AktualityŠkoly

Stromy mali svoj deň na ZŠ Mojmírova

„Stromy, to sú z dreva básne o tom, ako treba žiť.“
Boris Filan, slovenský spisovateľ a textár

V živote človeka zohrávali stromy odjakživa veľkú úlohu. V mnohých kultúrach a dávnych civilizáciách boli stromy mytologickými symbolmi a boli im prisudzované liečivé účinky. Boli zosobnením večného života, obnovy a poznania. Strom je dnes bohužiaľ často degradovaný iba na zdroj suroviny, pričom sa zabúda na jeho ďalšie funkcie – ochranná, ozdravovacia, spoločenská, symbolická a v neposlednom rade estetická.

Areál našej Základnej školy na Mojmírovej ulici má na svojej ploche značný počet rôznych drevín – stromov, kríkov. V septembri sme preto do areálu pozvali dendrológov z Ústavu krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, SPU v Nitre: Ing. J. Černú, PhD., doc. Ing. K. Miklášovú, PhD. a doc. Ing. J. Kollára, PhD. Spolu s nimi sme prešli celý areál, prezreli, determinovali dreviny a zhodnotili ich stav, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Na návštevu dendrológov sme nadviazali v októbri aktivitami pri príležitosti Stredoeurópskeho dňa stromov. Prvá aktivita bola zameraná na označenie vybraných druhov drevín nášho areálu. So žiakmi piateho ročníka sme pripravili stručný opis – charakteristiku dvanástich drevín. Opis je umiestnený na týchto drevinách v podobe malých zalaminovaných stromov a môže si ho ktokoľvek prečítať. Ide o spôsob označenia aký sa používa v arborétach. Postupne chceme označiť aj zvyšné dreviny areálu a vytvoriť si naše vlastné arborétum. Žiaci deviateho ročníka natočili taktiež krátke video, v ktorom piataci prezentovali tieto vybrané dreviny. Tréma piatakov pred kamerou neubrala nič z krásnej akcie, doplnenej úžasnými fotkami detí a stromov. Drevinám sme sa venovali aj na hodinách biológie v rámci Praktických aktivít. Žiaci sa učili spoznávať rôzne druhy drevín, tentoraz nielen z nášho areálu. Na hodine sme mali aj zaujímavé dreviny ako ginko dvojlaločné, katalpa bignóniovitá, ľaliovník tulipánokvetý, sekvojovec mamutí …ale žiakov najviac zaujala šiška borovice – pinus coulteri, ktorá ich ohromila svojou veľkosťou a hmotnosťou. Nezabudli sme si samozrejme pripomenúť dôvody, pre ktoré sú stromy také dôležité: tvoria kyslík, zmierňujú hluk a veternosť, zadržiavajú vlahu, filtrujú ovzdušie, zmierňujú horúčavy….a tiež majú liečivé účinky a dodávajú energiu. Práve preto treba stromy objímať a my sme ich so žiakmi v škole objali. A čo vy? Nezabudnite v lese objať strom a získať tak úžasnú energiu.

PaedDr. Hana Verešpejová
ZŠ Mojmírova


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button