AktualityPozvánky

DEŇ MEDU

Do tajov získavania medu, ktorý je známy svojimi liečivými účinkami Vás zavedie včelár Ing.Jaroslav Zhorela 15.2.2019 od 9.00 – 12.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku č. 1.

Med je jedným z prvých sladidiel, ktoré človek spoznal a začal využívať vo svojej každodennej činnosti. Neskoršie spozoroval aj jeho blahodarné účinky na svoj organizmus. Pre jeho antibakteriálne a protizápalové účinky siahajú po ňom mnohí najmä v zimnom období, pretože posilňuje imunitu a je účinnou prevenciou proti prechladnutiu. Má však všestranné využitie nielen v lekárstve, ale i v kuchyni a kozmetike. Vzniká z nektáru zozbieraného z rastlín, alebo tzv. medovice. Pomocou výlučkov hltanových žliaz ho pretvárajú včely na tekutinu, ktorú uskladňujú v plástoch. V teple, ktoré včelstvo vytvára a odparovaním sa mení na hutný a mikrobiálne stály med. Netreba však zabúdať, že med je hlavnou potravou včiel v zimnom období a preto sa im nesmie vziať všetko, pretože by uhynuli. Časť, ktorá sa im zoberie sa musí nahradiť napríklad v podobe cukrového roztoku v špeciálnom kŕmidle. A potom nastupuje práca včelára, ktorý vyberie plásty medu z úľov, odvíčkuje ich pomocou nerezových vidličiek a vloží do medometu. Ten pomocou odstredivej sily med vytlačí na steny a dno, odkiaľ vyteká do pripravených nádob. Názornou ukážkou získavania medu s používanými nástrojmi pri práci predvedie včelár Ing. Jaroslav Zhorela v piatok, 15. 2. 2019 od 9.00 – 12.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku č. 1. Nebude chýbať ani sladká ochutnávka.  

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

 


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button