AktualityŠkoly

Stromy areálu ZŠ Mojmírova mali svoj sviatok

„Niekde tam vonku je strom, ktorý usilovne vyrába kyslík, aby si mohol žiť a dýchať.“

Tento citát o stromoch a mnohé ďalšie citáty si vypočuli piataci v ZŠ Mojmírova na úvod Dňa stromov. Stromy sú považované za jedny z najúžasnejších organizmov na Zemi. Ohromujú nás svojou krásou, dlhovekosťou, sú nenahraditeľnou súčasťou biosféry ako producenti kyslíka. Stromy si zaslúžia mať svoj deň v environmentálnom kalendári. Medzinárodný deň stromov sa oslavuje vo svete 20.októbra od roku 1872, kedy s touto myšlienkou prišiel novinár J. Sterling Morton z USA. Morton bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu ako aj pôdne vlastnosti. Vyzval ľudí, aby sa 4. januára 1872 zapojili do Dňa stromov vysadením stromčekov vo svojom okolí. Odhaduje sa, že v rámci jeho iniciatívy bolo vysadených v Nebraske viac ako jeden miliónov stromov.
Stromom sme s piatakmi venovali nielen 1 deň, 1 hodinu, ale hneď niekoľko hodín biológie. Začali sme 20. októbra so štúdiom ekosystému lesa, spoznávaním a určovaním lesných drevín podľa vzoriek v triede. Náš areál má ale pestrú paletu stromov, preto sme sa vybrali ich spoznávať na ďalších hodinách von a osláviť tak ich sviatok. V areáli nás sprevádzali lesné rozprávkové postavičky – červená čiapočka a vlk. Piatakov si rozdelili na skupinky, pre ktoré pripravili rôzne aktivity. Prvou aktivitou bolo vyriešiť tajničku, ktorá obsahovala názvy jednotlivých stromov areálu, pri ktorých sa piataci postupne zastavovali. Podľa rozprávania o stromoch žiaci tajničku vypĺňali a zistili riešenie – Deň stromov. Ďalšou úlohou bolo prerozprávať cyklus stromu – duba na obrázku. Z našich stromov v areáli sme prerozprávali cyklus pri lipe. Podľa predlohy deti vytvárali aj potravové reťazce v lese. Piataci hravo zvládli tieto úlohy. Rovnako usilovne pracovali s pracovným listom, na ktorý kreslili strom, list, obtláčali kôru. Zábavnou časťou bolo vytvoriť z nazbieraných listov javora obrázky – strom, panáčika, smajlíka :-). Za svoju usilovnosť a aktivitu boli žiaci samozrejme odmenení. Niektorým sa ušlo jabĺčko od červenej čiapočky a všetkým pribudla 1 do biológie. Odmenili ich aj samotné stromy a to úžasnou dávkou energie, ktorú načerpali deti z kmeňa kryptomérie.
Teší nás, že sme oslávili sviatok stromov a pripomenuli tak žiakom, akú významnú rolu hrajú v našich životoch. Stromom vďačíme naozaj za veľa a preto si ich máme vážiť a chrániť.

PaedDr. Hana Verešpejová
ZŠ Mojmírova


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button