Neprehliadnite aktuálne články

ĽUDOVÉ TRADÍCIE V PARKU JANKA KRÁĽA

Preneste sa s nami do minulosti pálenia jánskych ohňov s FSk Vrštek a pečenia chleba s FS Kamenec na podujatí Ľudové tradície v Parku Janka Kráľa, ktoré sa uskutoční 16. 6 .2019 o 15.00 hod. na Námestí A. Hlinku č. 1 v Zlatých Moravciach (v Parku Janka Kráľa). Atmosféru dotvorí mladá talentovaná speváčka hrajúca na heligónke Vanesa Korenačková a SSk Zlatomoravčianka spievaním ľudových piesní.

Ľudové zvyky a tradície ovplyvňovali oddávna život našich predkov. Keďže žili v úzkom kontakte s prírodou, väčšina z nich sa viazala najmä na prírodný cyklus. S príchodom kresťanstva sa začali objavovať kresťanské sviatky a obyčaje. Zvyky a tradície sa viazali na určitý región a veľa z nich sa zachovalo dodnes. V súčasnosti sa ich zachovávaniu venujú aj rôzne folklórne súbory i jednotlivci, ktorí ich šíria aj v mestskom prostredí, kde sa už takmer vytratili. Pobočka Ponitrianskeho múzea – Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci so SSk Zlatomoravčianka a Mestským strediskom kultúry a športu Zlaté Moravce pripravili podujatie Ľudové tradície v Parku Janka Kráľa, ktorým si pripomenieme časť ztradícií našich predkov. Príbeh pálenia jánskych ohňov „rozpovie“ prostredníctvom pásma názornej ukážky FSk Vrštek z Hostia. Do tajov pečenia chleba zavedie FS Kamenec z Machuliniec. Prostredníctvom pásma „Chlebík, to je boží dar“ rozpovie skráteným spôsobom prípravu chleba od siatia obilia až po jeho upečenie s použitím pôvodných rekvizít. Atmosféru dotvorí mladá talentovaná speváčka hrajúca na heligónku Vanesa Korenačková z Dolného Moštenca a SSk Zlatomoravčianka spievaním ľudových piesní. Podujatie Ľudové tradície sa uskutoční 16. 6. 2019 (nedeľu) o 15.00 hod v Parku Janka Kráľa, Námestie A. Hlinku 1, Zlaté Moravce. Vstup je voľný.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou NSK a Mesta Zlaté Moravce.

Neprehliadnite

elektrikar

Prerušenie distribúcie elektriny

Západoslovenská energetika, a.s., správa energetických zariadení Stred oznamuje verejnosti prerušenie dodávky elektrickej energie z dôvodu vykonávania …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.