Domov / Aktuality / FAŠIANGOVÁ VESELICA
www.zlatemoravce.info

FAŠIANGOVÁ VESELICA

Prežite s nami nezabudnuteľné fašiangové popoludnie vo štvrtok 16.2.2017 o 15.00 hod. v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov akončiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom.

Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb. Konali sa fašiangové obchôdzky s rôznymi typmi masiek sprevádzané fašiangovými tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti ale i konkrétni ľudia. Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe zachovávajú na väčšine územia Slovenska.

Na fašiangy sa konzumovali veľmi sýte jedlá – napr. klobásy, slanina a nadmerne sa požíval alkohol. Funkciu obradového pečiva mali šišky, či pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú.
Tak ako minulý rok, i tento rok si 16.2.2017 o 15.00 hod. pripomenieme tradície a zvyky fašiangového obdobia v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. O fašiangovú zábavu sa postará spievaním fašiangových ľudových piesní Spevácky súbor Zlatomoravčianka a na gajdách zahrá Dominik Garaj z Veľkej Lehoty. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla.

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

Oznámenie o dočasnom presťahovaní pošty

  Pošta Zlaté Moravce 1 -oznámenie o dočasnom presťahovaní pošty Dovoľujeme si Vám oznámiť, že …

Pridaj komentár