
Slávnostná svätá omša pri príležitosti sviatku svätého Urbana sa uskutočnila v sobotu 24. mája 2025 v zlatomoraveckých viniciach.
Slávnostná svätá omša sa konala pri kaplnke sv. Urbana v popoludňajších hodinách. V jej úvode privítal všetkých prítomných predseda Zlatomoraveckého vinohradníckeho spolku Jozef Valent. „Ďakujem pánovi farárovi, že prijal pozvanie a ďakujem všetkým členom výboru Zlatomoraveckého vinohradníckeho spolku za to, že pripravili toto podujatie,“ povedal Valent a zároveň všetkým poprial hlboký duchovný zážitok z omše.
Omšu celebroval kňaz Stanislav Garaj. Medzi pozvanými hosťami bol i viceprimátor Marek Holub, ktorý zastupoval primátora Dušana Husára. Ten sa pre pracovné povinnosti nemohol slávnosti zúčastniť.
Stanislav Garaj v úvode omše hovoril o živote sv. Urbana. „Boli dvaja sv. Urbanovia, no pravdepodobne v tomto prípade ide o burgundského biskupa z 5. storočia, ktorý sa utekajúc pred prenasledovaním kresťanov skrýval v jednom z vinohradov. Viacerých ľudí pritom práve vo vinici obrátil ku Kristovi. Takže zdá sa, že tento biskup je patrónom vinohradníkov,“ povedal.
Omše sa zúčastnilo niekoľko desiatok veriacich. „Bola mi česť byť opäť s vami, už tretí rok po sebe. Ďakujem organizátorom aj všetkým, ktorí prišli,“ povedal kňaz na záver omše.
Na konci slávnosti bolo pripravené občerstvenie v podobe gulášu a kvalitného vínka. O dobrú hudbu sa postarala spevácka skupina Zlatomoravčianka.
Kaplnka svätého Urbana, pri ktorej sa slávnosť konala, bola postavená Zlatomoraveckým vinohradníckym spolkom v roku 2013. Vinohradníci sa tu stretávajú rok čo rok, aby vzdali hold svojmu patrónovi – svätému Urbanovi. Modlia sa k nemu, aby im ochránil vinice pred hubovými chorobnosťami a zlým počasím.
Peter Klimant