AktualityŠkoly

Investujte do našej planéty tak, ako sme to urobili my… žiaci ZŠ MOJMÍROVA

https://www.facebook.com/skpalalas

Čo by ste urobili, ak by Vám niekto povedal, aby ste „investovali do našej planéty“? Na stránke Earth day: The Official Site sa tento rok objavila práve táto téma – „Invest in our planet“ – „Investujte do našej planéty“.

Organizácia pre Earth day na svojej stránke vyzvala ľudí, aby sa prostredníctvom vyše 50tich environmentálnych akcií a tipov aktívne zapojili a premenili tak každý deň na Deň Zeme. Akcia bola organizovaná na celom svete prostredníctvom stránky – https://www.earthday.org/earth-day-2022. Na našej škole sme sa rozhodli, že sa taktiež zapojíme do tejto výzvy a venujeme Dňu Zeme nielen 1 deň. S aktivitami sme preto začali v apríli a skončili začiatkom júna. Pre žiakov sme pripravili prezentáciu (prezentáciu si môžete pozrieť na stránke školy), v ktorej si žiaci našli už spomínané tipy ako „investovať do našej planéty“. Spomedzi mnohých tipov, ktoré žiaci uviedli ako svoju investíciu vyberáme: „používaj internet, nie stromy“, „prejdi na opakovane použiteľné vrecká a opakovane použiteľnú fľašu“, „prejdi na online fakturáciu“, „kompostuj“, „nakupuj lokálne potraviny“, „pestuj biozáhradku“, „vynechaj plasty, kupuj výrobky v skle a v papieri“….a mnohé ďalšie.

Tieto tipy naši žiaci nielenže doma robia, ale symbolicky ich vhodili = investovali na papierikoch do planéty, ktorú vyrobili šikovní piataci na krúžku Kreatívne tvorenie. Okrem papierovej planéty si vyrobili piataci aj malé symbolické planétky z machu a vlny. Jednou z aktivít bolo uskutočniť kvíz s environmentálnou tematikou v škole a my sme do kvízu zapojili deviatakov. Overili si tak mnohé vedomosti z ekológie a environmentalistiky. Udržateľná móda bol ďalší z tipov z prezentácie. S piatakmi sme si preto vyrobili zo staršieho trička nové batikované tričko len s pomocou šnúrok a farby na textil. Farby hrali hlavnú úlohu aj pri dotváraní plátenej tašky, ktorú použijú deti miesto plastovej. Každé tričko a taška sú originálne a to sa deťom naozaj veľmi páčilo. A že naši žiaci sú kreatívni, potvrdili aj pri tvorení prívesku – planéty z modelovacej hmoty. Všetky tieto aktivity sme venovali našej planéte. Sme radi, že sviatok Deň Zeme u nás v škole netrval iba 1 deň, ale viac ako 1 mesiac. Uvedomujeme si zároveň, že našej planéte určite nebude stačiť iba mesiac. Chceme preto viesť deti k tomu, aby pokračovali v tých aktivitách počas celého roka a brali to ako „investíciu“ nielen pre planétu, ale hlavne pre svoju budúcnosť.

PaedDr. Hana Verešpejová
ZŠ Mojmírova


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button