AktualityPozvánky

FAŠIANGOVÁ VESELICA

obed
poradna

Prežite s nami nezabudnuteľné fašiangové popoludnie v piatok, 20. 2. 2019 o 16.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky začínajúce sa od Troch kráľov a končiace Popolcovou stredou. Zaužívaním kresťanských noriem pôstu sa vyvíjali ako vyvrcholenie zábav a zvykov pred 40-dňovým pôstom. Fašiangové obdobie bolo časom priadok, zakáľačiek, svadieb, fašiangových obchôdzok s rôznymi typmi masiek sprevádzané fašiangovými tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti ale i konkrétni ľudia. Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe dodnes zachovávajú na väčšine územia Slovenska. Počas tohto obdobia sa konzumovali veľmi sýte jedlá – napr. klobásy, slanina a hojne sa požíval alkohol. Funkciu obradového pečiva mali šišky, či pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú. Tak ako minulý rok, i tento rok si na VI. ročníku „Fašiangovej veselici“pripomenieme 20. 2. 2019 (piatok) o 16.00 hod. tradície a zvyky fašiangového obdobia v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre. O fašiangovú zábavu sa postará spievaním fašiangových ľudových piesní Spevácka skupina Zlatomoravčianka a na gajdách zahrá Dominika Cigáňová z FSk Briežok z Jedľových Kostolian. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla.

Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

 


 

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button