AktualityŠkoly

Žiaci a učitelia SOŠ polytechnickej navštívili Belgicko

obed
poradna

Stalo sa už tradíciou, že na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach sa každoročne žiaci zúčastňujú rôznych zahraničných pobytov, exkurzií a stáží. Aj v tomto školskom roku naši aktívni pedagógovia pre študentov zorganizovali už druhý atraktívny zahraničný pobyt, keď po návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorú sme absolvovali na pozvanie MEP Moniky Flašíkovej-Beňovej v novembri 2015, sme tentoraz so študentami cestovali do západného Flámska. 7 študentov odboru Technické lýceum v sprievode učiteľov Mgr. Dušana Turčana  a  Mgr. Miloša Palaja   absolvovali v termíne od 2. 3. 2011 do 6. 3. 2016. odbornú stáž a pobyt na strednej škole VTI Tielt.

Hlavným zámerom tohto podujatia, ktoré zorganizoval a pripravil Mgr. Dušan Turčan v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach a s belgickými partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencíí a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Dôraz bol kladený aj na komunikáciu v anglickom a nemeckom jazyku.

 Náš pobyt sa začal v stredu 2.marca v nočných hodinách, keď sme sa presunuli na letisko do Budapešti, odkiaľ sme leteli do Bruselu. Tam nás už čakali naši hostitelia. V Bruseli  sme navštívili známe Atómium a pokračovali sme do historického mesta Gent, tu sme absolvovali prehliadku mesta a aj keď nás Belgicko privítalo v prvý deň typicky daždivým počasím, tak to určite nemohlo pokaziť naše prvé dojmy z tejto sympatickej krajiny. Po prehliadke Gentu a krátkom transfere sme konečne v podvečer dorazili do Tieltu. Žiakov tu už čakali ich belgickí kamaráti a tak sa mohol začať pobyt v ich rodinách. Nás učiteľov počas pobytu hostili naopak naši kolegovia pani Heidi de Muelenaere a pán Frank Vandervelde.

V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v našom programe. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako mix prevažne vzdelávacích a poznávacích aktivít na hostiteľskej škole a v regióne západného Flámska. Žiaci odboru technické lýceum si vyskúšali, akým spôsobom a v akom prostredí sa vzdelávajú ich belgickí rovesníci. Postupne absolvovali míting s p. riaditeľom, ktorý nás oboznámil so vzdelávacím systémom vo Flámsku, prehliadku školy,  hodiny elektrotechniky, programovania, nemeckého jazyka a angličtiny, videli sme aj ako prebieha odborný výcvik či práca na záverečných prácach študentov pri ukončovaní štúdia. Naši hostitelia pre nás pripravili naozaj pestrý a zaujímavý program.

Počas víkendových dní sme ešte ako bonus navštívili univerzitu HOWEST v meste Kortrijk, na ktorej sme absolvovali prehliadku a „workshop“ zameraný na virtuálnu realitu a 3D zobrazovanie. Na túto skúsenosť určite nikto z nás nezabudne. Boli tu predstavené High-Tech  technológie ku ktorým sa nie je možné bežne u nás dostať. Naši študenti dokonca prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať. My sme však zatiaľ museli pokračovať v našom programe

 Ďalej sme navštívili z prvej svetovej vojny veľmi známe mesto YPER. Je to miesto najväčších bojov na „západnom fronte“. O pohnutej minulosti týchto miest svedčí fakt, že v okolí, počas bojov medzi nemeckou armádou a západnými spojencami, prevažne Angličanmi, Belgičanmi a Francúzmi zahynul skoro milión ľudí. Prvý krát tu boli použité bojové plyny, napríklad aj neslávne známy YPERIT – horčicový plyn. Apokalypsu tohto miesta dokresľujú aj všade prítomné vojenské cintoríny plné hrobov, ktoré sú dodnes vzorne udržiavané a navštevované. Večer sme v tomto  meste, ktoré bolo počas bojov úplne zničené a po vojne podľa fotiek do detailu zrekonštruované, navštívili ešte ceremoniál „LAST POST“ organizovaný počas storočia s malými výnimkami každodenne, ako pietna spomienka – je to posledné odtrúbenie pre milión vojakov padlých v tomto kraji.

Náš pobyt sme zakončili návštevou mesta Oostende, belgického prímorského kráľovského letoviska. Aj keď teplota mora nám neumožňovala aktivity, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu  na rozľahlých plážach severného mora,  či plavba  loďou v prístave k príjemnému spestreniu nášho pobytu.

Náš pobyt mal okrem spomenutého programu ešte jeden významný pracovný aspekt. Učitelia z oboch škôl, počas jeho trvania intenzívne pracovali na dokončovaní prihlášky novho spoločného projektu ERASMUS+ pod názvom „SMARTHOUSE via Internet of Things“, v ktorom spojíme svoje sily s našimi partnermi z belgického Tieltu a nórskeho Kongsbergu. Projekt bude zameraný na spoluprácu a výmenu v oblasti programovania, elektrotechniky a automatizácie.

Počas rozhovoru so študentami pri návrate domov sme sa uistili, že všetko úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa domov vracali plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, nové priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami. (napr. že belgické hranolky a wafle sú naozaj najchutnejšie na svete 😉

Mgr. Dušan Turčan


obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button