Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityKultúraZM blog

Fašiangy so Zlatomoravčiankou

poradna

Najveselším obdobím roka pred Popolcovou stredou bývajú Fašiangy. Neopakovateľnú atmosféru tejto starej ľudovej tradície pri hudbe, speve a tanci pripravilo aj tohto roku pre žiakov základných škôl a širokú kultúrnu verejnosť Mestské múzeum v Zlatých Moravciach so Speváckym súborom Zlatomoravčianka. 

 

Fašiangy sa v múzeu začali otvorením tvorivej dielne dňa 15. februára 2017. Mladé gazdinky zo ZŠ Robotnícka pripravili cesto na fánky, ktoré vyvaľkali, radlíkom rozkrájali na kúsky a do ružova vysmažili. Túto fašiangovú pochúťku pripravili ako pohostenie návštevníkom pre pripravovanú fašiangovú veselicu.  

Spevácky súbor Zlatomoravčianka pod vedením harmonikára Vladimíra Rumanka otvoril fašiangové popoludnie v múzeu. Pre návštevníkov kultúrneho podujatia pripravil bohaté pásmo fašiangových pesničiek, ktoré si s nimi spoločne zaspievali. O fašiangoch a niektorých predveľkonočných zvykoch a tradíciách, z ktorých sa dodnes zachovala najmä tá zábavná stránka, porozprával návštevníkom fašiangového popoludnia riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Anton Števko. K nim patrí aj fašiangový obrad pochovávania basy, kedy končí obdobie zábav pred Popolcovou stredou a začína duchovná príprava na najstaršie a najvýznamnejšie kresťanské sviatky roka. 

Lektorka múzea pani Viera Tomová na kultúrnom podujatí privítala aj známeho slovenského gajdoša Dominika Garaja z Veľkej Lehoty. Jeho zaujímavé vystúpenie vytvorilo príjemnú atmosféru kultúrneho podujatia, keď na gajdách zahral niektoré z najznámejších ľudových pesničiek. Návštevníkmi preplnené múzeum tlieskalo pánovi Garajovi za jeho krásnu hru na nezvyčajnom hudobnom nástroji a humorné rozprávanie, ktorým vytváral veselú atmosféru fašiangového popoludnia. Gajdošskú tradíciu na Veľkej Lehote Garajovci prenášajú z otca na syna a svojim folklórnym ľudovým umením sú známi nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Veľká Lehota je známa aj Gajdošskými slávnosťami Slovenska, ktoré sa tu konajú každý rok, tiež aj založením Cechu slovenských  gajdošov. Gajdošská hudba je vysoko cenená aj vo svete a predovšetkým v Škótsku je neodmysliteľnou súčasťou ľudovej kultúry. Fašiangové popoludnie v múzeu spestrila svojim vystúpením aj Anna Kiššová, ktorá porozprávala Smutný príbeh o base za doprovodu Juraja Jenisa.

Záver fašiangového popoludnia patril spevu a tancu s fašiangovým pohostením, na ktorom nechýbala huspenina, šišky a fánky. Za vydarené kultúrne podujatie patrí poďakovanie pracovníčkam múzea pani Viere Tomovej a Kornélii Némešovej, ktoré spolu s  členkami súboru zorganizovali pekné fašiangové popoludnie. Zaužívané zvyky a obyčaje fašiangového obdobia patria ku kultúrnemu dedičstvu našich otcov, ktoré si pripomíname pre úctu a bohatstvo slovenských ľudových tradícií.

Anton Kaiser

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“905″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“1″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[prezentácia]“ template=“/home/html/zlatemoravce.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]


 

Sleduj náš oficiálny INFO YouTube kanál ↓↓↓

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.