Domov / Aktuality / Výstava bábik Jaroslava Burjaniva
www.zlatemoravce.info

Výstava bábik Jaroslava Burjaniva

 

Vo výstavných priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach bola dňa 15. mája 2017 otvorená Výstava bábik z celého sveta Ing. Jaroslava Burjaniva z Tlmáč. Autor unikátnej zbierky a štyroch digitálnych kníh o Indii sa venuje zberateľstvu spolu s manželkou celé desaťročia. 

Jaroslav Burjaniv pri príležitosti otvorenia výstavy usporiadal prostredníctvom krásnych fotografií dve besedy. Porozprával žiakom okolitých škôl a širokej kultúrnej verejnosti o Záhadách a zaujímavostiach Indie a cestovateľských zážitkoch z Ruska a Egypta. V druhej najľudnatejšej krajine sveta strávil pracovne niekoľko rokov, odkiaľ si na Slovensko priniesol množstvo fotografií a krojované bábiky ako darčeky pre rodinu. Vtedy ešte netušil, že sa neskôr stanú jeho zberateľskou vášňou. Pri ďalšej návšteve Indie v roku 2001 pribudli do rodiacej sa zbierky ďalšie bábiky, medzi ktorými bola i Barbie v indickom štýle. 

Zbierku tvoria bábiky vyrobené z rôznych materiálov v národných krojoch. Pochádzajú z 23 krajín a je ich spolu 130. Prvú bábiku som získal od dievčaťa z Japonska ako študent vysokej školy v roku 1964 za našu slovenskú krojovanú bábiku. Bola to krásna japonská nevesta. Ďalšiu mi daroval priateľ z Walesu, s ktorým som si dopisoval. V zbierke mám aj Džina z rozprávky o Aladinovej lampe, ktorého som priniesol ešte z bývalého ZSSR. Najstaršou bábikou zbierky je bábika v tekovskom kroji, ktorú získala manželka ešte ako šesť ročná od starých rodičov.

Jaroslav Burjaniv v rokoch 2002 až 2004 pracoval pre OSN – UNIDO na projektoch pre efektívnejšie využívanie energií a znižovanie odpadov v Petrohrade. Po návrate na Slovensko zbierku obohatil o sadu ruských a japonských  krojovaných bábik, ktoré boli také krásne, že mu ich už bolo ľúto rozdávať ako suveníry pre priateľov. Ďalšie dva roky pracoval pre OSN na podobnom projekte v Uzbekistane. Keď pri návšteve Taškentu získal ďalšie bábiky a z Írska skromnú vidiečanku, zbierka začínala byť veľmi vzácna a ojedinelá svojho druhu. Medzi vystavenými bábikami sú i bábiky z Vietnamu, ktoré pani Burjaninovej darovali študenti, ktorých kedysi učila. Autorova zbierka sa postupne obohacovala o bábiky z Uzbekistanu, Litvy, Mexika, Vietnamu, Belgicka, Španielska, Egypta a iných krajín, ktoré navštívil pracovne. V rámci dovolenky v Chorvátsku, Turecku a Grécku mu pribudli ďalšie nové bábiky. Bábiku zo Senegalu získal z etno trhu v Taliansku a zo Škandinávie ako dar z Nových Zámkov. 

K zberateľským skvostom autorovej výstavy nechýbajú ani naše krásne krojované bábiky v ľudových krojoch zo všetkých kútov Slovenska. Výstava bábik z celého sveta Ing. Jaroslava Burjaniva potrvá do 14. júla 2017.

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Rád fotím, píšem, propagujem a šírim dobré meno mestu, v ktorom žijem a tvorím.

 

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

Veľké Vozokany si pripomenuli svojho rodáka a významného režiséra Ela Havettu

Veľké Vozokany, 17.06.2018 13. júna 2018 by slovenský režisér Eliáš Havetta oslavoval 80. narodeniny. Napriek …

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.