AktualityŠkoly

Ako objavovali piataci a šiestaci z Mojmírky svet bezstavovcov

Odfotiť si roháča veľkého, alebo fúzača alpského v areáli našej školy vôbec nie je problém. Vedia to aj naši žiaci, ktorí by Vás dokonca vedeli presne navigovať, kde ich nájdete. Nielen tieto dva druhy, ale množstvo ďalších druhov bezstavovcov objavovali a pozorovali naši piataci a šiestaci v rámci praktických aktivít na hodinách Biológie.

Práve takéto hodiny majú žiaci totiž najradšej. Počas apríla, mája, júna sme uskutočnili rôzne aktivity zamerané práve na bezstavovce. Bezstavovce sú zjednodušene povedané živočíchy, ktoré nemajú vnútornú kostru. Je neuveriteľné, že tvoria až 90% (iné zdroje uvádzajú dokonca 97%) živočíšnych druhov. Ich obrovská rozmanitosť je dôvodom, prečo sa im venuje taká pozornosť.

Ako prvé sme pre žiakov pripravili fotografickú súťaž o „naj foto bezstavovca“. Decká urobili a poslali do súťaže krásne zábery, za čo boli samozrejme odmenení diplomom a tiež známkou. Z ich fotiek je vytvorená zaujímavá prezentácia. Pozorovanie živého hmyzu, prednáška, kvíz, vytváranie odliatkov hmyzu, ale aj pavúkovcov a iných druhov… to všetko žiakov nesmierne zaujalo a pobavilo na interaktívnej výstave s názvom Pod našimi nohami – Tajný život bezstavovcov (Under our feet, The secret life of invertebrates), ktorú sme navštívili v Mestskom múzeu.

Pokračovali sme praktickými aktivitami s hmyzom, konkrétne so zbierkami motýľov, na ktorých sa žiaci naučili stavbu tela hmyzu. A ako najlepšie pozorovať bezstavovce? No predsa s lupou! Vybavení lupami piataci hľadali bezstavovce v našom areáli. Pozreli sa pod pníky, na kríky, na stromy… hľadali hmyz v tráve a všetky nájdené druhy si zaznačili. Zostalo nám už len vytvoriť z nich ekosystém. Samozrejme nie zo živých, ale z papierových obrázkov rôznych druhov bezstavovcov. A tak vznikli na chodníku krásne farebné obrázky lúčnych ekosystémov. A že boli ruky ( a aj niektoré nohavice) od kriedy? To predsa vôbec nevadilo. Dôležité bolo, že sa deti zabavili a hravou formou naučili niečo nové.
Objaviť niečo nové v prírode, objaviť napríklad aj nejakého bezstavovca, to chce kúsok šťastia, kúsok trpezlivosti a veľa radosti. A ja mám veľkú radosť, že sme zasa v škole s deťmi niečo nové objavili.

PaedDr. Hana Verešpejová


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button