Image by Anastasia Gepp from Pixabay

Detský čin roka 2020

Pred  20-timi  rokmi  združenie  Detský čin roka v úzkej spolupráci so  spoločnosťou Whirpool Slovakia vyhlásili súťaž o najkrajší detský dobrý skutok, ktorá prebieha doteraz. Neskôr si  súťaž  pod svoje krídla zobralo aj ministerstvo školstva a tohtoročný projekt podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Projekt motivuje ku konaniu dobrých skutkov a pomáha tak deťom a budúcim dospelým zorientovať sa v hodnotách, dáva im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé. Naša škola sa od úplného začiatku projektu aktívne zúčastňovala ako detská porota, za čo sme boli niekoľkokrát vyhlásený za Školu dobrých skutkov. Minulého, už dvadsiateho ročníka, sa aktívne svojim príbehom zapojila aj naša žiačka Nela Triandafilu. Spomedzi tisícok príbehov bola nominovaná medzi 5 najlepších príbehov v kategórii Pomoc prírode. V konečnom hlasovaní získala vyše 800 hlasov, za čo obsadila 2.miesto. Príbeh Nely je príbehom, ktorý si určite zaslúži pozornosť všetkých nás a dúfame, že bude motivovať aj ostatných k takýmto hrdinským činom. Veď posúďte sami v samotnom príbehu.

Nelka čistí prírodu

Jedného krásneho slnečného dňa sme sa s babinou a s bratrancom Miškom vybrali na prechádzku do lesa, ktorý je neďaleko babininho domu v dedinke Hosťovce. Veľmi sme sa tešili a utekali pred babinou, ako vždy! Darmo na nás kričala! Boli sme na kraji lesa prví, no báli sme sa vojsť ďalej. Musím povedať, že som nevedela, či je to les alebo nejaká skládka odpadu. Utekali sme babine naproti a hovoríme: „Babi, tam je strašne veľa odpadkov, neviem, či sa do toho lesa dostaneme!!“ Babina na to: „Viete čo, deti, chceme spraviť dobrý skutok?“ „Jasné!!!“ skríkli sme obaja naraz. „Tak sa vrátime naspäť po vrecia a rukavice a tie odpadky pozbierame,“ hovorí babina. Môjmu bratrancovi, ktorý je o dva roky mladší, sa to veľmi nepáčilo, že znovu musí absolvovať tú istú cestu, no čakať nás tam sám nechcel, tak sa dal nahovoriť. Spolu s vrecami a rukavicami sme sa teda vrátili naspäť a začali so zberom odpadkov hneď od kraja lesa. Každý z nás mal jedno vrece a všetky boli plné!!! A to sme sa ďaleko nedostali. Musím povedať, že v tých vreciach bolo všeličo, ale prevládali plastové fľaše, plechovky od nápojov a sklenené fľaše. Neviem pochopiť, ako niekto môže byť taký neporiadny a nezodpovedný! Tí ľudia, čo to tam vyhodili, asi nechodili do školy, pretože inak by vedeli, že taká plastová fľaša sa rozkladá veľmi veľa rokov a okrem toho má v sebe toxické látky, ktoré sa dostanú do pôdy a my z tej pôdy potom jeme zeleninu! Tak nás to učia pani učiteľky v našej najlepšej škole na svete! Nechápem, ako niektorí ľudia môžu takto znečisťovať našu prírodu! Ja to nikdy nebudem robiť a budem to učiť aj moje deti. Prírodu treba chrániť, pretože bez nej by sme nemohli žiť! Po návrate domov sme odpadky roztriedili a veľmi sa tešili, že sme práve my mohli vykonať dobrý skutok. Aj môj bratranec bol veľmi spokojný a všetkým to rozprával. Odteraz vždy, keď ideme do lesa, berieme si aj vrecia a rukavice. To nie je hanba, nech sa hanbia tí, ktorí robia našej prírode takéto zlo! 

List napísala a skutok vykonala Nela Triadafilu, v šk. roku 2019/2020,
žiačka 3.a triedy, ZŠ Robotnícka 25, Zlaté Moravce
Výsledný počet hlasov: 802  – 2.miesto

ZŠ, Robotnícka 25, Zlaté Moravce

Neprehliadnite

Včela ako darček od šiestakov zo ŽS Mojmírova pre p. prezidentku Zuzanu Čaputovú

Včely sú unikátne stvorenia, výnimočné a krásne. Počas svojho života nepoškodia žiadnu rastlinu ani nezabijú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.