Zdroj obrázka:BushAlex/Shutterstock.com

Pravidlá bezpečnej jazdy na ceste plnej snehu

Vo väčšine regiónov našej vlasti je nástup zimy sprevádzaný poklesom teploty vzduchu, zrážkami vo forme snehu alebo, čo je ešte horšie, snehom a dažďom, po ktorých nasleduje ľad.

Po nepríjemnom prekvapení na zasneženej vozovke ale netúži asi nikto z nás. Preto sme sa rozhodli zaoberať situáciami, ktoré vám umožnia ochrániť na ceste vaše autá aj zdravie.

Robte preventívne opatrenia

Kľúčom k vašej bezpečnosti na zimnej ceste je správna príprava automobilu. V prvom rade hovoríme o kvalitných zimných pneumatikách. „Celosezónne“ znamenajú polovičné opatrenia a spravidla neprimerané zvýšenie rizík. Opäť treba do nádrže na ostrekovanie naliať kvalitnú mrazuvzdornú kvapalinu a možno umiestniť nové poťahy do auta.

Tiež by ste sa mali ubezpečiť, že osvetľovacie zariadenie vášho vozidla je v dobrom prevádzkovom stave a či je brzdný systém v poriadku a či nevypršala jeho funkčnosť. Odborníci tiež odporúčajú nenechávať auto na noc na ulici so zatiahnutou ručnou brzdou, najmä po jeho umytí, aby nedošlo k zamrznutiu brzdových doštičiek. Na záver vždy majte v kufri aj predmety, ktoré vám pomôžu vydolovať auto spod kopy snehu.

Myslite na čisté čelné sklo a dobrú viditeľnosť

Po poklese teploty alebo snežení môžete na cestách vidieť autá, ktorých vodiči vyčistili iba zlomok čelného skla v nádeji, že zvyšok sa na cestách roztopí. Tento druh jazdy je ale ako hra s ohňom. Koniec koncov, nedostatočný výhľad, najmä v tmavých ranných alebo večerných hodinách, prudko zvyšuje pravdepodobnosť nehody.

Ak si chcete okrem výhľadu užiť počas cesty v aute aj dostatok čerstvého vzduchu, inštalujte na auto špeciálne deflektory okien, ktoré sa postarajú nielen o pohodlie, ale aj príjemný vzhľad auta.

Nezabudnite na klímu a FAP filter

Počas cesty autom na zasneženej vozovke je dôležitá aj klíma v aute. Aby ste mohli bezpečne manévrovať svoje vozidlo, potrebujete predsa aj pohodlie, o ktoré sa stará i správne nastavenie teploty v interiéri. 

Aby to fungovalo všetko ako má, prekontrolujte, najlepšie ešte počas jesene, klimatizáciu a možno aj rovnako dôležitý FAP filter. 

Zachovajte si bezpečný odstup a primeranú rýchlosť

Správne zvolená vzdialenosť na zimnej ceste je jednou z najdôležitejších zložiek vašej bezpečnosti. V snehu a na zľadovatenej ceste dodržujte aspoň dvojnásobok vzdialenosti od premávky pred vami ako v lete. Platí tiež všeobecné pravidlo: na klzkej vozovke by vzdialenosť medzi automobilmi mala byť dvojnásobkom rýchlosti. Povedzme teda, že ak sa pohybujete rýchlosťou 50 km/ h, potom je bezpečná vzdialenosť od vozidla pred vami 100 metrov. Vyskúšajte to.

Buďte prvý, kto zahlasuje
zahradnyzahon.sk

Neprehliadnite

„Nájdite mi nový domov“ – SomDoma časť 7 🎥

Vitajte pri ďalšej časti nášho seriálu o realitách s realitnou kanceláriou SomDoma. Dnešnou témou je služba, ktorú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.