Domov / Aktuality / PÁRAČKY V MÚZEU – IV. ROČNÍK

PÁRAČKY V MÚZEU – IV. ROČNÍK

Vo štvrtok 22. novembra 2018 o 15.00 hod. premenia priestory Mestského múzea v Zlatých Moravciach členky Občianskeho združenia Babička zo Zlatých Moraviec na tradičnú dedinskú izbu, v ktorej ukážu páranie (driapanie) peria.

Pamätáte si na perinu u starých rodičov, či prarodičov, ktorá bola veľmi ťažká a keď ste si pod ňu ľahli, nevedeli ste sa pohnúť? Takáto perina z poctivo nadriapaného peria je dnes už pomaly raritou, pretože ju nahrádzajú prikrývky z umelých vlákien. Nájdu sa však oblasti, v ktorých ju ľudia stále používajú. Nadriapať do nej perie nebolo ľahké, ale na druhej strane bola táto činnosť spoločenskou udalosťou, ktorá sa v minulosti uskutočňovala v zimnom období po ukončení poľných prác. Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pred krstinami. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci. Pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím, pálenkou a inými dobrotami.

V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea oživia členky Občianskeho združenia Babička zo Zlatých Moraviec 22. novembra 2018 o 15.00 hod. tradíciu driapania peria. Páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti.

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová, PR Manažér

čítajte tiež...

Žiaci zo SOŠ obchodu a služieb v Zlatých Moravciach opäť úspešní

V dňoch 22. – 23. 11. 2018 sa v Bratislave konal 20. ročník Medzinárodného  veľtrhu cvičných firiem …