AktualityŠkoly

Noc s Andersenom

poradna

„Celý svet je plný zázrakov, na ktoré sme si však tak zvykli, že ich nazývame všednými vecami.“

(H.Ch. Andersen)

Tento rok sa konal na Slovensku už 19. ročník medzinárodného podujatia Noc s Andersenom. V našej škole malo toto podujatie premiéru.

V podvečer 22.03.2024 bolo pred bránami našej školy rušno. Tretiaci a štvrtáci sa totiž chystali prežiť jedno malé dobrodružstvo, malý zázrak všedného piatka. Prišli so spacákmi v rukách, druhou večerou v batohu a s tvárami plnými očakávania.

Našu zábavnú jazdu odštartoval herec Martin Mňahončák, ktorý nám online prečítal rozprávku Snehová kráľovná. Herec, ktorého deti poznali len z televíznych obrazoviek, sa odrazu prihováral len im. Venoval im kúsok svojho času a deti ho s napätím počúvali. Prvý zázrak jedného neobyčajného piatka.

Po úvodnej rozprávke sme sa presunuli do múzea. Tam sme si prezreli novú expozíciu o slávnej rodine Migazzi. Krok po kroku sme sa presunuli do dávnych čias nášho mesta. „Vypili“ sme si s nimi čaj, prezreli pekné módne kúsky a vypočuli zaujímavosti z ich života. Noc v múzeu? Ďalší malý zázrak.

Cestou z múzea sme sa dobre zabávali a deti už dopredu hádali, čo ich ešte čaká. Po krátkej večeri na nich čakali vonku i vo vnútri stanovištia s rôznymi zábavnými úlohami. Hľadali chyby v rozprávke, hrali pohyblivé pexeso, skladali z cestovinových písmeniek, riešili rébusy a zbierali indície. Po zozbieraní indícii museli dešifrovať odkaz, ktorý ich doviedol až k pokladu. Nájsť ho vonku a ešte k tomu v tme, to nebolo vôbec jednoduché! Chcelo to veľký kus odvahy. Ak už nie je zázrak mať šikovné a odvážne deti v triede, tak čo potom?

Ani sme nevedeli ako, bolo po zábavných hrách. A čakalo na nás posledné prekvapenie. Rozprávka na dobrú noc. Prišiel nám ju prečítať Denis Duga, hráč FC ViOn Zlaté Moravce. Okrem pútavého čítania Cisárových nových šiat, odpovedal deťom trpezlivo na ich otázky. Aj napriek pokročilému času strávil s nimi nejaký čas. Vysvetlil im, že tak ako v športe, tak aj v živote sa nedarí vždy len dobre. Svoj voľný čas obetoval našim deťom, ktorým sa pri pohľade naňho rozžiarila tvár. Ďalší zázrak všedného dňa.

Jedným z posledných zázrakov bolo zasadenie kríka Rozprávkovníka, ktorý nám bude vďaka nezištnej pomoci, dlhé roky pripomínať našu premiéru.

A posledný zázrak tejto noci? Predsa úžasné deti, ktoré toho síce veľa nenaspali, ale boli šťastné a usmiate. Ráno odchádzali domov plné dojmov, zážitkov, nových priateľstiev a skúseností.

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto výbornej akcie. Bolo nám potešením.

Mgr. Lenka Dibalová, Mgr. Andrea Pinterová, PaedDr. Marianna Škulová
ZŠ, Pribinova 1, Zlaté Moravce


obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button