Aktuality
Populárny článok

Lekár zo Sudánu obľubuje a oslavuje všetky slovenské sviatky

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce má vo svojich radoch aj viacerých kolegov pôvodom zo zahraničia, dokonca až z ďalekej Afriky.

Slovensko a práca u nás im učarovala, pacienti ich majú radi, dokonca si u nás založili rodiny a naša krajina sa stala ich druhým domovom. Jedným z nich je aj lekár Oddelenia vnútorného lekárstva a Oddelenia dlhodobo chorých, ktoré má nemocnica dlhodobo reprofilizované na COVID oddelenie, MUDr. Stephen Zago Kenyi Andruga. Súčasťou tímu zlatomoravskej nemocnice je od septembra 2019, minulý rok sa u nás oženil a dnes je už hrdým otcom dcérky Sáry.

Lekár s koreňmi v Južnom Sudáne prišiel na Slovensko študovať medicínu, ktorú absolvoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho najväčšou životnou zmenou, okrem práce lekára v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce je, že má vlastnú rodinu a v jej kruhu prvýkrát oslávi aj tohtoročné veľkonočné sviatky. „Veľkú noc budem tráviť so svojou manželkou a dcérkou, ktorá sa nám narodila minulý rok. Taktiež budeme mať návštevu či už z mojej strany alebo zo strany rodiny mojej manželky. Budeme sa ich snažiť prežiť  v pokoji a tiež ich spojiť s návštevou svätých omší. A  plánujem trošku vypolievať moje dve baby,“ smeje sa lekár, ktorého očarila nielen slovenčina, ale aj naše zvyky na Veľkú noc. „Veľmi  sa mi páčia kultúrne tradície a zvyky spojené s Veľkou nocou na Slovensku. Po polievačke nachystám misu s vajíčkami, šunkou a ďalšími dobrotami,“ hovorí MUDr. Andruga.  Ako prezradil, v Sudáne mávajú na Veľkú noc rybu, hus či kura. „Je to v každej rodine individuálne pripravené sviatočné jedlo. V mojej krajine sú viaceré vierovyznania a sviatky, oslavujeme podobné tradície a zvyky, avšak šibačky a polievačky v našej krajine nemáme. Vďaka mojej manželke, ktorá je Slovenka, som sa dozvedel o týchto zvykoch, a to nielen na Veľkú noc, ale aj o ostatných sviatkoch,“ opisuje lekár a priznáva, že všetky naše sviatky oslavuje, rešpektuje a páčia sa mu.  

„U nás vždy celá rodina oslavuje spolu. Navštevujeme svätú omšu, nasleduje spoločný obed. Niektorí ukončia sviatočný deň spoločným tancom, hudbou a dobrou večerou, samozrejme, sú aj takí, ktorí oslavujú poriadne, pitím alkoholu,“ hovorí lekár, ktorého si veľmi obľúbili aj pacienti a kolegovia, najmä pre jeho neutíchajúci optimizmus. A vďaka nemu sa dajú prekonať aj nejaké tie kultúrne rozdiely. „Ľudí nehodnotím podľa krajiny, všade sú dobrí aj horší ľudia, medicína je poslanie, veľmi zodpovedná práca. Som rád, že som na Slovensku, mám tu teraz už rodinu, priateľov, známych. A v práci sa snažím pomôcť každému jednému pacientovi, ako len vládzem,“ dodáva na záver MUDr. Andruga.


Zdroj
Zdroj: nemocnicazlatemoravce

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button