Neprehliadnite aktuálne články
Domov / Aktuality / Turisti si pripomenuli 70-ročnú históriu chaty na Veľkom Inovci
www.zlatemoravce.info

Turisti si pripomenuli 70-ročnú históriu chaty na Veľkom Inovci

Anton Kaiser

Rád fotím, píšem, propagujem a šírim dobré meno mestu, v ktorom žijem a tvorím.

Chata na Veľkom Inovci vítala v sobotu 9. septembra 2017 všetkých svojich návštevníkov zaodetá do slávnostného šatu. Široká turistická verejnosť a milovníci prírody si prišli pripomenúť jej 70-ročnú históriu. Pri tejto príležitosti Klub slovenských turistov Mestská organizácia Zlaté Moravce zorganizoval 30. ročník Hviezdicového výstupu na Veľký Inovec. 

Účastníci sviatočného turistického podujatia prichádzali na dominantný vrchol Pohronského  Inovca v skupinkách po značkovaných chodníkoch z Drozdova, Tekovských Nemiec, okolitých obcí a Zlatých Moraviec. V príjemnom, ale už chladnom horskom prostredí chaty na Veľkom Inovci predseda KST MO Zlaté Moravce Tibor Hučka privítal primátora mesta ZM PaedDr. Dušana Husára a predsedu regionálnej rady KST Nitra – Zlaté Moravce Jána Luptáka. V príhovore sa predseda klubu Tibor Hučka poďakoval primátorovi mesta Dušanovi Husárovi za finančnú pomoc pri vynovení chaty a krátko oboznámil prítomných s jej históriou a súčasnou situáciou nehnuteľnosti k vlastníkovi pozemku. Primátor mesta Dušan Husár poďakoval turistom za starostlivosť o chatu a príkladnú prácu pri jej zveľaďovaní. K turistom sa prihovoril aj predseda regionálnej rady KST Nitra – Zlaté Moravce Ján Lupták, ktorý sa rád stretáva s turistami na Chate Veľkého Inovca a  zúčastňuje sa mnohých podujatí organizovaných KST MO Zlaté Moravce a TOM Čerti Jedľové Kostoľany. Poďakovanie patrilo aj chatárovi Jozefovi Cigáňovi zo Slepčian za dlhoročnú prácu a poskytovanie pohostinnosti milovníkom prírody na túrach Inoveckým pohorím. Pre účastníkov slávnostného stretnutia na chate Veľkého Inovca bola pripravená aj malá výstavka fotografií a dokumentov o histórii a činnosti zlatomoraveckých turistov. V kronike chaty možno nájsť aj odkaz od turistov spred 50-tych rokov, ktorí sa zaslúžili o výstavbu chaty na Veľkom Inovci: „Opatrujte našu chatu s takou láskou, s akou sme ju stavali.“

História

Z histórie je známe, že na pôde dnešnej chaty stála už v roku 1938 drevená útulňa, ktorá bola počas 2. svetovej vojny úplne zničená. Turisti zo Zlatých Moraviec pod vedením vtedajšieho predsedu KSTL Václava Felta a tajomníka Jozefa Mokoša v roku 1946 zorganizovali finančnú zbierku pre výstavbu novej chaty. Na jeseň 28. septembra 1947 sa podarilo nový objekt slávnostne odovzdať do prevádzky za prítomnosti mnohých vzácnych hostí a turistov. Od roku 1992 chatu na Veľkom Inovci spravuje vo svojom vlastníctve KST MO Zlaté Moravce. Pri príležitosti 50. výročia existencie chaty bola v roku 1997 na jej priečelí osadená pamätná tabuľa. 

Veľký Inovec svojou nadmorskou výškou (901 m) nie je výnimočný iba útulnou a pohostinnou chatou, ktorá slúži pre rozvoj turistického ruchu. Dominantu Pohronského Inovca s obľubou navštevuje veľa turistov pre jej krásne výhľady do širokého okolia. Už od chaty sú pekné výhľady na juh. Z vrcholu hory okrem Štiavnických vrchov za dobrého počasia sa možno pokochať peknými výhľadmi na Hronskú pahorkatinu s okolitými obcami, medzi ktorými sa trblieta hladina rieky Hron  a za Dunajom možno uvidieť i Ostrihom. 

K jubilejnému výročiu chaty na Veľkom Inovci nechýbalo turistické pohostenie, o ktoré sa postaral chatár Jozef Cigáň s Rudolfom Bošiakom. Za príjemne strávený deň v krásnej inoveckej prírode patrí vďaka organizátorom slávnostného výstupu na Veľký Inovec.

Anton Kaiser

Komentáre

komentárov

čítajte tiež...

Zoznam kandidátov na poslancov do VÚC 2017

  Zoznam kandidátov na post poslanca VUC  obvod Zlaté Moravce Titul Meno Priezvisko    Politická …

Pridaj komentár