Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / Život a dielo v obrazoch Jozefa Kaisera
www.zlatemoravce.info

Život a dielo v obrazoch Jozefa Kaisera

 

Staršia generácia Zlatomoravčanov sa ešte pamätá na výtvarného umelca Jozefa Kaisera (1917-2009), impresionistu, vynikajúceho portrétistu, krajinára, zakladateľa amatérskeho výtvarníctva, člena Zväzu slovenských výtvarných umelcov a Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave. Tohto roku by sa dožil stých narodenín. 

Jozef Kaiser sa narodil v roku 1917 v maďarskom Vecsési. Neskôr sa presťahoval na Slovensko a svoje detstvo prežil v Slepčanoch, kde začínal prejavovať túžbu vyjadrovať svoje vnútorné pocity a myšlienky štetcom a farbou. Určitý čas pôsobil v Zlatých Moravciach, odkiaľ v roku 1938 jeho cesta viedla na Strednú umeleckú priemyslovku v Bratislave. Tam svoj výtvarný talent rozvíjal štúdiom v ateliéri u profesora Ľudovíta Fullu. Pracovne sa stretával s výtvarným umelcom Mikulášom Galandom a prof. Jánom Mudrochom, vtedajším predsedom UBS, ktorý mladého výtvarníka v 40. rokoch  prijal za  člena Umeleckej besedy slovenskej. K formovaniu maliarskej osobnosti Jozefa Kaisera výrazne prispelo aj pražské štúdium u V. Merhautovej a Jozefa Laudu. V roku 1956 sa vrátil do Zlatých Moraviec, kde v továrni na chladničky získal zamestnanie vo funkcii podnikového propagátora a v tom istom roku sa stal zakladateľom a dlhodobým vedúcim výtvarného krúžku pri Závodnom klube odborov Calex. Získané vedomosti zo štúdií mu umožnili vyučovať výtvarnú výchovu v Mestskom dome osvety v Zlatých Moravciach a úspešne prezentovať výtvarné diela svojich žiakov na celosvetovej výstave v Prahe v Paláci u Hybernů. V roku 1964, pred prvou zahraničnou výstavou v Nemeckej demokratickej republike, sa výtvarný krúžok pri ZKO Calex mohol pochváliť bohatou výtvarnou činnosťou a prezentáciou svojej tvorby na mnohých kolektívnych, okresných, krajských a celoštátnych výstavách. 

Profesionálny výtvarník Jozef Kaiser svojou komornou maliarskou tvorbou dokumentoval umeleckú všestrannosť od roku 1962 na mnohých autorských výstavách. V roku 1989 bol prijatý za člena Združenia výtvarných umelcov západoslovenského kraja so sídlom v Bratislave a neskôr znova založenej Umeleckej besedy Slovenska. Venoval sa všetkým výtvarným technikám, od kresby až po najťažšiu techniku akvarelom. Ako autor figurálnych kresieb prejavoval citový vzťah k svojim najbližším v precíznej portrétnej tvorbe.  Kvetom, ktoré pestoval, šľachtil, obdivoval a miloval, mu neraz pomáhali prežiť ťažké chvíle života, sa s láskou venoval celý život. Veľmi kultivovane v jeho tvorbe pôsobili kvetinové zátišia v rôznych variáciách, ktoré niesli v sebe kus impresie s bohatou paletou farieb, ktoré dokáže vyčariť len príroda. Na svojich obrazoch zobrazoval aj krajinkárske scenérie s čarovnými zákutiami, ktoré sú pre maliara nevyčerpateľným zdrojom námetov nielen z prostredia Gemera, Oravy, okolia Piešťan, ale i Zlatých Moraviec v ktorých vyrastal a neskôr pôsobil ako pedagóg. Významné miesto v autorovej tvorbe patrilo sakrálnym motívom, ktoré vyjadrovali bolesť, utrpenie a znovuzrodenie, ale i vieru, nádej a lásku. Ako sám hovoril: „Za tvorivosť a krásu som vďačný Stvoriteľovi, lebo on je zdrojom všetkého dobra na tejto planéte. Záleží len na nás, čo dokážeme vyťažiť z tohto veľkého daru, pre blaho nášho života.“ 

Výrazné úspechy výtvarníkov zaujali v roku 1972 aj prvé médium. S výtvarníkmi  v Zlatých Moravciach sa stretla redaktorka časopisu Slovenka Blanka Poliaková a o ich tvorbe napísala ako o Zázračnom prameni. „I k prameňu vody sa tak prichádza. Ideš, kráčaš a odrazu stojíš pri zdroji najčistejšej krásy a radosti. Našli ho pred šestnástimi rokmi, keď im cestu k nemu ukázal Jozef Kaiser. Latku si posunuli privysoko.“ V krúžku zostali siedmi, ktorí už v tomto roku chystali výstavu v bratislavskom Parku kultúry a oddychu. Tibor Vokurka, František Herman, Vlasta Bónyová, Ján Kocián, František Finta a Anton Kaiser. 

Pri príležitosti životného jubilea v roku 2002 primátor mesta Levíc udelil Jozefovi Kaiserovi za jeho celoživotné dielo v oblasti výtvarného umenia Cenu primátora ako umelcovi, ktorému sa podarilo usporiadať množstvo samostatných výstav a pozdvihnúť kultúrne dianie regiónu.

V tom istom roku autor daroval Tekovskému múzeu v Leviciach do zbierkového fondu 3 olejomaľby: Levický hrad, Levický jarmok I. a Levický jarmok II. Jozef Kaiser zvyšok života prežil v Leviciach. Zanechal po sebe kus svojho života vo výtvarných dielach vycibrené tvorivým výtvarným hľadaním pre potešenie milovníkov krás výtvarného umenia. 

Česť jeho pamiatke! 
 Anton Kaiser

Anton Kaiser

Rád fotím, píšem, propagujem a šírim dobré meno mestu, v ktorom žijem a tvorím.

 

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

VÝDAJŇA ŠATSTVA

  1. Prevádzkovateľ Výdajne šatstva je Mesto Zlaté Moravce. 2. Podmienky prijímania a výdaja šatstva …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.