Inovatívne vzdelávanie v Zlatých Moravciach

Vzdelávanie na Slovensku si už dlhé roky pýta zmenu. Nielen v systéme, reforme, ale aj v myslení ľudí. Dnešné klasické vzdelávanie zamerané na akademické encyklopedické znalosti prevyšuje potreba inovácie, zameranie sa na hodnoty, kritické myslenie, samostatnosť a samozrejme aj emócie.

Táto silná a jasná vízia bola častokrát zamietnutá  kvôli byrokracii, či ďalšiemu nadštandardnému vzdelávaniu učiteľov a v neposlednom rade finančnými prostriedkami na zriadenie.
Na Základnej škole Robotnícka 25, Zlaté Moravce sa v spolupráci s OZ Novoškola podarilo zriadiť triedu s inovatívnym vzdelávaním. Mnoho ľudí si pod pojmom „inovatívne“ nepredstavuje to isté, preto by sme chceli v krátkosti priblížiť, čím sa inovatívne vzdelávanie konkrétne u nás vyznačuje.

  • Zvonček zvoniaci na hodinu nezvoní. Prebieha blokové vyučovanie, koncentráciu na vyučovanie si riadia deti v spolupráci s učiteľom, režim dňa je vyriešený pojmovými mapami.
  • Deti pracujú s Montessori pomôckami, používajú knihy, nesedia v laviciach celý deň, pracujú na koberci v priestorových zónach pre jednotlivé učebné oblasti.
  • Učia sa samostatnosti, práce s chybou a plánujú si svoj čas strávený v škole. Riadia sa pravidlami, ktoré si na začiatku roka vytvorili spoločne, učia sa rešpektovať hranice iného človeka a taktiež svoje.
  • Táto trieda je určená pre všetky deti, ktorých rodičia vedú k rešpektujúcemu prístupu. Spolupráca je v tomto kolektíve nesmierne dôležitá. Nielen spolupráca detí, ale i rodičov.
  • V tejto triede deti nedostávajú známky, dokonca ani pochvaly, či tresty. Dôležité je sebahodnotenie detí, ocenenie a uznanie. Jednou z priorít je, aby sa deti do školy tešili, aby prišli do triedy s motiváciou objavovať, skúmať, pozorovať, ale aj vyvodzovať dôsledky.
  • Ponúkame deťom zážitkové učenie, pravidelné učenie v prírode, spoluprácu s Ekofarmou, ale aj portfólio mimoškolských aktivít, ako arteterapia, hudba, pohyb, krúžky, školský klub. Toto portfólio aktualizujeme podľa potreby.
  • Vzdelávací systém v tejto triede sa riadi Štátnym vzdelávacím programom, ktorý táto výučba naplní ako v klasických triedach, ba aj niečo navyše.
  • Rodičia v tejto triede majú komunikačnú spojitosť, spolupracujú a pomáhajú  na príprave pomôcok a obsahu vyučovania učiteľovi. Deti majú možnosť v praxi vidieť, ako funguje „dospelácky“ svet práce.
  • Učiteľ nie je ako si ho pamätáte z klasickej školy, učiteľ je partner, navigátor, sprievodca detí v ich objavoch, ktorý im rozumie a pomáha naplniť ich ciele.

V tomto školskom roku sme otvorili jednu triedu s inovatívnym vzdelávaním a chceme v tom aj naďalej pokračovať. Výhodou je malý kolektív, kde sa učiteľ môže individuálne venovať deťom podľa ich potreby. Máme k dispozícii priestor a vybavenie, ktoré umožní uspokojiť ďalšie deti a ich rodičov už od septembra 2021.

Naším cieľom je vychovávať deti, v ktorých sa prirodzená túžba poznávať, ich
zvedavosť a fantázia neotupuje, ale naopak rozvíja a stavia sa na nej. Chceme, aby boli naše deti nielen vzdelané, ale aj samostatné, slušné a šťastné v živote, ktorý na nich čaká za bránami školy. Chceme:

Šťastné dieťa – šťastných rodičov – šťastnú spoločnosť.

Mgr. Alena Szokolová, ZŠ, Robotnícka 25, Zlaté Moravce

zahradnyzahon.sk

Neprehliadnite

„Nájdite mi nový domov“ – SomDoma časť 7 🎥

Vitajte pri ďalšej časti nášho seriálu o realitách s realitnou kanceláriou SomDoma. Dnešnou témou je služba, ktorú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.