Aktuality

Poslanec označil štatút mesta za hanbu a výsmech

obed
poradna

ZLATÉ MORAVCE. Hanba a výsmech. Tak zhodnotil poslanec Roman Šíra štatút, ktorý poslancom zaslal mestský úrad. Mesto vzalo jeho verziu, na ktorej Šíra podľa vlastných slov robil niekoľko týždňov a do nej dopísalo zopár citácií zákona.

Tie však pracovníci mesta doplnili do textu tak nešťastne, že vznikli úplné nezmysly. Návrh textu zaslaný mestom napríklad popisuje mestskú radu. Tú však Zlaté Moravce nemajú už vyše roka. Na jej zrušení sa poslanci dohodli ešte s exprimátorkou Serafínou Ostrihoňovou. Tá mestskú radu vlani v januári označila za “brzdu poslancov aj zastupiteľstva”. Exprimátorka vysvetlila, že poslanci sa často na mestskej rade na niečom dohodli a vzápätí na mestskom zastupiteľstve hlasovali úplne inak. Štatút vypracovaný mestom tiež hovoril o siedmich výboroch, hoci Zlaté Moravce si pred komunálnymi voľbami na jeseň 2014 schválili iba štyri volebné obvody, a teda aj štyri výbory mestských častí.

Zákon je nad internou smernicou mesta

Poslanec Šíra na poslednom rokovaní mestského parlamentu popísal, ako sa celé mesiace rodil štatút mesta, ktorý je internou smernicou. Po zvolení súčasných poslancov si ho na starosť vzala poslankyňa Marta Balážová, ktorá sa neskôr stala viceprimátorkou.

So štatútom sa ale mesiace nedialo vôbec nič. Na jeho novej verzii začal pracovať Šíra a pridala sa aj vtedajšia právnička mesta Mária Vozárová, ktorá ale z radnice odišla, lebo vyhrala súťaž na šéfku právneho oddelenia na radnici v Hlohovci. Podľa Šíru ale ešte za Vozárovej pôsobenia prebehli konzultácie štatútu s odborníkmi na verejnú správu. Tí zastávali názor, že doterajší 24-stranový dokument môže byť kratší, nemusia v ňom byť napríklad citácie zákona. Texty zákonov by v internej smernici mesta nemuseli nikomu prekážať, odborníci ale upozornili, že mestu môžu spôsobovať problém – zakaždým, keď sa zákony akokoľvek zmenia, by mesto muselo prijímať dodatky k schválenému štatútu.

“Je úplne zbytočné do štatútu písať, čo robí prednosta a čo primátor, lebo to je v zákone a zákon je predsa nadriadený internej smernici,” zdôvodnil Šíra, prečo má jeho materiál iba deväť strán.

Šíra svoju verziu poslal vlani v novembri na pripomienkovanie kolegom aj mestu. “Do polovice februára sa mi nikto neozval a to sedia v zastupiteľstve štyria doktori práv. Bral som to tak, že nenašli žiadnu chybu,” povedal poslanec. Pripomienky nemalo ani mesto. Až v polovici februára, iba päť dní pred mestským zastupiteľstvom, prišiel všetkým poslancom na mail štatút mesta vypracovaný radnicou.

“Mesto predložilo poslancom vlastný návrh, lebo sa nestotožnilo s poslaneckým návrhom,” povedala viceprimátorka Balážová. Pripomenula tiež, že takýto zásadný dokument by mal prejsť komisiami a verejným pripomienkovaním.

Opísané a zbabrané

Šíra ale zistil, že mestský úrad vo svojom 13-stranovom dokumente nespravil nič, iba kompletne opísal ním navrhovaný štatút a kde-tu skopíroval zopár citácií zákona. V mestom vypracovanom materiále sa spomína mestská rada, ktorá ale v Zlatých Moravciach neexistuje. Rovnako sa tu hovorí o siedmich výboroch mestských častí, hoci už trinásť mesiacov sú v meste iba štyri výbory. “Vedenie mesta ani nevie, koľko máme výborov, netušia, že nemáme mestskú radu. Je to hanba a výsmech,” kritizoval Šíra.

“Pokiaľ sú tam chyby, tak sa ospravedlňujem,” reagovala viceprimátorka Marta Balážová. Prízvukovala, že štatút mesta, ktorý odišiel z jej sekretariátu, nebol určený na schválenie, ale iba na pripomienkovanie poslancami.

“Ako tento štatút ovplyvní to, že Technické služby sú zadlžené, že nemocnica má dlhy? Ako táto ‘hanba a výsmech’ ovplyvní situáciu v meste?” pýtala sa Šíru poslankyňa Alžbeta Esterková. Pripomenula mu aj to, že i on bol v minulosti prednostom radnice, ktorá má na starosti vypracovanie štatútu. Šíra argumentoval, že kompetencie prednostu mu nedovoľovali pretláčať cez poslancov nový štatút mesta a pripomenul aj to, že volebné obvody sa menili iba tesne pred voľbami v roku 2014, po ktorých už prednostom nebol. Mestskú radu zrušili až po voľbách. “Ani to len nečítali. Opajcli to a doplnili tam niečo zo zákona,” podotkol Šíra.

“Chápem, že pán Šíra má pravdu – sú tam nepresnosti a chyby. Ale neberiem to ako hanbu. Došlo asi k tomu, že niekto niečo skopíroval a nevšimol si to. Chyba sa môže stať,” povedal poslanec Jozef Paluška.

“Aj keď som niekedy voči vám v opozícii, tentokrát si vážim aktivitu, ktorú ste vyvinuli. Rozmýšľajme ale, čo s tým ďalej,” vyzval kolegov poslanec Ján Adamec.

Nový štatút mesta schválili včera

Viceprimátorka poslancom tvrdila, že návrh štatútu zo strany mesta je iba pracovnou verziou, ktorá sa môže meniť. “Malo by to byť schválené, až keď bude stanovený normálny primátor, určite k tomu má čo povedať – toto by bolo korektné,” povedala Balážová.

Poslankyňa Klaudia Ivanovičová povedala, že v Šírovom návrhu jej chýbali insígnie, ktoré sa radia medzi symboly mesta. Ide o kovovú primátorsku reťaz, na ktorej je upevnená medaila s erbom mesta. Používajú ju primátor, viceprimátor alebo poverený poslanec pri slávnostných a oficiálnych podujatiach, ako sú napríklad oficiálne návštevy či občianske obrady.

Šírov návrh nového štatútu mesta nakoniec neprešiel. “Ďakujem, že som nad tým strávil desiatky hodín a ani ste sa na to nepozreli. Ani len neviete, o čom som hovoril,” zhodnotil hlasovanie poslanec.

Paluška mu ale povedal, že to neznamená, že o jeho návrhu sa po úpravách nebude môcť hlasovať znovu. Ivanovičová povedala, že k štatútu mesta by sa mali vyjadriť všetky komisie a mesto by pripomienky malo zapracovať tak, aby to “všetkým vyhovovalo”.

Poslanci nakoniec schválili štatút mesta iba pred pár hodinami, včera večer. Prešla verzia mesta, do ktorej zakomponovali aj poslanecké pripomienky.

TOMÁŠ HOLÚBEK

ZDROJ:  http://nasanitra.sme.sk/c/20106188/poslanec-oznacil-statut-mesta-za-hanbu-a-vysmech.html#ixzz42J1aAPpQ


obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button