Aktualityi-POST

Kynologický klub životnému prostrediu

trojkoncert
poradna

www.zlatemoravce.info

V skorú nedeľnú hodinu sa stretli kynológovia v Zlatých Moravciach, aby prebrali štafetu v čistení brehov rieky Žitava, ktoré prebieha v našom meste v rámci „Mesiaca ochrany prírody a životného prostredia“ už od 23. marca (Deň vody) a potrvá do 22. apríla (Deň Zeme). Pôvodne plánovaný termín z 30.3. sa vplyvom nepriazne počasia zrealizoval o 15 dni neskôr.

Najaktívnejší členovia si tak vo sviatočný deň privstali, aby skrášlili areál po oboch stranách potoka. Svojou dochvíľnosťou nesklamal hlavný iniciátor celej akcie pán poslanec Chládek, ktorý zabezpečil najnutnejšie ochranné pomôcky a igelitové vrecia. Za jeden a pol hodiny 12 členov klubu a aj p. Chládek vyzbierali a vyčistili od nebiologického odpadu asi 400 m brehu po oboch stranách Žitavy. Porovnávajúc oproti iným rokom, kedy som sa podobných akcií aktívne zúčastnil, musím skonštatovať, že sa jednalo o doteraz najúnavnejšie čistenie, ktoré komplikovala pomerne ešte stále veľká voda v rieke a hrubé naplaveniny najrôznejších nánosov po celej dĺžke čisteného koryta, s ktorými bol odpad pomiešaný. S pribúdajúcim časom sa však začalo na nás usmievať aj slniečko a svojím spevom sprevádzať operence. Najspokojnejší z ich výskytu bol samozrejme pán Chládek, ktorý nám zároveň poskytol bezplatnú mikro inštruktáž z ornitológie. Slniečko svietilo tak intenzívne, že sme začali dávať dole kabáty a nevadila nám ani premočená obuv, či voda v čižme, ktorú som si naplnil pri vhupnutí do potoka, v snahe zobrať igelit omotaný okolo zaplaveného stromu. Tesne pred koncom brigády pri podobnom pokuse spadol do potoka celý aj najmladší brigádnik, ktorý sa musel utekať domov prezliecť. S príchodom desiatej hodiny nás začali svojim štekotom privolávať nespokojné psy odložené na cvičisku, ktoré sa dožadovali svojej dávky výcviku. Vrecia sme ponosili na kopy, urobili fotky, rozlúčili sa s poslancom Chládekom a išli sa venovať svojim štvornohým priateľom…

Za seba môžem povedať, že som bol veľmi spokojný ako s účasťou, tak aj s pracovným nasadením našich členov, za čo im v mene predsedu klubu pekne ďakujem. Taktiež pripomínam, že svoj sľub daný v podobnom článku na www.zlatemoravce.info som taktiež dodržal a tri dni pred spomínanou brigádou som z vlastnej iniciatívy vyzbieral všetky psie exkrementy v úseku dlhom asi 1 km dlhom od mosta na Družstevnej ulici smerom na čističku odpadových vôd. 115 ks „psích pozdravov“ od nezodpovedných majiteľov tak z úseku zmizlo a na krátku dobu skultúrnilo breh potoka.

RNDr. Jozef Paluška,

predseda Kynologického klubu Zlaté Moravce.

[nggallery id=380]

[hr]

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button