AktualityHistóriaZM blog

Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec (okolo r. 1450)

https://www.facebook.com/skpalalas

Zlatomoravčania  majú možnosť po 111 rokoch  znovu  uvidieť obraz Klaňanie troch kráľov, už síce  nie originálny obraz,  ale  ako známku. Známka bude k dispozícii na Pošte 1 v Zlatých  Moravciach  od 1.12.2021 do 14.12 2021. Známku  vyhotovil  majster  rytec poštových známok  František Horniak.

Známku vytlačili v Prahe a na pošte v Zlatých  Moravciach bude pre zberateľov aj príležitostná  pečiatka s obálkou. Známku vydala Slovenská pošta a.s. POFIS a Spolok pre záchranu kultúrneho dedičstva našich predkov Zlaté Moravce. Známka vychádza v edícii UMENIE .

Pri príležitosti   vydania známky sa mala  uskutočniť jej  prezentácia v Mestskom  stredisku kultúry a športu a jej požehnanie  J.E. Viliamom Judákom,  nitrianskym biskupom, ale pre pandemickú  situáciu sme prezentáciu a výstavu  zrušili.

Obraz Klaňanie troch kráľov má pohnutú históriu. Do roku 1910  bol  súčastou   gotického  oltára  vo  farskom kostole  sv. Michala Archanjela v Zlatých  Moravciach. V tomto roku bol rozobraný  a miesto neho bol postavený oltár Lurdskej Panny Márie, tiež z dreva. Oltár vyhotovil Banskoštiavnický rezbár  Jozef Krause. Pôvodný  gotický oltár pochádzal z obdobia rokov 1440 až 1450. Podľa starej uhorskej  históriografie  ho vyhotovil neznámy Moravecký  rezbár alebo majster   zlatomoraveckého okruhu, ktorého dielňa  mohla sídliť v kláštore v Hronskom  Beňadiku čo potvrdzuje aj kanonická vizitácia z roku 1559, že kostol bol vypálený Turkami, ale znovu postavený Forgáčom a sú v ňom 3 oltáre. Obrazy pred  Turkami a  husitskými vpádmi  schovali obyvatelia, zvony boli ukryté na Gýmešskom hrade. To,  že obraz namaľoval Moravecký majster potvrdzuje aj literatúra –  Müvészeti   lexikon 1912, Radocsay 1955,   Kramar 1938, Rakovský  1969, Hunka 1998. Publikácia Gotické umenie v SNG, 1983,  dáva maľbu do súvisu s Matejovským oltárom. Tabuľové obrazy sa roztratili po roku 1910. Tabuľový obraz  Klaňanie troch kráľov sa dostal do súkromných zbierok. Státní sbírka  starého umění v Prahe ho v roku 1938  získala kúpou od  M.von Scharnitzera z Viedne. Prostredníctvom Slovenského národného múzea  ho  v roku  1950 prevzala SNG v Bratislave a do inventára ho zapísali ako dielo  Majstra zlatomoraveckého okruhu z druhej polovice 15.storočia  pod číslom  0333. Tu ale osud obrazu nekončí.  27.augusta 1933 z Bojnického zámku ukradli oltár  Narda di Cione, stredoveký skvost. Zlodejov vypátrali.   V roku 1934 oltár previezli na reštaurovanie  do Prahy. Oltár viac nevrátili. Slovenská vláda žiadala  oltár  vrátiť, stalo sa tak  až v roku 1995, ale  Praha  podmienila vrátenie oltáru výmenou  za 10 gotických obrazov  Slovacík  (vyhotovených na Slovensku), ktoré  zakúpila  NG v Prahe .   Dňa 15.decembra 1995   z Prahy priviezlo vojenské lietadlo  oltár  do Bratislavy  a z Bratislavy  do Bojníc   ho doviezlo špeciálne  klimatizované auto viedenskej firmy Kunsttrans. Oltár bol poistený  1 750 000 dolárov . Odviezli si 10 obrazov,  medzi nimi aj náš  tabuľový  obraz  Klaňanie  troch kráľov s  rozmermi  167 cm v a š 97cm. Na obraze okrem kráľov a sv. Rodiny vidieť  pastierov a  anjela a nápis  Gloria in  excelsis  deo et in terra  …(Sláva  Bohu na výsosti  a na zemi).   Na rube je maľba sv. Petra a Pavla. Obraz už viac neuvidíme na Slovensku.

Jedno je však isté, že nikdy oltárny obraz  ako súčasť krídlového  oltára,   na ktorom boli pravdepodobne  ešte  umiestené maľby Zosnutie Panny Márie, Dvanásťročný  Ježiš v chráme,  Sťatie sv. Jakuba mladšieho, Sťastie  sv. Jána Krstiteľa, Predstavenie  malého  Ježiša v Jeruzalemskom chráme a Dišputa sv. Štefana neuvidíme. Obrazy sú maľované temperou na dreve  na kriedovom podklade. Nemali opustiť farský chrám sv. Michala archanjela v Zlatých Moravciach,   lebo boli dedičstvom našich predkov, ktorí po stáročia s bázňou stáli pred oltárom, mnohí z nich nevedeli čítať ani písať,  ale  dej zobrazený  na obrazoch sa im hlboko vryl do ich sŕdc. Zvlášť obraz Klaňanie troch  kráľov im ukazoval práve v adventnom čase, do ktorého sme aj my vstúpili,  že Boží syn prišiel na svet  ako bezmocné dieťa podobné nám vo všetkom  a v chudobe,  aby spasil tento svet.  My si tento krásny a vzácny  obraz pripomenieme známkou, ktorá by nás mala utvrdiť v tom, aby sme si vážili naše dedičstvo a nedovolili ho zašantročit tak, ako sa to stalo s gotickým oltárom, ktorého časti  už  nie sú na  Slovensku. 

Marian  Tomajko


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button