www.zlatemoravce.info

Mesto je v dobrej finančnej kondícii

 

Aká je zadĺženosť mesta?

Podľa ekonómky Ivety Szobiovej zlatomoravecká samospráva hospodárila za rok 2017 s prebytkom. Ten by mal byť presne vyčíslený a zverejnený po spracovaní záverečného účtu mesta za rok 2017. Odhaduje sa však, že by mal byť vyšší ako za rok 2016, kedy činil 579 950 eur, rok pred tým bol na sume 246 170 eur a v roku 2014 to bolo131 425 eur.

Szobiová zároveň uviedla, že zadĺženosť mesta z prevzatia úverov a dlhodobých záväzkov bola k 31. decembru 2017 vo výške 2 440 353 eur. Suma ročných splátok tohto dlhu bola vlani nastavená na 299 078 eur.

Napriek tomu, že tieto čísla sú pomerne vysoké, podľa Szobiovej je na tom naše mesto finančne úplne v poriadku. Dôkazom má byť percentuálny podiel celkovej sumy dlhu na objeme bežných príjmov predchádzajúceho roka. Tie boli vo výške 6 212 299 eur. Spomínaný podiel je tak 39,28 %.

Rovnako dôležitý je aj percentuálny podiel splátok na objeme bežných príjmov predchádzajúceho roka. Za vlaňajšok je vo výške 4,81 %. „Zákon o rozpočtových pravidlách stanovuje podmienky, že podiel celkovej sumy dlhu na objeme bežných príjmov predchádzajúceho roka nemôže prekročiť 60 % (mesto má 39,28 %) a podiel ročných splátok na objeme bežných príjmov predchádzajúceho roka nemôže prekročiť 25 % (mesto má 4,81 %). Mesto spĺňa obidve zákonné podmienky,“ vysvetľuje hlavná ekonómka mesta, podľa ktorej ide o jasný znak, že Mesto Zlaté Moravce je v súčasnosti finančne zdravé.

zdroj: zm

zahradnyzahon.sk

 

zahradnyzahon.sk

Neprehliadnite

Od 1. marca je okres Zlaté Moravce zaradený do III. stupňa varovania COVID AUTOMATu

Zasadnutie Krízového štábu mesta Zlaté Moravce (vybraní členovia a prizvaní hostia), ktoré sa konalo dňa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.