnosť rodiny symbolizovala uzamknutá reťaz obkrútená okolo nôh stola. Umelý, alebo prírodný stromček umiestnený v ktorejkoľvek časti miestnosti, ozdobený guľami rôznych tvarov a farieb, blikajúce svetelné reťaze a množstvo darčekov. Inak si to snáď ani nikto nevie doma predstaviť. V minulosti zdobil miestnosť odrezaný vrcholec z ihličnatého stromu zavesený nad stolom s navešaným ovocím, či orechmi, no bez darčekov.

V tradičnej kultúre mal dar charakter vinšu, piesne, alebo odplaty, ktorú dostával vinšovník. O prípravách na Vianoce v minulosti, ktoré boli spojené s rôznymi druhmi magických úkonov porozprávajú v utorok, 5.12.2017 o 15.00 hod. členky Občianskeho združenia Babička zo Zlatých Moraviec. Nebude chýbať ani spievanie vianočných kolied a ochutnávka tradičných oblátok. Výstava bude doplnená ručnými prácami s vianočnou tematikou. Výstava potrvá do 28.12.2017.

 Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová 

www.zlatemoravce.info

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

KONCERT ROKA V LEVICIACH

Scott Kinsey – keyboard Svetoznámy hráč na klávesové nástroje Scott Kinsey bol dvadsať rokov tajnou …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.