Oznamy
Populárny článok

Výmena jódových tabliet začína 1. augusta

Otázky a odpovede

KDE SA USKUTOČNÍ VÝMENA?

Výmena jódových profylaktík sa uskutoční v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice (pre územie v okruhu s polomerom 21 km) a Mochovce (pre územie v okruhu s polomerom 20 km).
Dotkne sa zhruba 224 obcí a miest a 460 tisíc obyvateľov.

KEDY BUDE PREBIEHAŤ?

Začne sa 1. augusta a potrvá do konca roka.
Naposledy sa konala výmena profylaktík v roku 2017, pravidelná výmena sa realizuje každých 5 rokov.

KTO KOORDINUJE VÝMENU?

Distribúciu profylaktík koordinuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s.
Povinnosť zaobstarať jódové tabletky pre svojich zamestnancov a obyvateľov v okolí elektrární a ďalšie určené osoby na vlastné náklady v zmysle platnej legislatívy má prevádzkovateľ – spoločnosť Slovenské elektrárne.
„Rezort vnútra, ako spolukoordinátor distribúcie profylaktík zriadil na tento účel dva distribučné sklady, z ktorých sa budú vydávať príslušné počty balení pre obce/mestá a osobitne pre určené inštitúcie. Sme pripravení byť maximálne súčinní,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.
Z dôvodu zabezpečenia dostatočnej rezervy bola celková potreba zabezpečenia tabletami navýšená o 10 %.

KOHO SA VÝMENA TÝKA?

Výmena sa týka viacerých skupín občanov vrátane detí s trvalým a aj registrovaným prechodným bydliskom v obci, ako aj osôb, ktorým už bolo poskytnuté dočasné útočisko v obci.
Samostatnou skupinou sú aj materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, ich študenti a zamestnanci, prevádzky podnikov, domovy sociálnych služieb, domovy seniorov, ubytovacie zariadenia a ústavy pre výkon väzby, pre ktoré sa uvedený počet 460 tisíc jódových tabliet navyšoval na cca 695 tisíc osôb tak, aby boli ďalšie balenia jódovej profylaxie zabezpečené aj pre spomínané zariadenia a inštitúcie.
„Na základe požiadavky od štátnej správy sme zabezpečili jódovú profylaxiu pre všetkých obyvateľov v okolí jadrových elektrární. Distribúcia jodidu draselného ako prostriedku jódovej profylaxie je určená do oblasti havarijného plánovania v okolí jadrových elektrární. Napriek tomu, že pravdepodobnosť vzniku udalosti s únikom radiácie do okolia je veľmi nízka, sme pripravení aj na zvládanie takýchto situácií. Jodid draselný je jedným z prvkov špeciálnej individuálnej ochrany. Je distribuovaný obyvateľstvu v okolí jadrových elektrární aj v iných štátoch Európy,“ dodal Štefan Hajdú, manažér jadrovej bezpečnosti Slovenských elektrární.

AKÁ JE ÚLOHA OKRESNÝCH ÚRADOV A OBCÍ?

Samotnú informačnú kampaň na svojom území realizujú okresné úrady a obce/mestá, ktoré informujú, kde a v akých termínoch si môžu občania vyzdvihnúť a odovzdať expirované profylaktiká.
Zásady distribúcie profylaktík môžu byť v jednotlivých okresoch, obciach a mestách odlišné, preto odporúčame obrátiť sa so žiadosťou o podrobnejšie informácie súvisiace s výdajom a zberom na uvedené inštitúcie.

INFORMÁCIE O ORGANIZÁCII DISTRIBÚCIE

Základné informácie súvisiace s organizáciou distribúcie je možné získať na webovej stránke sekcie krízového riadenia MV SR:
https://www.minv.sk/…

NA ČO SÚ URČENÉ JÓDOVÉ TABLETY?

Profylaktiká nie sú určené na bezprostredné užitie. Užitie tabliet obsahujúcich stabilný jód blokuje viazanie rádioaktívneho jódu štítnou žľazou, z tohto dôvodu sa tablety použijú len v prípade radiačnej havárie na výzvu kompetentných orgánov v dávke určenej pre jednotlivé vekové kategórie.

JÓDOVÉ TABLETKY SA NESMÚ UŽÍVAŤ PREVENTÍVNE

„V prípade núdzovej situácie, kedy dochádza k úniku rádioaktívneho jódu do ovzdušia, dáva Úrad verejného zdravotníctva SR príslušným orgánom na úseku ochrany obyvateľstva návrh na vykonanie opatrenia jódovej profylaxie. Táto je neodkladným účinným ochranným opatrením vzťahujúcim sa na štítnu žľazu, ktoré sa vykonáva, ak dochádza k príjmu rádioaktívneho jódu. Zároveň dodávame, že prípravok jódovej profylaxie – jodid draselný je v Slovenskej republike registrovaný ako liečivo, preto dôrazne upozorňujeme, že jódové tablety sa nesmú užívať preventívne, ale len po jednoznačnej výzve štátu po úniku plynného rádioaktívneho jódu do ovzdušia,“ upozorňuje vedúca odboru radiačnej ochrany UVZ SR Veronika Drábová.

VIAC O PROFYLAKTIKÁCH

Podrobnosti o lieku sú uvedené v príbalovom letáku:
https://www.sukl.sk/…/pomocne-stranky/detail-lieku…

ČO S TABLETAMI PO EXPIRÁCII?

Nepoužité tabletky alebo tabletky po uplynutí dátumu exspirácie je potrebné odovzdať príslušným orgánom miestnej správy, pričom ich zneškodnenie bude zabezpečené v súlade s pravidlami pre liečivá.
Starú jódovú profylaxiu je taktiež možné odovzdať aj v ktorejkoľvek lekárni.


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Neprehliadnite
Close
Back to top button