Aktualityi-POSTŠkoly

Odborná stáž študentov z Litvy na SOŠ polytechnickej

trojkoncert
poradna

V termíne od 18.03.2012 do 31.03.2012 sa 12 študentov odboru elektrotechnika z litovských miest Kaunas, Ukmergé a Alitus zúčastnilo pracovnej stáže na našej škole v rámci projektu Leonardo da Vinci. Bol to v poradí už štvrtý takýto pobyt študentov z Litvy na našej škole, keď predchádzajúce pobyty prebehli v rokoch 2010, 2009 a 2008. Projekt bol plne hradený z prostriedkov ktoré naši hostia získali z fondov poskytovaných Európskou komisiou.

Hlavným  cieľom študijného pobytu bolo prostredníctvom účasti na teoretickom a praktickom odbornom vyučovaní na našej škole nadobudnúťodborné vedomosti, zručnosti a kompetencie v oblasti elektrotechniky a zároveň spoznávať nové technológie vyučované na našej škole. V rámci odbornej časti stáže boli študenti rozdelení do zmiešaných pracovných skupín spolu s našimi študentmi a postupne absolvovali pracovné moduly:Pneumatické systémy FESTO – Ing. Oľga Bančáková, Elektrotechnické merania – Ing. Peter Levický, Programovanie – Ing. Daniela Valkovičová, Programovanie jednočipových mikropočítačov – Ing. Jozef Singer, Kreslenie v COREL DRAW – Mgr. Dušan Turčan, Odborná prax – Bc. Štefan Obert, Odborná prax – inteligentné elektroinštalácie – Bc. Ivan Kozai a Anglický jazyk – Mgr. Barbora Podskalická. Keďže pracovným jazykom všetkých modulov bol anglický jazyk, všetci zúčastnení si takto mohli zdokonaľovať svoje komunikačné schopnosti v tomto jazyku. Všetci litovskí študenti si na základe úspešného absolvovania uvedených modulov z rúk riaditeľa školy Ing. Jána Solčianskeho prevzali cerifikát EUROPASS – medzinárodne akceptovaný dokument o odborných zručnostiach a kompetenciách jeho vlastníka.

Naša škola tradične  vytvorila pre litovských študentov aj podmienky pre kultúrne a športové vyžitie. Žiaci absolvovali počas pobytu viaceré exkurzie a výlety. V rámci voľnočasových aktivít spolu s našimi študentmi spoznali hostiteľské mesto, navštívili neďaleké Topoľčianky kde si prezreli známy kaštieľ, absolvovali pešiu “túru” jarnou prírodou k farme Národného žrebčína Hostianske a k zrúcaninám hradu Hrušov. Postupne spoznávali mestá  Nitra, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, spolu s našimi študentmi absolvovali aj exkurziu do Bratislavy a neďalekej Viedne, ktorú pripravila učiteľka nemeckého jazyka Mgr. Zuzana Čižmáriková. Asi najväčším zážitkom bola pre naších litovských hostí možnosť navštíviť najväčšie atrakcie Liptova: Demänovskú jaskyňu slobody,  prvý krát si vyskúšať zjazdové lyžovanie v stredisku Jasná, či kúpanie v  známom Aquaparku Tatralandia.

Keďže na našej škole si plne uvedomujeme vzájomnú prospešnosť spolupráce škôl v rámci európskeho priestoru, hodláme aj v budúcich rokoch s podporou fondov  poskytovaných Európskou komisiou rozvíjať dlhodobú spoluprácu  nielen s našimi partnermi z Litvy, ale aj s tradičnými partnerskými školami z Belgicka, Nemecka či Českej republiky a aj takto zvyšovať kvalitu a atraktivitu vzdelania poskytovaného našou školou.

Som presvedčený, že odborná stáž rozšírila našim hosťom nielen odborné vedomosti a praktické zručnosti, ale zároveň spoznali aj našu krajinu a získali pritom množstvo nezabudnuteľných zážitkov a nové priateľstvá.

 Mgr. Dušan Turčan

[hr]

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button