Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / Krása v hline ukrytá

Krása v hline ukrytá

 

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre pripravilo dňa 12. apríla 2018 pre žiakov základných škôl tvorivú dielňu so známym slovenským hrnčiarom Jánom Fialom z Brehov. Súčasťou pracovného podujatia bola expozícia výstavy hrnčiarskych výrobkov z dielne majstra pod názvom Podoba keramiky, ktoré sú dobre známe zo slovenskej filmovej kinematografie. 

Tvorivá dielňa

Tradičnú tvorivú dielňu organizátor otvoril v historických priestoroch nádvoria bývalého kaštieľa rodiny Migazziovcov za krásneho slnečného počasia. Hrnčiarsky majster Ján Fiala prišiel do Zlatých Moraviec s ukážkou zaujímavej práce na hrnčiarskom kruhu prezentovať dedičstvo svojho rodinného remesla a mladú generáciu zasvätiť do tajov výroby keramiky z pálenej hliny. Lektorky múzea Viera Tomová a Kornéla Némešová okrem vzácneho hosťa privítali na podujatí riaditeľa Ponitrianskeho múzea Mgr. Antona Števka a ako prvých žiakov zo ZŠ Robotnícka, ZŠ sv. Don Bosca Zlaté Moravce aj tiež všetkých milovníkov ľudových zvykov a tradícií.  

Práca na hrnčiarskom kruhu

Výroba hrnčiarskych nádob z hliny sa datuje už od pradávna, kdesi v mladšej dobe kamennej. Týmito slovami sa pán Števko prihovoril žiakom a porozprával o stručnej histórii najstaršieho ľudového remesla. Mladí remeselníci si za asistencie pána Fialu úspešne počínali pri práci s hlinou na hrnčiarskom kruhu. Podarilo sa im vytvoriť hotové umelecké predmety. Boli to väčšinou misky a tanieriky, ktoré boli pripravené už iba na vypálenie v hrnčiarskej peci. O hrnčiarske remeslo prejavili najväčší záujem dievčatá. 

Príjemnú atmosféru pracovného dopoludnia dotváral kultúrny program, ktorý pre návštevníkov pripravili členky FS Zlatomoravčianka svojim spevom a tancom pod vedením Vladimíra Rumanka.  

Anton Kaiser 

 

Anton Kaiser

Rád fotím, píšem, propagujem a šírim dobré meno mestu, v ktorom žijem a tvorím.

čítajte tiež...

100 ROKOV VČELÁRSTVA NA ZLATOMORAVECKU

Medomet, úle, plásty, včelárske náradie a nástroje, odborná literatúra a časopisy, kronika, medaily ainé trojrozmerné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.