Domov / Aktuality / Hľadači pokladov čistili park

Hľadači pokladov čistili park

 

V sobotu 7.októbra sa partia nadšencov celosvetovej hry Geocaching stretla v Parku Mládeže, ktorý skôr poznáme ako Park Milicionárov. Takéto stretnutia sa v reči hľadačov pokladov nazývajú CITO Event, čo znamená Cache In – Trash Out, tj. skrýša dnu, odpad preč.

Nebolo to inak ani v toto vydarené, slnečné sobotné predpoludnie. Stretla sa tu asi 20ka hráčov z Levíc, Nitry a Zlatých Moraviec. Počas akcie sa vyzbieralo niekoľko vriec odpadkov a park sa stal trochu krajším, aby mohol privítať ďalších návštevníkov a aj hľadačov pokladov, pretože v čase eventu vznikla aj nová skrýša (cache) pre hru Geocaching.

Čo je Geocaching?

Ako samotný názov naznačuje, ide o hľadanie rôznych úkrytov na výnimočných miestach, pekných vyhliadkach, prírodných, ale aj civilizačných zaujímavostiach. V našom meste je ich cca desiatka. Hra sa hrá pomocou GPS navigácie, kde si hráči doma pripravia plán hľadania, zo stránky hry www.geocaching.com si stiahnu presné súradnice skrýše a kam ich tieto súradnice povedú a čo tam nájdu?…. to už je práve to čaro hľadania pokladov. Skrýše sú väčšinou malé krabičky, dômyselne schované pred zrakmi nič netušiacich civilov – nehráčov, ktoré obsahujú zápisník, tzn. Logbook a predmety na výmenu pre iných hráčov. To bývajú napr. hračky, rôzne drobnosti, upomienkové predmety, suveníry atď. Nechávať v skrýši potraviny alebo peniaze je z pochopiteľných dôvodov zakázané. Hľadač sa po nájdení krabičky zapíše do logbooku a potom doma, alebo online cez mobil svoj nález zverejní aj na stránke hry, okomentuje miesto, spôsob nájdenia a celkovú úroveň hry. Ppripíše na svoje konto bod. Výnimkou nie sú hráči s tisíckami nálezov po celom Slovensku – ozajstní nadšenci. Hra je nenáročná, vhodná pre rodiny s deťmi, ktoré namiesto vysedávania doma za tabletom alebo počítačom, aktívne idú do prírody spoznávať nové miesta a často aj nových kamarátov. Celosvetovo je aktuálne ukrytých 3 milióny skrýší, ktoré hľadá 2.8 milióna registrovaných hráčov. Práve preto heslo hry znie: Zem je naše ihrisko.

 

Foto: marian/geocaching.com

-vice-

 

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

KONCERT ROKA V LEVICIACH

Scott Kinsey – keyboard Svetoznámy hráč na klávesové nástroje Scott Kinsey bol dvadsať rokov tajnou …

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.