Neprehliadnite aktuálne články
Páranie peria - pozvánka

ZIMNÝ VEČER NA DEDINE – PÁRANIE PERIA

 V utorok 28. januára 2020 o 16.00 hod. premení priestory Mestského múzea v Zlatých Moravciach Spevácka skupina Zlatomoravčianka na tradičnú dedinskú izbu, v ktorej ukáže páranie (driapanie) peria. 

 V minulosti ľudia vykonávali počas zimného obdobia rôzne činnosti. Jednou z nich bolo i páranie peria. Na jednej strane táto činnosť nebola ľahká, na druhej strane bola vítanou spoločenskou udalosťou. Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pre novorodeniatko. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci. Pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky boli aj príležitosťou na spoznávanie sa mladých a nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím a inými dobrotami i pálenkou.V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea oživia členky Speváckej skupiny Zlatomoravčianka 28. januára 2020 o 16.00 hod. tradíciu driapania peria. Páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti. 

 Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová 

 

Páranie peria – pozvánka

Neprehliadnite

Zasadnutie Krízového štábu v meste Zlaté Moravce 3. 4. 2020

Zasadnutie Krízového štábu v meste Zlaté Moravce, ktoré sa konalo dňa 3.4.2020 /piatok/ na MsÚ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.