Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / VTÁKY NAŠICH LESOV, POLÍ A ZÁHRAD

VTÁKY NAŠICH LESOV, POLÍ A ZÁHRAD

 

Ich štebot nás sprevádza od skorých ranných hodín do neskorého večera. Sú neodmysliteľnou súčasťou prírody a odjakživa pútali pozornosť pestrým perím, spevom a schopnosťou lietať. Rôzne druhy vtákov žijúcich okolo nás predstaví výstava Vtáky našich lesov, polí a záhrad,ktorá bude otvorená od 3.5. – 8.6.2018 v priestoroch Mestského múzea v ZlatýchMoravciach, Námestie A. Hlinku 1.

Zo všetkých skupín živočíchov človeka odjakživa svojou schopnosťou lietať fascinovali najmä vtáky. Vyvinuli sa z plazov a ako odkaz na predkov svoje potomstvo si zachovávajú kladením vajíčok. Po vyliahnutí mláďat musia rodičia vyvinúť veľké úsilie, kým sa z nich stanú dospelí jedinci, a to nielen kŕmením, ale i ochraňovaním pred predátormi a častoaj ľuďmi. Telo majú pokryté perím buď nevýrazného sfarbenia, alebo naopak oslnivýmifarbami s pestrými vzormi. Prevažná väčšina vtákov vedie denný spôsob života, nočnému jeich prispôsobených veľmi málo. Azda najtypickejší je pre nich spev, ktorým udržujú medzisebou kontakt, varujú sa pred nepriateľom, vymedzujú si hranice vlastného územia a lákajú samičky. V živote človeka majú viacero významov. Najväčší hospodársky význam majúdomáce vtáky, predmetom športového chovu sú hlavne holuby. Významnú skupinu tvorialovné vtáky. Spevavce a exotické vtáky majú mnohí chovatelia pre potešenie. PobočkaPonitrianskeho múzea – Mestské múzeum v Zlatých Moravciach ponúka jedinečnú možnosť nahliadnuť do ríše vtákov od 3.5. – 8.6.2018 prostredníctvom výstavy Vtáky našich lesov, polí a záhrad. Vystavených približne 70 druhov dermoplastických preparátov vtákov umožní žiakom základnej a strednej školy upevniť si vedomosti získané v školských laviciach zpredmetov prírodoveda, prírodopis, biológia. Pre najmenších je vhodným spôsobomoboznámenia sa s jednotlivými druhmi názornou ukážkou.

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

čítajte tiež...

100 ROKOV VČELÁRSTVA NA ZLATOMORAVECKU

Medomet, úle, plásty, včelárske náradie a nástroje, odborná literatúra a časopisy, kronika, medaily ainé trojrozmerné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.