Nové medzinárodné projekty ERASMUS+

Na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach sa v školskom roku 2020/2021, aj napriek momentálne nepriaznivej situácii vo vzdelávaní postupne rozbieha celá paleta národných aj medzinárodných aktivít a projektov.

K už existujúcim a stále prebiehajúcim projektom sme pripravili ďalšie tri, z ktorých sú dva projekty jazykové a jeden odborný. V nových projektoch v rokoch 2021/2022 spolu 63 študentov SOŠ polytechnickej dostane možnosť vycestovať na zahraničný jazykový pobyt, alebo odbornú stáž do jednej z našich ôsmich partnerských krajín. Nové projekty, ktorých získané granty na plnú úhradu aktivít prestavujú sumu spolu viac ako 80 tisíc EUR by sme Vám radi predstavili.

  •  „Verschiedene Kulturen – Gemeinsame Identität „ v preklade „Rôzne kultúry – spoločná identita“ je projekt zameraný na inklúziu, kultúrnu rozmanitosť, občianstvo – aktívna EÚ. Ciele tohto projektu sú: porozumenie príčin a účinkov marginalizácie (vylúčenia) a predsudkov v našej spoločnosti, stimulácia/podpora sociálnych a medzi-kultúrnych kompetencií, stimulácia digitálnych zručností učiteľov a študentov, objavovanie umenia ako nástroja na podporu inklúzie. Partnermi, okrem našej školy sú školy: Melikgazi Kayseri Lisesi Turecko, Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium Maďarsko , Kauno r. Akademijos Ugnes Karvelis gimnazija Litva a Liceul Teoretic German Johann Ettinger Rumunsko. Komunikačným jazykom je nemecký jazyk.
  • No Time to Waste – Ein Projekt zum aktiven Umgang mit Nachhaltigkeit“ – „Nie je už čas na odpad a plytvanie zdrojmi surovín“ je projekt, ktorý okrem jazykovej orientácie, kladie dôraz na ekológiu a udržateľnosť. Budú sa skúmať a hľadať možnosti udržateľnosti v rôznych oblastiach každodenného života – doma, v škole, v záhrade, v umení, pri hygiene, selektívny zber, opätovné použitie a recyklácia rôznych výrobkov a materiálov, životnom prostredí. Partnermi, okrem našej školy sú školy: RBZ Eckener-Schule Flensburg Nemecko, CVO PENTA college CSG Jacob van Liesveldt Holandsko, Røyken videregående skole Nórsko, Liceo Scientifico Statale E. Fermi Taliansko a Liceul Teoretic German Johann Ettinger Rumunsko. Komunikačným jazykom je nemecký jazyk.
  • International approach to smart energy solutions“ voľne preložené „Objavovanie inovatívnych energetických riešení pre Európu“ je technologický projekt, ktorý si kladie za cieľ, aby učitelia a študenti stredných škôl v Belgicku a na Slovensku lepšie porozumeli energetickým nárokom a výdajom domácností, energetickým inováciám a stratégiám v oboch krajinách, napr. pri využívaní solárnych panelov, elektrického automobilu či elektrických bicyklov. Samozrejme tu ide aj o hľadanie ciest a „smart“ riešení pri meraní, analýze a v konečnom dôsledku znižovaní spotreby energií aj vo vzťahu k národným energetickým politikám Belgicka a Slovenska. V neposlednom rade si všetci zúčastnení overia a zdokonalia svoje kompetencie v oblasti komunikácie v anglickom jazyku, v oblasti programovania, internetu vecí (IoT), umelej inteligencie, matematiky a fyziky (STEM). Partnerom pri dosahovaní navrhovaných cieľov je náš dlhodobý a stabilný projektový partner, stredná odborná škola Vrij Technisch Instituut z mesta Tielt v západnom flámsku, asociovaným partnerom je aj „high-end“ v inovatívnom vzdelávaní – vysoká škola HOWEST university z belgických miest Kortrijk a Bruggy. Komunikačným jazykom tohto projektu je anglický jazyk.

Keďže situácia ohľadne ochorenia Covid19 stále nie je definitívne stabilizovaná, sú nateraz všetky nielen cestovateľské, ale aj vzdelávacie aktivity v celej Európe pozastavené. To však realizátorom a koordinátorom projektov Mgr. Zuzane Čižmárikovej (prvé dva projekty) a Mgr. Dušanovi Turčanovi (tretí projekt) nebráni vopred pripraviť všetko, čo pre úspešné naplnenie cieľov bude, veríme už v blízkej budúcnosti potrebné. Okrem prípravy stratégie budúcej spolupráce je ním aj táto informácia o tom, na aké špeciálne aktivity, nad rámec učebných osnov sa môžu naši terajší a samozrejme aj budúci šikovní študenti počas štúdia na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach, Ul. SNP 2 v blízkej budúcnosti tešiť.

autori článku Mgr. Dušan Turčan a Mgr. Zuzana Čižmáriková
mapa František Kabát, 1.F trieda, odbor Grafik digitálnych médií

Buďte prvý, kto zahlasuje

Neprehliadnite

Včela ako darček od šiestakov zo ŽS Mojmírova pre p. prezidentku Zuzanu Čaputovú

Včely sú unikátne stvorenia, výnimočné a krásne. Počas svojho života nepoškodia žiadnu rastlinu ani nezabijú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.